Saaremaal haarati võim peenraha eest (6)

Saaremaal haarati võim peenraha eest

RAHA EI LOE: Saarlased andsid valimistel hääle valimisliitudele, kes ei kulutanud enda reklaamimiseks märkimisväärselt raha.
Foto: Tõnu Veldre

Kui erakonnad kulutavad kohalikes omavalitsustes võimule pääsemiseks kokku miljoneid kroone, siis Saare maakonnas 2009. aasta sügisel ilma teinud valimisliidud hõivasid mitmetes valdades võimupositsioonid väga väikese raha toel või lausa sentigi kulutamata.

Seaduse järgi peab valimisliit oma kampaania läbiviimiseks tehtud kulutuste ja kasutatud vahendite päritolu kohta esitama riigikogu korruptsioonivastase seaduse kohaldamise erikomisjonile aruande ühe kuu jooksul pärast valimispäeva. Aruanded on väljas erikomisjoni kodulehel, kus on ära toodud ka aruanded esitamata jätnud valimisliitude nimekiri.
Aruannetest selgub, et 6000 krooni on kulutanud Lümanda valla valimisliit Jätkusuutlik Vald, mis on ka Saare maakonnas suurim valimisliidu poolt tehtud kulutus.

Valimisliit teeb Lümanda vallas koostööd volikogu esimehe ja vallavanema koha võtnud valimisliiduga Elujõuline Vald, mis kulutas valimiskampaaniaks 2886 krooni.
3950 krooni on valimisteks annetanud Pihtla valla valimisliidu Muutuste Aeg esinumber Tiit Kaasik.
Seevastu valijate suure usalduse tõttu nii volikogu esimehe kui ka vallavanema koha saanud Koduvald Pihtla esinumbrid Tõnu Hütt ja Jüri Saar panustasid kumbki valimiste läbiviimiseks vaid 235 krooni, millega nad kogu kampaania kulud ära katsid.

Kaarma vallas volikogu esimehe koha võtnud Kaarma On Ühtne kulutas valimiskampaaniaks 3761 krooni.
Oma kandidaatide nimede ja nägude tutvustamiseks ei ole pidanud sentigi kulutama täna valdades võimul olevad valimisliidud Hooliv Laimjala, Koduvald Mustjala, Kärla Suund, Ruhnu 13, Külade Liit (Pöide) ega Maaelu Toetajad (Valjala).

Omaette fenomen on Salme vallas Koostöö nime all esinenud valimisliit, kes haaras null krooniga kõik volikogu kohad ja teostab vallas ainuvõimu.
Kulutuste tegemata jätmine võis aga saatuslikuks saada valimisliitudele Mustjala Külad ja Taga-Sõrve Kodanik (Torgu), kes võimupositsioonidele ei pääsenud.
Kokku kandideeris 2009. aasta 18. oktoobri valimistel oma nimekirjadega Saare maakonnas 20 valimisliitu.

Aruanded on esitamata jätnud Kuressaare linna valimisliit Kuressaare Kodanik, kes jäi volikogust välja, ja Lümanda valla valimisliit Kaunis Kodu, kelle nimekirjast pääsesid volikokku Tarmo Pikner, Endel Raun ja Leonardo-Aleksander Laesson.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 33 korda, sh täna 1)