Omavalitsustund raadios (3)

Eilses “Omavalitsustunnis” rääkisid oma vallast Kihelkonna vallavanem Raimu Aardam ja vallavolikogu liige Elle Mäe.

R. A.: Kihelkonna vald hakkas minule kõigepealt silma oma hõreda asustusega. Selle tõttu vist on pärsitud külakogukondade tegevus. Ehedat loodust on palju, 70 protsenti Vilsandi rahvuspargi territooriumist asub meie valla piires.
E. M.: Vallavanema valisime endale n-ö avatud pakkumise teel. Kogemus Jüri Saarega näitas, et kui tuua kompetentne inimene väljast, kellel puuduvad kohapeal igasugu huvid ja sidemed, siis see on meie vallale kasuks tulnud.
R. A.: Volikogus on suhteliselt rahulik. Igal pool on ju inimesi, kes on emotsionaalsed. Aga seda tunnetan küll, et erinevates kohtades on inimesed erinevad.

E. M.: Kihelkonna vallas on 41 küla, kuigi mõnes elanikud puuduvad. Suur külade arv tuleb sellest, et kunagises külade nimede taastamise tuhinas taastati ka selliseid, kus polnud isegi talumajade asukohti enam näha.
R. A.: Hõreda asustuse tõttu vajab enam tähelepanu transpordikorraldus. Praegu kooskõlastame maavalitsuses liinimuudatusi, et bussiajad inimestele sobivamaks muuta. Valla eelarvest toetame ka kauplusauto ringi. 

E. M.: Eelmisel aastal saime suurepäraselt oma eelarvega toime. Isegi kultuurimaja ehituse omaosaluse tarbeks ei pidanud laenu võtma. Hetkel pole vald mitte senti kellelegi võlgu.
E. M.: Kultuurimaja on oluline, see maja aitab inimesi koostööle ja vallaelu arendamiseks kaasamõtlemisele. Suhtlemisega muutub rahvas ka üksmeelsemaks.
R. A.: Kultuurimaja ülevalpidamine ei tundu liiga kulukas, küllap on maja hästi soojustatud. Aga hetkel puudub ka võrdlusmoment, sest aeg kulude hindamiseks on olnud veel liiga lühike.

E. M.: Minule on kõige südamelähedasem teema haridus. 29 aastat järjest olen saatnud kas ühte või mitut last Kihelkonna kooli. Kool ära kaduda ei tohi, praegu õpib seal 48 last. Omal ajal ehitati kool 300 õpilase tarbeks.
R. A.: Kihelkonna vald oma kooli hoiab. Tulevikus jääb alles vähemalt algkool koos lasteaiaga.
E. M.: Suured kaitsealad meil põllumajandustootmist ei sega, pigem annavad nad loodushoiutoetuste taotlemise näol tööd. Turiste käib meil palju, kuid kahjuks vaatlevad nad loodust, aga raha jätavad mujale.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 26 korda, sh täna 1)