Liigne aitamine teeb lindudele karuteene

Liigne aitamine teeb lindudele karuteene

LUIGED JÄÄL: Saaremaa Sadamas elab jää peal luigepere, kellel on ujumiseks vett vaid väikese loigu jagu.
Foto: Valve Piir

Käre pakane ja jäätunud merel ukerdavad linnud panevad inimesi muretsema, et kuidas linde saaks hädas aidata. Samas ei maksa alati üliagar olla, sest sellise käitumisega võib lindudele hoopiski karuteene teha.

Nii näiteks saadeti Oma Saarele foto Saaremaa Sadamast, kus jää peal elab luigepere, kellel on ujumiseks vett vaid väikese loigu jagu.
Keskkonnaameti looduskaitse bioloog Tõnu Talvi ütles, et kui linnud on sadu ja tuhandeid aastaid hakkama saanud, siis saavad ka nüüd. “Linnul on tiivad ja loodetavasti ka mõistus,” sõnas Talvi, lisades, et kui olukord väga hulluks läheb, siis peaksid linnud lihtsalt minema lendama. Isegi Läänemeres on meist lõuna pool piisavalt vaba vett, et normaalselt hakkama saada.

Bioloog Talvi sõnul võib inimesele küll paista, et lind on õnnetus olukorras, kuid tegelikult ta ei pruugi seda olla. “Loodus reguleerib ise. Me ei suuda ega peakski alati sekkuma,” rääkis ta. Samuti arvas Talvi, et meil ei ole siinkandis väga selliseid haruldasi liike, keda looduskaitseliselt peaks eriti tähelepanelikult silmas pidama.

Tõnu Talvi juhtis ka tähelepanu sellele, et kui inimene hakkab mõnd lindu toitma, siis peab ta endale aru andma, et võtab sellega kohustuse. Lind harjub pideva toitmisega ära ega pruugi ise toiduotsimisega enam vaeva näha. Seega peaks eeskätt laskma lindudel endil oma toidulaua eest hoolt kanda. Ka ei ole inimeste pakutav toit ühe või teise liigi igapäevase toidulauaga alati kooskõlas ning teisalt on lind paremas füüsilises vormis, kui ta ise endale toitu otsib.

Talvi lisas, et loomulikult ei tähenda see, et tõsiselt hätta jäänud lindu ei peaks aitama, kuid nagu juba öeldud, ei maksa alati arvata, et linnud ei saa hakkama, ja neile kiiresti appi tõtata.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 29 korda, sh täna 1)