Kõrgelaid rühkis Sõru–Triigi vahet lahti üle 17 tunni (3)

Kõrgelaid rühkis Sõru–Triigi vahet lahti üle 17 tunni

Fotomontaaž / Peeter Kukk / Liina Õun

Saaremaa ja Hiiumaa vahelist laevaliini teenindaval Kõrgelaiul kulus kolmapäeval raskest jäämassist läbi murdmiseks rohkem kui pool ööpäevast.

Kui talvel on tavaline, et Sõru–Triigi liinil kulub kõige rohkem kuni kolm tundi, siis nüüd võttis sõit ühtekokku aega pisut üle 17 tunni. Väinamere Liinide juhataja Urmas Treieli sõnul venis veetee ületamine hirmpikaks põhjusel, et möödunud pühapäeval oli liinil liiklus katkenud ning vahepeal tugevalt kinnikülmunud veest oli võimatu kiiremini läbi pääseda.

Lahendust nähtigi sootuks uue veetee lahtiajamises senise sügavalt külmunud raja kõrvale. “Seda sõitu me välja ei reklaaminudki ja reisijaid seal polnud, sest teadsime, et see kestab väga pikalt,” märkis Treiel. “Külmunud jäämassi on ikka väga raske lahti lükata.” Eilehommikune sõit värskel veeteel kestis aga juba vaid 2,5 tundi, sest enam ei olnud vaja jääd nii metsikult lahti lõhkuda.

Raskete jääolude graafik

Kuniks erakorralised olud veeteel kestavad, kehtestatakse laevafirma juhi sõnul Saaremaa ja Hiiumaa vahelisel liinil erigraafik. “Oluline on nüüd see, et külma ilma ja jääga peavad reisid toimuma iga päev, sest nii kui on üks päev suurt külma, läheb järgmisel hommikul reis väga pikaks, aga kui reis üldse ära jääb, ei saa veeteed enam lahti,” selgitas Urmas Treiel.

Kui uus tee saab korralikult sisse sõidetud, siis kuluks selle täielikult kinni külmumiseks vähemalt terve ööpäev. “Laev väljub aga kindlasti iga päev, mis tähendab, et kõige pikem vahe liikluses on 13–14 tundi ja sellest piisab, et liinil ikkagi liigelda saab,” suudab Kõrgelaid Treieli sõnul korrapärase laevaliikluse korral jääst läbi murda suurema vaevata.

Kui vahepeal levis ka kuuldus, et ehk oleks targem Kõrgelaid üldse seisma jätta ja liiklus liinil ajutiselt peatada, siis laevafirma juhataja sõnul oleks selline samm äärmiselt vale. “Meie pole seda teemat tõstatanud,” kinnitas Treiel. Küll on seda tema andmeil arutatud majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tasemel.
“Meie peame seda liini teenindama ja teemegi seda. Samas ma ei välista, et ministeerium sellise ettepaneku ise teeb,” nentis ta. Juhul kui selline otsus peaks tulema, kaoks ilmselt igasugune lootus liini enne soojemaid ilmu taas regulaarselt tööle saada.

Ministeerium ei välista seiskamist

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi avalike suhete nõuniku Rasmus Ruuda sõnul hoiab ministeerium laevaliikluse seisundil igapäevaselt silma peal. “Hetkel mingisugust kokkulepet ei ole, kas peatada liiklus või mitte,” kinnitas Ruuda. Samas nentis ta, et kindlasti ei saa Kõrgelaiu sadamasse seisma jätmist ka välistada.

“Kui laev sõidab ikka kümme tundi Saaremaa ja Hiiumaa vahet, siis kas see on mõttekas,” põhjendas ministeeriumi esindaja. “Olud on sel talvel ikka väga erakorralised olnud,” tähendas Ruuda. Tema sõnul ei kavatse ministeerium teha siiski ühtegi otsust, uurimata eelnevalt nii Saare kui ka Hiiu maavalitsuse seisukohta.

“On kaks põhiasja – millised on praegustes oludes võimalused korraldada head transpordiühendust ja teine on inimeste vajadus,” tõi Rasmus Ruuda välja, mille alusel ministeerium vajadusel otsuse langetab. Seni hoitakse olukorral silma peal ja kui liiklusolud peaksid taas drastiliselt halvenema, siis sellest lähtuvalt katsutakse ühiselt leida parim lahendus.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 77 korda, sh täna 1)