Kuressaare tahab SOL-i eelarvet koomale tõmmata (6)

Kuressaare tahab SOL-i eelarvet koomale tõmmata

ÜHIST RAHA VÄHEM: Omavalitsusliidu eelarvekärbe puudutaks ka traditsiooniliste ühisürituste korraldamist.
Foto: Raul Vinni

Saaremaa omavalitsuste liidu (SOL) liikmemaksude vähendamisel võidaks Kuressaare linn ligikaudu 100 000 krooni. Linn on oma ettepaneku läbiminekus nii kindel, et on selle kuluartikli vähenemise oma eelarve projekti juba sisse kirjutanud.

Linna esindajad SOL-s Urve Tiidus ja Toivo Alt on välja käinud kava eelmisel aastal vastuvõetud eelarve ülevaatamiseks. Liikmemaksude vähendamisest tulenevalt on tehtud ettepanek mitmesuguste kulude vähendamiseks. Kokku väheneks SOL-i eelarve sel juhul 400 000 krooni võrra ja oleks 2010. aastal veidi üle miljoni krooni.

Palgad kõigepealt

Urve Tiidus ütles Oma Saarele, et SOL-i eelarve tuleb viia muutunud majanduskonteksti. “Optimeerida saab iga organisatsiooni, võib-olla ainult tuumaallveelaevas pole kulude kokkuhoiu kohta,” on Tiidus kindel, et kulusid koomale tõmmata on võimalik.

Linnapea lausus, et suurim kokkuhoid tuleks palgakuludelt. Kahe töötaja (tegevdirektor ja sekretär-projektijuht – toim) aastane palga kogusumma kukuks 412 000 pealt sada tuhat allapoole. Arvestatav kokkuhoid tuleks seega ka töötasudelt arvestatud maksude pealt. Kaoksid ka töötajate preemiad.

Selgituskirjas märgitakse, et kuna SOL-i üks ülesandeid on projektide abil euroraha hankimine, siis saab ka sealt projektijuhtimise eest tasu taotleda.
Poole oma hüvitisest kaotaks uue projekti järgi ka SOL-i esimees. Projekti järgi oleks see edaspidi 2000 krooni.
Teine suurem artikkel kokkuhoiuks on linna arvates reserv, mida tahetakse vähendada 190 000 pealt 34 000 kroonini.

Linnapea Tiidus märkis, et teatavasti rahastavad omavalitsused aasta jooksul veel lisaks mitmeid ühisprojekte, näiteks panustab linn aasta alguses turismiturundusse 100 000 krooni. Seega poleks mitmesuguste projektide rahastamiseks reservi vaja, vaid iga omavalitsus käiks iga kord eraldi raha välja.

Linna esindajad seavad kahtluse alla ka SOL-i auto otstarbekuse. Nende arvates ei sõideta sellega eelarves näidatud 1400 km kuus, rohkem kui piisav oleks 700 km. “Sellise väikese kilometraaži jaoks on auto pidamine kaalumise koht,” märgitakse selgituskirjas.
Oma Saar küsis linna plaanide kohta arvamust ka mõnelt teiselt omavalitsusjuhilt, kes Tiiduse ja Aldi ettepanekut ummisjalu vastu võtma ei kippunud.

“Paneme kõigepealt paika eesmärgid ja tegevussuunad ja siis vaatame eelarvet,” ütles Kärla vallavanem Villi Pihl. Kärla vallas jõuti arutelu järel arvamusele, et SOL-i tegevuskulusid võiks tõepoolest vähendada, kuid see raha tuleks suunata reservi, mitte n-ö välja võtta.
Leisi vallavanema Ludvik Mõtlepa sõnul oleks mõeldav kokkuhoid 8–10 % ulatuses, kuid enne tuleks kindlasti analüüsida, kuidas mõjuks see organisatsiooni ühistegevusele.

Kuressaare linn on seevastu üsna kindel, et SOL näitab nende ettepanekutele rohelist tuld ning on selle kulu vähenemise juba oma eelarveprojekti sisse kirjutanud.
“Kuna tegemist on maksumaksja rahaga, siis arvan, et kolleegid (SOL-i liikmed – toim) on ju omavalitsuste eesotsas raha lugeda oskavad inimesed,” oli Urve Tiidus kindlameelne.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 24 korda, sh täna 1)