Naine päästis juba teist korda naabrimehe elu (9)

Naine päästis juba teist korda naabrimehe elu

KUS SUITSU, SEAL TULD: Õnneks piirdus eilne õnnetus Rahu külas vaid vingugaasiga ja päästjate abi maja kustutamisel ei vajatud. Foto on illustratiivne. Väiksemal pildil elupäästja Hilda Vohlbrück.
Fotod: Peeter Kukk, erakogu

Valjala Rahu küla külavanem Hilda Vohlbrück päästis eile surmast 73-aastase naabrimehe, kes oli suitsu sisse ajava pliidi tõttu vingumürgituse saanud ega suutnud ise värske õhu kätte minna.

“Kuulsin, et nii hirmsasti suitsuandur lõugab ja mõtlesime, et mis seal on,” rääkis Oma Saarele teiselpool teed elav Rahu külavanem pensionär Hilda
Vohlbrück. Naine lisas, et tal on endalgi veel paha olla, sest ahmis ka ise paraja pahmaka vingugaasi sisse.

Hilda teab, et naabrimehe küttekolle ei ole korras, ja ühe korra on ta eaka mehe suitsu kätte jäämisest juba päästnud. See juhtus eelmisel kevadel, kui Hilda imestusega märkas, et naabril juba kolm päeva toas päevaajal tuled põlevad. Siis tuli lumi maha ja kui sellel ka naabrimehe jälgi ei olnud, läks ta asja uurima.

“Akna alla tundsin vinguhaisu,” meenutas Hilda esimest päästmist.
Ka eile sukeldus vapper naine pikemalt mõtlemata suitsuhämusesse talumajja ja kuigi ta midagi ei näinud, liikus kükakil edasi peremeest otsima. “Hõikasin, et Valt, oled sa kuskil, ja ainult üks mõmin tuli kuskilt nurgast,” meenutas Hilda.

Naine jättis uksed valla, ruttas koju ja võttis taskulambi kaasa, et selle abil tuvastada, kas majas on tuli lahti või mitte. “Läksin tagasi, suitsu oli vähemaks jäänud ja Valt hakkas ennast istukile ajama,” rääkis Hilda Vohlbrück. “Ütlesin, et tule sealt ära, et sa lämbud ära.”

Majaperemees sai voodi najal püsti, kuid ei suutnud siiski jalgu alla ajada ning Hilda helistas appi vallavanem Kaido Kaasiku. “Et tulge appi, ma ei oska midagi teha,” rääkis Hilda. Koos proovisid nad kannatanut majast välja vedada, kuid mees ei võtnud üldse jalgu alla.
Kaido Kaasik helistas kiirabi ja mees viidi haiglasse.

“Kui päästjad kohale jõudsid, siis suitsu enam ei olnud,” ütles Lääne-Eesti päästekeskuse pressiesindaja Viktor Saaremets. Kuna inimene oli suitsu sisse hinganud, siis toimetati ta tervise kontrollimiseks haiglasse.
Mees oli hakanud pliidi alla tuld tegema ning suitsu ajas küttekolle sisse päästjate hinnangul seetõttu, et on tõenäoliselt hooldamata.

Veidi varem, kell 12.30 vajati päästjaid aga Orissaare alevikus, kus suitsu oli täis Kuivastu maanteel asuva kaupluse kelder. Kohale rutanud päästjad ventileerisid ruumid, kuid põlengut ega suitsu allikat ei tuvastatud.

Ivika Laanet, Evely Aavik

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 40 korda, sh täna 1)