Pressiülevaade: Tere tulemast aastasse 2010! (2)

Sel nädalal tegid ajakirjanikud prognoose alanud aastaks ja jagasid tunnustust neile, kes olid õigesti ennustanud 2009. aasta sündmusi. Naftabarreli hind jääb umbes praegusele tasemele (70–80 dollarit), Iisrael ei söanda pommitada Iraani tuumaobjekte, Putin on endiselt Venemaa tõeline peremees, kuid jalgpalli maailmameistriks tuleb Brasiilia – säärane on ajakirjanike prognoos aastaks 2010.

Rekordiline kuumus, kaubandussõda partisanimeetoditega ja Brasiilia võit jalgpalli MM-il – sellised on Briti majanduslehe The Financial Times ajakirjanike ennustused aastaks 2010. Samas jagab väljaanne virtuaalseid medaleid neile kirjatsuradele, kes täpselt prognoosisid äsja lõppenud aasta sündmusi.

Krishna Guha arvas ära, kui kaugele lähevad keskpangad võitluses globaalse finantskriisiga; Philip Stephens ennustas aga õigesti, et 2009. aastal püsib Gordon Brown võimul ega kuuluta välja ennetähtaegseid valimisi. Kuid leht toob ära ka oma kaastöötajate kõige ebatäpsemad prognoosid: Ed Crooks mõtles, et 2009. aasta lõpuks maksab barrel naftat vaid 40 dollarit, ning Clive Cookson lootis alusetult, et teadlased suudavad luua kunstliku elusorganismi.

2010. aasta lõpuks maksab naftabarrel endiselt 70–80 dollarit, prognoosib Ed Crooks nüüd. “Aasta tagasi hindasin ma ebaõigesti nõudluse kasvutemposid Hiinas ja OPEC-i distsiplineeritust,” põhjendab ta oma mullust ebaõiget prognoosi.

2010. aastal ei satu ükski eurotsooni kuuluv riik makseraskustesse, oletab Martin Wolf. Suurbritannia järgmiseks peaministriks saab eeloleval aastal konservatiivide liider David Cameron, kirjutab Philip Stephens. Kuid kihlvedude harrastajatel soovitab ta panuse teha liberaaldemokraatlikule erakonnale, sest nemad kasvatavad oma kohtade arvu parlamendis loodetust edukamalt.

Eesti idanaabri juures toimuvaid arenguid prognoosib Briti majandusväljaande analüütik Stefan Wagstly järgmiselt: Vladimir Putin ei tee ametlikku avaldust, et ta kavatseb kandideerida järgmistel presidendivalimistel. “Kuid see ei tähenda midagi,” lisab Wagstly, “sest peaministrina juhib ta riiki niigi.”

Venemaa ja USA sõlmivad peagi tuumarelvastuse vähendamise kokkuleppe ja asuvad läbirääkimistesse, et vähendada taktikaliste tuumalõhkepeade arvu, oletab Gideon Rachman. Võimalik, et need sammud küll parandavad olukorda, kuid “peamise valuprobleemi – Iraani tuumaprogramm – lahendamiseni maailm siiski ei jõua,” hoiatab Briti väljaande vaatleja.

Iisrael ei hakka 2010. aastal pommitama Iraani tuumaobjekte, kuna kardab vastulööki, oletab James Blitz. Täpselt aasta pärast ei arutle maailma liidrid selle üle, millal oleks õige aeg Iraani pommitada, sest õige aeg on mööda lastud; 12 kuu pärast nuputavad poliitikud hoopis, millal ilmub Iraani tuumapomm.

Jalgpalli maailmameistriks tuleb Brasiilia, oletab lehe spordivaatleja Simon Kuper. Samas ei saa aga tema sõnul maha kanda ka teist jalgpalli üliriiki – Hispaaniat. Perspektiivseks “varuhobuseks” nimetab ta veel USA meeskonda.

Hoopis vastupidistel ja mõnevõrra pessimistlikumatel seisukohtadel on üks teine Briti väljaanne. Nimelt oletab The Guardian: eeloleva aasta suurim oht on, et Iisrael võib anda sõjalise löögi Iraani tuumaobjektidele ning see omakorda kutsub esile islami äärmusorganisatsioonide vastureaktsiooni. 

Londoni ajalehe The Independent vaatlejad lähevad oma prognoosides veidi kaugemale ja esitavad küsimuse, kuidas muutub meie elu järgmise aastakümne vältel, see on aastani 2020.
Ühekordse laustarbimise kultuur, mis iseloomustas aastaid 1990–2000, muutub lõplikult vaid meie hinge koormavaks mälestuseks.

Jaetarbimine keskendub peamiselt odavale impordile Aafrikast, prognoosib ajakirja The Philosophers’ Magazine toimetaja Julian Baggini. 2010. aastaid hakatakse nimetama “askeetlikeks aastateks”: keskklass ei tunne enam muret arengumaade elanike saatuse pärast, sest India ja Aafrika hakkavad arenema kiiremas tempos… nüüd arvatakse, et palju eetilisem oleks toetada just kodumaiseid tootjaid.

Kümnendi lõpus maksab naftabarrel 300 dollarit, oletab Michael Savage. “Kõiksugu blogid, facebook’id, twitterid ja elektrooniline post on aastaks 2020 valdkonnad, mida kasutavad vaid keskealised ja vanema põlvkonna esindajad,” prognoosib Andy McSmith. Kuni 25-aastased
eelistavad sõpradega suhelda vahetult (ingl k directly).

Noortesse ja kogenematutesse poliitikutesse suhtuvad lääneriikide valijad skepsisega: “Isegi 55-aastane Briti konservatiivide liider Boris Johnson (1964. a sünd briti ajakirjanik, praegu konservatiivse erakonna liige – toim) tundub 72-aastase presidendi Schwarzeneggeri, 67-aastase presidendi Putini ja 65-aastase kantsleri Merkeli foonil poisikesena,” kirjeldab Mc-Smith maailma aastal 2020. Ja vaid Hiinas – majanduslikus mõttes maailma kõige arenenumas riigis, süveneb noorte poliitikute kultus.

David Lister ei imesta aga, kui aastal 2020 suletakse Suur-britannia viimane CD-de kauplus: muldvanad hipid ja eakad emod (hardcore pungi alamstiil – toim) kogunevad selle sulgemise tseremooniale, millest Nick Hornby (1957. a sünd inglise kirjanik – toim) kirjutab uue romaani.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 17 korda, sh täna 1)