Rahandusminister ei poolda värvitud diiselkütuse kasutamist lumekoristusel (11)

Rahandusminister Jürgen Ligi ei toeta Eesti põllumeeste keskliidu ettepanekut muuta vedelkütuse erimärgistamise seadust selliselt, et põllumajanduses kasutatavat masinat tohiks kasutada ka teedel liikumiseks ja lumelükkamiseks.

Eile Eesti põllumeeste keskliidule saadetud vastuskirjas ütles Jürgen Ligi, et taoline muudatus laiendaks oluliselt erimärgistatud vedelkütuste lubatud kasutusala ja võimaldaks kasutada põllumajanduses kasutatavaid traktoreid ka igal muul otstarbel, näiteks reisijate ja kaupade veoks. Kõnealune maksusoodustus suurendaks Ligi hinnangul maksuhalduri kulutusi selle soodustuse administreerimisel ja vähendaks laekumist riigieelarvesse.

Rääkides värvitud diiselkütuse võimalikust kasutamisest lumelükkamisel, viitas Jürgen Ligi, et seadus võimaldab eriotstarbelise diislikütuse kasutamist põllumajandustöödeks, mille hulka lumekoristamine ei kuulu. “Kui üht ja sama traktorit kasutatakse nii tööks, kus eriotstarbelise diislikütuse kasutamine on lubatud, kui ka tööks, kus see ei ole lubatud, siis tuleb arvestada võimalike ebamugavustega kütuse vahetamisel,” leidis rahandusminister, kelle sõnul on Eestis erimärgistatud vedelkütuste lubatud kasutusala võrreldes teiste EL-i liikmesriikidega niigi üks laiemaid (põllumajandus, kalandus, metsandus, kaevandus, laevandus, raudteeveondus, paiksed mootorid ja kütmine).

Ministri sõnul on olemasolev erimärgistatud vedelkütuste kasutusala kujunenud ilma analüüsita, oma olemuselt ei ole süsteem õiglane, soodustust saavad ka need ettevõtted, kes seda tegelikult ei vaja.
Kuna praegune vedelkütuse erimärgistamise süsteem on Ligi sõnul riigile pigem väga kulukas, kaalub rahandusministeerium muulhulgas olemasoleva süsteemi asendamist kompensatsioonisüsteemiga. “Tuleb tõdeda, et probleemid maksueranditega ei ole erand, vaid reegel. Igaüks neist on pretsedent, mis ahvatleb rakendama uusi erandeid, ning alati on juhtumeid, kus näib olevat vajalik neid laiendada,” lausus Ligi.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 21 korda, sh täna 1)