Panga pangale valiti kerkima tagurpidi paati meenutav maja (36)

Panga pangale valiti kerkima tagurpidi paati meenutav maja

VÄLJAVALITU: Arhitektuurikonkursile esitatud tööde hindajaid köitis selle hoone juures modernsus.
Foto: Egon Ligi

Panga loodusemaja arhitektuurikonkursile laekunud neljast võistlustööst hinnati eile parimaks modernseim projekt “Panga õhk”, mille oli konkursile saatnud arhitektuuribüroo 3 + 1.

“Autorid ise on maja võrrelnud tagurpidi keeratud paadiga. Hoonesse sisenenud inimene avastab piltlikult öeldes, mis siis selle paadi seest leida võib,” kirjeldas arendaja Alver Sagur.
Hindamiskomisjon (Alver Sagur, Mustjala vallaametnikud Jaanus Pere ja Ilmar Pungar, muinsuskaitsespetsialist Tõnu Sepp ja keskkonnaameti spetsialist Veljo Volke) valisid esialgu välja kaks võistlustööd. Lisaks 3 + 1 projektile jäi sõelale “Sarviline sajajalgne seljandikul”, mille esitas OÜ Innopolis Insenerid.

Lõpliku hinnangu andmisel köitis otsustajaid “Panga õhu” juures just selle hoone õhulisus ja moodne arhitektuuriline lahendus.
Jaanus Pere hinnangul sobib “Panga õhk” ideaalselt maastikusse.
“Teised võistlustööd ei ole niisugused, mis kutsuksid inimesi majja sisse astuma. Kuna “Panga õhk” on osaliselt alt tühi, siis ei oska keegi öelda, millised tuulekoridorid sinna tekivad. Aga silmale vaadata on see ilus,” märkis Ilmar Pungar.

Veljo Volke arvates on võistlustöödest kõige riskivabam “Sajajalgne”. “Mina keskkonnaameti esindajana ei julge küll öelda, et 3+1 projekt on kõige parem. Selle üle on mul aga hea meel, et tööd on olemas ja need on ilusad,” arutles Volke.
Tõnu Sepp nimetas “Sajajalgset” lihtsamaks ja tagasihoidlikumaks, mis loodusesse paremini sulandub. Sepp ütles sedagi, et modernses võtmes
puitehitiste rajamine on tehnilisest küljest vägagi keerukas.

Panga panga arendaja Alver Saguri sõnul on hoone ennekõike mõeldud loodushariduskeskuseks: “Kui kunagi asutatakse Saaremaa geopark, siis selle keskus võiks olla panga loodusemajas.” Majja tulevad ka külalistetoad ja toitlustuskoht. “Kui Pangal hakatakse laste looduslaagreid korraldama, siis on lastel koht, kus ööbida ja kus nad süüa saavad,” lisas Sagur.
Arhitektuuribüroo 3+1 loomingulises tiimis tegutsesid Risto Parve, Pirko Võmma, Raul Kalvo, Toomas Adrikarm, Juhan Rohtla ja Grete Soosalu. Võitja saab preemiaks 50 000 krooni.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 115 korda, sh täna 1)