Kriisiajal vähendas põhipalka 44 protsenti tööandjatest

Eesti Panga värskest tööturu ülevaatest selgub, et nõudluse langedes vähendas Eesti tööandjatest 44 protsenti põhipalka, samas kui mujal Euroopas tegi seda märkimisväärselt väiksem osa tööandjatest.

Kriisi süvenedes kasvas Eestis märgatavalt nende tööandjate osakaal, kes peamise kulude alandamise meetodina kasutas põhipalga vähendamist.
Keskmiselt märgatavalt enam suurenes ka nende ettevõtete osakaal, kes vähendavad kulusid peamiselt tulemuspalga alandamise või tööaja lühendamise teel.
Eestis on kriisi tingimustes tööjõukulude alandamisega võrreldes märgatavalt vähem oluliseks muutunud muude, tööjõuga mitteseotud kulude vähendamine.

Eesti eristub teistest suvel keskpankade uuringus osalenud riikidest nagu Austria, Belgia, Tšehhi, Hispaania, Prantsusmaa, Itaalia, Luksemburg, Holland ja Poola selle poolest, et kriisi tingimustes vähendati siin põhipalka suures ulatuses. Teistes uuringus osalenud riikides vähendas põhipalka keskmiselt 3,2 protsenti tööandjatest.

Eestis paindusid töötasud allapoole märgatavalt paremini keskpanga selgituse kohaselt esmalt seetõttu, et nõudluse langus oli uuringus osalenud riikidest siin kõige ulatuslikum.
Ettevõtted olid siin sunnitud kõiki tootmisega seotud kulusid järsult koomale tõmbama, sealhulgas palku.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 13 korda, sh täna 1)