Sõrulased mahtusid kõik kenasti ümber ümarlaua (11)

Sõrulased mahtusid kõik kenasti ümber ümarlaua

MÕTLEME VEEL: Ajusid ragistasid uue arengukava tarvis (vasakult) Liis Pärtel, Ella Vipp, Ain Talur ja Elika Pukk.
Foto: Aare Laine

Laupäeva ennelõunal kogunesid sõrulased Torgu vallavalitsuse ja volikogu initsiatiivil endisesse koolimajja arutamaks elu edendamist Sõrve poolsaarel.

Nii infotunnis kui ka sellele järgnenud koosolekul öeldi välja hulk ärksaid mõtteid, mis aitaksid vallaelu edendada kas lähemas või kaugemas perspektiivis.
“Miks inimesed Torgu vallast lahkuvad? Sellepärast, et kohapeal pole neil tööd,” küsis ja vastas ise paljusid sõrulasi puudutava valupunkti kohta ettevõtja Jüri Mitt. Samas tõi ta näite turismi valdkonnast.

“Sääre paargu on suvel avatud. Sõrve elanikest saab seal tööd vaid kaks inimest koristajatena. Enamik töötajaid – kokad, ettekandjad, administraator ja teised teenindajad – tuuakse mandrilt. Torgu vallale ei ole sellest põhimõtteliselt mingit tolku. Mandri ärimeest ei huvita valla sotsiaalsed probleemid,” märkis Jüri Mitt.
Infotunnis jäi kõlama mõte, et ennekõike tuleks vallas roheline tee anda just kohalikele elanikele, kes tahaksid ettevõtjaina alustada või oma senist tegevust laiendada.

“Kui sõrulane teeb siia oma ettevõtte, mis ei ole küll nii uhke kui väljast tulnud rikkuri oma, siis on peaasi, et ta tegutseb kodukohas, pakkudes tööd ka teistele kohalikele inimestele,” arutles Mitt.
Infotunnis koorus välja, et mandrimaalt tulnud Sääre arendajaile on eurotoetusena eraldatud 1,3 miljonit krooni. Millegipärast pole ärimehed oma kavatsusi vallavalitsusele ega volikogule tutvustanud, kuigi 2005. aastast kehtima hakanud valla asjaajamise kord seda nõuab.

“Komisjonides läbi arutatud asjad peaksid lõpuks volikokku minema. Säärel ettevõtlust arendavad ärimehed on sellest aga mööda hiilinud. Isegi volikogu esimees Mihkel Undrest kuulis sellest laupäeval esimest korda,” teavitas Jüri Mitt.
Pärastlõunal rääkis kokkutulnuile valla arengukava koostamisest Saaremaa ettevõtluse edendamise sihtasutuse juht Piret Pihel. Rühmatöös tõid osalejad analüüsimiseks välja Sõrve poolsaare (Torgu valla) tugevad ja nõrgad küljed.
Endine vallajuht, nüüdne väikeettevõtja Valdek Kaus pidas päeva igati kordaläinuks, öeldes, et inimeste arusaamad koduvalla arendamisest olid ühtsed.

Vallavolikogu esimees Mihkel Undrest tõdes koosoleku lõpus, et sõrulaste huvi oma poolsaare arendamise vastu on väga suur: “Tulevikku silmas pidades peame selliseid päevi rohkem korraldama, et inimestega läbi käia, suhelda. Sellest on kasu nii valla elanikele kui ka valla juhtidele.”
Ettevõtlusest rääkides toodi positiivses mõttes esile Kaavi kalakasvanduse rajamist. Torgu valda on endale kinnisvara soetanud mitmed nimekad avaliku elu tegelased. Laupäevasel arutelul osales ka Eesti Panga ekspresident, praegune Nordea Panga juht Eestis Vahur Kraft.

Turismi arengut silmas pidades rõhutati vajadust taastada regulaarne laevaühendus Mõntu ja Ventspilsi vahel. Volikogu esimees ja Mõntu sadama omanik Mihkel Undrest ütles, et kolmel suvel Läti ja Saaremaa vahel ühendust pidanud parvlaev näitas selgelt nii saarlaste kui ka lätlaste, aga ka mujalt inimeste huvi selle meretee vastu.
Heakskiidu leidis ka muinsuskaitse seltsi tegevus Sääre endise piirivalvekordoni korrastamisel ja sinna militaarmuuseumi rajamine.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 158 korda, sh täna 1)