Jööri muuseumis valmis suitsusaun ja varjualune (2)

Jööri muuseumis valmis suitsusaun ja varjualune

EHE JA ERILINE SUITSUSAUN: Jööri külamuuseumi juhataja Sulev Peäske tunneb heameelt, et juba ammustes plaanides olnud suitsusaun on nüüd valmis.
Foto: Ivika Laanet

Jööri külamuuseumi laiendusena on valminud suitsusaun ja varjualune muuseumi eksponaatide tarvis. Nii kui lumi ära sulab, hakatakse ehitama meiereid.

Valmis on saanud ka kompleksi juurde kuuluv kuivkäimla, mille ehitamist toetasid kohaliku omaalgatuse programm, Valjala vald ja OÜ Valjala Sepikoda.
PRIA toetas suurt projekti, mis hõlmab nii meiereid, suitsusauna kui ka varjualust 879 643 krooniga. Sauna kogumaksumuseks kujunes 401 867 ja varjualusel 153 149 krooni.

“Sel nädalal viime sisse taotluse toetuse saamiseks laululava jaoks, praegu menetleb PRIA meie köögitaotlust. Lisaks on plaanis kirjutada projekt püstkoja tarbeks, teha uus parkla ja restaureerida Saaremaa ainus just sellisel kujul säilinud rehepeksugarnituur,” rääkis Jööri külamuuseumi juhataja Sulev Peäske tulevikuplaanidest.

Laululava ette on kavas panna ka pingid. Kogu juurdeehitus annab võimaluse ära kasutada külamuuseumile eraldatud maast ligi hektari.
Meierei loodetakse valmis saada jaanipäevaks. Juuli viimasele nädalavahetusele on plaanitud küla kokkutulek ja Jööri Folk, siis tahetakse ka kogu kompleks pidulikult avada.
“Varjualusesse paneme need asjad, mis praegu muuseumi ümbruses laiali,” ütles Sulev Peäske.

Väikese õueterrassi, eesruumi ja leiliruumiga suitsusauna on plaanis hakata tutvustama välisturistidele. “Otseselt ärilist plaani ei ole, aga kui tuleb mingi turismigrupp muuseumikompleksi vaatama ja tellib suitsusauna, siis peab ta selle saama,” kinnitas Peäske. Muuseumi juhataja avaldas ka kiitust Valjala Ehitus OÜ-le, kes nii varjualuse kui ka suitsusauna kolme kuuga valmis ehitas.

Ehedatest palkidest suitsusaun mahutab korraga üle kümne inimese. Sellise sauna mõtet oli Peäske sõnul mõlgutatud juba ammu, lausa aastaid, aga esialgu ei leidnud see toetust. “Arvati, et see on liiga kommertslik. Ma ei tea, kas arvati, et hakkame siin äri tegema. Pigem tahame me, et järeltulev põlvkond näeks, mismoodi vanasti see elu käis,” rääkis Peäske.

Projekte kirjutatakse ühiselt. “Vald on meid palju aidanud, vallavanem Kaido Kaasik annab alati nõu ja abi, kui on vaja. Üksi ei teeks ma siin mitte midagi,” nentis Jööri muuseumi juhataja.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 147 korda, sh täna 1)