Külmunud torude sulatajat annab tikutulega otsida (1)

Kust saab abi üksik Kuressaare vanamemm, kes elab vanas puumajas, kui kange külm on tema elamus veetorud kinni külmetanud?

Selgus, et peale Kuressaare Elamute Hoolduse OÜ ei olegi teist firmat, mis sellisel puhul aidata saab.
Juhataja Hain Vaheri sõnul on Elamute Hoolduse hallata umbes 120 kortermaja Kuressaare linnas ja lisaks korteriühistud, kes on firmaga vastava hoolduslepingu sõlminud.

“Õnneks ei ole minu teada tänavu midagi eriti hullu juhtunud ja selliste hädasolijate arv ei ole ka oluliselt rohkem suurenenud kui igal talvel,” analüüsis Vaher hetkeolukorda ja kinnitas, et ühtegi hädasolijat nemad hätta jätnud ei ole.
Olgu küll, et praegu on üks mees, kes torutöid teeb, puhkusel ja hetkel on selles ametis vaid üksainus töötaja Sven Aavik.
See mees on rahu ise: “Ei hullu pole midagi. Praegu on iga päev mul päevakorras kaks probleemset maja – Turu 1 ja Uus 25. Teatud asjaoludel on neis kanalisatsioon kinni mis kinni.”

Aaviku sõnul on torude külmumise probleem eelkõige vanade individuaalmajade probleem. “Sealt tuleb neid avariikutseid oluliselt rohkem.”
Kuressaare Veevärk AS-i juhatuse liige Ain Saaremäel kummutas kuulduse, et abi saab ka nende firmast: “Meie tubaseid töid ei tee. Meie hooldada on tänava veetrassid kuni kinnistu piirini.”
Majasisestele probleemidele Veevärk seni mõelnud ei ole, neil puudub selleks ka vastav tehnika.

Kuna tänapäeval paigaldatav torustik on valdavalt plastmassist, siis on olemas spetsiaalne mehhanism, mis sulatab torud lahti kuuma auruga. Kuna viimastel aastatel pole õiget talve olnud, siis pole Kuressaare Veevärk seda seadet ka soetanud. Sel talvel on nad hakanud aga mõtlema, et üks säärane võiks firmal ikkagi olemas olla. On ju Saaremaal piisavalt palju selliseid maju, kus aasta ringi sees ei elata.

Torutöid teostava Rondum Trend OÜ juhataja Priit Ruga sõnul ei jäta ka nemad hädalist loomulikult hätta, kuigi ka neil puuduvad vastavad seadmed, millega torusid sulatada.
“Kui see toru on 20–40 m pikk, siis võta kinni, kust kohast see täpselt külmunud on,” nentis Ruga, et tegemist on üsna umbmäärase ja aeganõudva tööga. Rondum Trendi juhataja teada ei ole spetsiaalseid torusulatusseadmeid mitte ühelgi firmal, vähemalt Kuressaares mitte.

Ta meenutas, et nende muretsemine oli teemaks 2003. aasta paiku, aga kuna pärast seda pole õiget külma olnud, siis on see teema unustusse vajunud. “Nüüd ilmselt tuleb selle üle taas aru pidada,” tõdes Ruga.
Niisiis, vanamemm vanast puumajast, kui häda käes, küll keegi kuskilt ikka appi tuleb. Ainult kannatust!

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 67 korda, sh täna 1)