Krõbedalt paukuv pakane röövib autodelt liikumisvõime (15)

Viimaste päevade karm talveilm valmistas paljudele hommikul tööle ruttavatele autoomanikele ebameeldiva üllatuse, kuna pakane oli võtnud sõiduriistalt liikumisvõime.

Kuressaare lähedal elaval Albertil tegi pakane meele mustaks kolmel hommikul järjest, sest kui ta autosse istus, ei kavatsenud masin sentimeetritki paigast liikuda. “Ei liikunud kohe üldse mitte, nii tuimaks oli jäänud,” rääkis Albert Oma Saarele.

Mees jättis auto esialgu sinnapaika ja lootis, et kui külm pisut tagasi tõmbab, siis on masin ehk järgmiseks hommikuks taastunud, kuid paremaks ei muutnud seismine midagi.
“Üritasin uuesti, aga ei midagi,” ütles ta. “Lõpuks mõtlesin, et aitab küll, nii suretab see külm aku veel täitsa ära, ning kutsusin tuttava appi, kes mu auto viimaks käima tõmbas,” rääkis Albert, kinnitades, et edaspidi tuleb, kuniks külma jagub, iga päev autoga vähemalt väike tiir teha, et taolist olukorda enam ei tekiks.

Autoabiteenust pakkuva Saare Autexi juhi Johannes Kiideri sõnul ei olegi “külmast kangeks” jäänud auto puhul palju lahendusi. “Aidata saavadki vaid sõber või spetsialiseerunud töömehed,” kinnitas ta. “20-kraadise külmaga ei tee ise midagi. Ja et teele jäädes ise mitte ära külmuda, tuleks ikka abi kutsuda. Üksi pole nagu suurt midagi seal ära teha,” on Kiider kindel. Külmaga on hädalisi tema kinnitusel omajagu ning probleeme on praeguste ilmadega iga päev. “Tavaline talveilm ju,” naeris ta.

Autoteeninduse töömeestel on Kiideri sõnul tulnud käia maanteele jäänud autosid nii tööle aitamas kui ka minema vedamas. Eriti on selliseid probleeme just diislikütusega autodel. “Neil on see probleem, et vahetult enne külma tulekut kasutati veel suvekütust, mis siis sõidu ajal ära külmuma kippus ning auto lihtsalt välja suretas.”

Tegutseda tuleb tema kinnitusel aga kohe, kui auto esmakordselt ei käivitu. Muidu võib ajutine pakane ja käegalöömine kalliks maksma minna, sest võib juhtuda, et aku tuleb seejärel üleüldse välja vahetada. “Need lähevad vahel täitsa läbi jah,” märkis ta.

Päris paratamatu see Johannes Kiideri sõnul siiski ei ole, et auto justkui ei peakski külma ilmaga käivituma. “Ise saab alati midagi ära teha,” kinnitas ta. “Soovituslikult tuleks kindlasti akut laadida, kui auto hommikul ei ole käivitunud, muidu see lihtsalt kordub,” hoiatas Kiider. Lisaks tuleb hoolitseda selle eest, et sõidukis oleks talvel ikka talvine kütus.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 47 korda, sh täna 1)