
LUMEVALLID SÕRVE TEEDE ÄÄRES: Tihti võib Sõrve kandis ringi liikudes näha teede ääres lumevalle, millest üle vaadata on pea võimatu. Torgu vallavanem ütleb muiates, et tunneleid nad veel ei kaeva, kuid käigud on juba olemas.
Foto: Raul Vinni
Nii mõnegi omavalitsuse rahakotist ähvardab tuul tänavuse lõputuna tunduva lumekoristuse tõttu peagi sirgelt läbi puhuda. Talv on alles poole peal, kuid väljavaated ülejäänud aastal teehoolduseks jaguvate vahendite osas ei ole juba praegu kuigi roosilised.
Torgus, kus sõidutee äärtes endiselt lumevallid taeva poole kõrguvad, otsitakse pingsalt lahendust, kuidas aina õhemaks jäävat valla rahakotti turgutada.
“Ütleme lühidalt nii – tunneleid veel ei ole, aga meil on käigud,” kirjeldas Torgu vallavanem Tiit Põld Oma Saarele sealseid olusid. “Ja loomulikult on selleks, et käike lahti hoida, läinud palju raha. Nagu igal pool,” rääkis vallavanem. Vastavalt sellele on ka kulutused suured olnud.
Torgu vallavolikogu esimehe Mihkel Undresti sõnul on kaalutud ka riigilt rahalise toetuse küsimist, kuid seni pole ametlikult abipalumiseks läinud, sest analoogne olukord valitseb teisteski omavalitsustes. “Täna on kõik sellega hädas,” ütles Undrest. Kuidas vallad ülejäänud aasta jooksul teede korrashoiuks vajalike vahendite osas ots otsaga kokku tulevad, ei ole veel selge ning arutamist jagub.
Võimalik ühine abipalve
“Võib-olla tuleb teha ühine pöördumine riigile,” pakkus Mihkel Undrest, et kuna sarnane mure on paljudel, võiksid omavalitsused üheskoos riigile sellest märku anda. Ametlikult seda tema sõnul veel arutatud pole, aga omavalitsuste liidus võib see suure tõenäosusega jutuks tulla.
“Oleme hästi hakkama saanud, aga kulutused on olnud suuremad, kui oleme plaaninud, ja talv ju jätkub, nii et raske saab olema,” märkis ta.
Vallavanem Tiit Põllu sõnul koguneb eelarvekomisjon valla rahalist seisu arutama eeloleval kolmapäeval. Seejärel peaks selge olema, kui palju on seni kogu lumetõrje peale raha kulunud.
“Suure tõenäosusega me pöördume kuskile ja suure tõenäosusega on neid pöördujaid rohkem, aga ütleme nii, et on umbes 49 protsenti tõenäosust, et sellele pöördumisele tuleb positiivne vastus,” nentis Põld.
Pelgalt niisama kevadet ootama jääda ilmselt siiski ei saa. “Kes seda oskab öelda, mis ilmad edasi tulevad, aga see on kindel, et ülejäänud aasta jaoks jääb raha tunduvalt vähemaks ja see on suur probleem,” kinnitas vallavanem.
Linn abirahale ei looda
Kuressaare abilinnapea Kalle Koov ei rutanud riigilt rahalise abi saamise osas kuigi optimistlik olema.
“Olen abirahade reaalse eralduse osas skeptiline, riigil napib omalgi raha,” kommenteeris ta. Kuressaare linnavalitsus ei ole seega tema kinnitusel ka riigi poole pöördumise teemat oma nõupidamisel arutanud.
Küll aga on Koovi sõnul linnal plaanis teha kokkuvõte senisest lumekoristusest ja tehtud kulutustest ning arutada edasist tegevust.
“On ilmselge, et sellise lumerohkuse jätkumisel ei ole ka meil võimalik sama hoolsalt ja tempokalt lume väljaveoga jätkata, mis omakorda toob kaasa liiklusolude halvenemise linnas,” põhjendas ta.
Kaalumisel on tema sõnul erinevaid lahendusi, kuid neist on linnavalitsus Kalle Koovi kinnitusel valmis lähemalt rääkima, kui asjad on läbi arutatud ja tegevuskava paigas.
Detsembrist veebruari alguseni on Kuressaare linnavalitsusel kulunud lumekoristusele kui tellitud teenusele keskeltläbi 820 000 krooni, millele lisanduvad lumevedu korraldava Linnamajanduse oma kulud.
Saare maavanema Toomas Kasemaa kinnitusel ei ole ükski kohalik omavalitsus lumekoristuse küsimuses maavalitsuse poole seni veel pöördunud. “See on ka loomulik, sest kuna raha eraldab majandus- ja kommunikatsiooniministeerium, siis ilmselt pöördutaksegi sellisel juhul otse sinna,” põhjendas ta.
Kui tõenäoliseks riigipoolse eraldise saamine osutuda võib, ei osanud maavanem prognoosida. “Kui kulud on ikka väga suured olnud, siis kindlasti tuleb toetada.”
Asi on naljast kaugel.
Minu mõttes käib läbi see, et miks peaks kuskil kallist Firmast tellima lumekoristust Igal linnal ja omavalitusel võiks olla palgalised ja enda tehnika. Kokkuvõttes võidaksid kõik.
Lund lükatakse küll vallitesse ja suht teeäärde aga mõelge kallid linnaisad ja maaisad oma pinkidel.Mis saab siis kui see kõik sulama hakkab ja oh õudust kui see on veel kruusa tee?
linna tänavad on nii kitsalt kohati lahti lükatud et üks auto ja jalakäiad ei taha teele hästi mahtuda kõrvuti. Pange siis tänavad ühe suunaliseks Rohu tänav peale õhtukooli kuni siioni ristmikuni on ikka nii kitsas, et anna minna.
Üks palve veel mõelge selle peale kas poleks võimalik tallinna tn alates Villemist kuni selverini see lumi mis on sõiduteeääres suures vallis sulama hakates tekitab sinna korraliku porimülka. Äkki need vallid on võimalik lükata üle kõnnitee nii, et kui sulama hakkab sulab juba teisel pool mitte enam kõnniteele. Vahepeale on ka külmasid ilmasid ja siis ju libe ja inimesed saavad vigastada kes seda hüvitab?
ida-virumaal ulatusid HANGED kohati üle bussi.
Ei taha siis kohe mõeldagi, mis teeolud ülejäänud aasta vältel on. Augulappimisi ilmselt ei tulegi enam.
talvel taevast peab tulema, ikka lund…
küsigu valitsuselt lisa reserviraha pidi olema küll veel
palju neid teid siis ikka ülejäänud ajal hooldatud on ikka ainult talvel sest muidu läbi ei pääse
Kui need tohutud vallaametnike igasugu lahkumishüvitised, autode ja kütuste väärkasutused, prilli- ja töölesõidukompensatsioonid, veetõsteseadmete toetused jne, jne muud hüved suunata teede korrashoidu, saaks igasse külla sõita mööda mustkattega teed, lumetõukamisest rääkimata.
Võtke sahkerdusterohke Pihtla eeskujuks. Kui sealsed väärteod olematud oleksid, saaks tõesti lõpuks ka külavahed lumest puhtaks. Seni aga ei jää muud üle kui kevadet oodata ja hinge kinni hoida, et miskit õnnetust ei juhtuks.