Maris Taanimaal elu- ja ülikoolis

Maris Taanimaal elu- ja ülikoolis

ÕPIKAASLASED: Marise valikaine on müük. Pildil on saarlanna (paremalt teine prillidega) oma klassikaaslastega.
Foto: Erakogu

Oma perele ütles Maris Mägi esialgu naljaviluks, et jätkab õpinguid välismaal. Ootamatult sai see “nali” aga teoks. 2008. aasta augustis asuski Maris Taani poole teele, Business Academy Aarhus’i, kus ta hakkas õppima turundusjuhtimist ja teeb seda tänaseni.

Praegu on Maris Eestis ja Tallinnas Bastionis praktikal. Võtsin temaga ühendust, et kuulda, kuidas tal vahepeal läinud on. Maris on nakatavalt rõõmsameelne ja energiline. Järgnev on lugu sellest, kuidas jõudis üks Saaremaa abiturient Taani õppima ja kuidas ta end seal tunneb.

Miks mitte proovida?

Mõte välismaale õppima minna tekkis Marisel esimest korda pärast seda, kui tema tollases koolis Saaremaa ühisgümnaasiumis käidi tutvustamas välismaale õppima mineku võimalusi. Neid jutte kuulates hakkas ta mõtlema, et miks mitte proovida. Kõigepealt said välja valitud sobivad koolid. Seejärel täideti vajaminevad ankeedid.

Kandideerides oli Maris kohati kõhklev, sest tegu oli ju ikkagi n-ö pea ees, külma vette hüppamisega. “Eelkõige tekitas ebakindlust mõte, et lähen lähedastest nii kaugele ja ihuüksi. Loomulikult pani ka mõtlema, et kas ma olen võimeline hakkama saama ingliskeelses õppes,” ütleb Maris. Õnneks toetasid õed ja vanemad teda aktiivselt. Nad kõik jagasid seisukohta, et säärane võimalus on ainulaadne ja rahvusvaheline kogemus eluks vajalik.

Järgnevad sammud olid keeletesti sooritamine ja vastuste ootamine. Ülikoolilt kirja ootamise aeg tundus pikk. Õnneks nõudis sel perioodil palju tähelepanu gümnaasiumi lõpueksamitele keskendumine. Kuid oodates süvenes ka usk oma valikusse. “Minu sooviks oli saada tugevat praktikapõhist haridust ja palju uusi tuttavaid. Täna saan öelda, et need ootused on täitunud,” kinnitab Maris.

Aarhus on nagu Tartu

Enne Taani minemist oli tarvis leida seal elukoht. See osutus aga katsumuseks. “Taanis on paljud asjad, mida meie oleme harjunud interneti vahendusel tegema, alles paberil,” tõdeb Maris. Ühiselamukohale kandideerimiseks tuli asju ajada taani keeles. Riiki kohale jõudes üllatus Maris aga positiivselt: “Taanlastel on väga hea inglise keele oskus!” Üllatusi jagus veel. “Poed suletakse seal väga vara. Pühapäeval on peaaegu kõik kohad kinni, sest inimesed võtavad elu palju rahulikumalt,” kirjeldab Maris.

Muidu olevat aga Taani ja taanlased Eesti ja eestlastega väga sarnased.
Maris elab Taanis sealses suuruselt teises linnas, kus on ligi 300 000 elanikku. “Aarhus meenutab Tartut, kuna tegemist on samuti ülikoolilinnaga. See on väga rahulik ja ilus linn. Sealne kogukond on rahvusvaheline, kuna seal õpib väga palju noori välismaalt,” kirjeldab Maris oma uut kodulinna.

Lisaks on Aarhus vana ja väärikas linn, kus on palju vaatamisväärsusi ja suurepärane vanalinn. “Loomulikult on seal ka kohti, kus pidutseda. Iga aasta septembris leiab aset suurejooneline Aarhusi festival. Samuti on selles linnas palju rohelust ja kaunis meri,” räägib Maris.

Noored taanlased tundusid Marisele esialgu külmade ja ülbetena. “Selline arvamus kujunes mul oma klassikaaslaste pealt. Hiljem õpilasomavalitsuses olles sain aru, et noored taanlased võivad ka väga rõõmsameelsed ja toredad olla. Seega ei tohi kunagi otsustada ühe seltskonna põhjal,” hoiatab ta. “Üldiselt on taanlased iseloomult eestlastega väga sarnased – külmad ja kinnised, kuid samas väga abivalmid ja töökad.”

Õige eriala õiges kohas

Seda, et ta on valinud õige eriala ja õige kooli, mõistis Maris juba esimesel kuul. Õppetöö toimub õppejõuga dialoogi vormis ja 30 õpilasega klassiruumis, mitte suurtes auditooriumides. “Õpe on projektipõhine. See tähendab, et teeme pidevalt koos erinevate firmadega projekte. Firmad peame endale koostööks ise leidma. Oleme koostööd teinud näiteks LEGO ja Carlsbergiga. Projektid on elulised, mitte oletustel põhinevad,” kirjeldab Maris Aarhusi koolis toimivat süsteemi.

Rohkesti rakendatakse grupitöid ja rollimänge. Õpikeskkonda peab Maris vägagi rikastavaks. Lisaks mitmekultuurilisele seltskonnale on klassikaaslaste hulgas ka tegutsevaid firmajuhte ja elukogenud inimesi vanuses kuni 30 või vanemaidki.

Majanduslikult vajas Maris esimestel kuudel siiski vanemate abi. Kuid ta leiab, et välisõpilasel ei ole Taanis raske hakkama saada. “Tuleb olla aktiivne töö otsimisel ja mitte alla anda, sest eks praegu ole ka Taanis raske tööd leida. Hea tahtmise juures on aga kõik võimalik!” lisab Maris optimistlikult. “Nüüd tulen Taanis juba väga hästi toime, sest seal on kooli kõrvalt töötada kergem.

Lühema tööaja eest on võimalik saada kõrgemat tasu kui näiteks Eestis,” räägib Maris Taanis töötamisest. Taani keelt oskamata töötavad õpilased seal nõudepesijate ja koristajatena. “Mina koristasin eramajades,” ütleb Maris. “See on lihtne ja pered on sõbralikud. Tänu neile sain eelmisel suvel korraldada ühe pere pulma.” Lisaks töötab Maris oma koolis tuutorina.

Oma mõte tasub teoks teha

Neile, kes soovivad välismaale õppima minna, soovitab Maris kindlasti oma mõte teoks teha, sest rahvusvaheline kogemus tuleb alati kasuks. “Loomulikult on iga algus raske ja lihtsam olnuks jätkata õpinguid kodumaal, aga välismaal õppimine on uus ja huvitav.”

Maris julgustab kahtlejaid, et ära ollakse kodumaalt ju vaid mõned aastad ja sel ajal on Eestis lähedased alati ootamas. “Pärast mõnda aastat õppimist võib tekkida isegi tahtmine minna ja panna end proovile veel mõnes teises riigis. Pika rännaku lõpp-punktiks võiks aga siiski olla Eestimaa,” soovitab Maris. “Ükskõik kui kaugel ma ka ei viibi, õige kodutunne on vaid oma kodus Saaremaal.”

Niisiis muutis üks ettekanne Saaremaa ühisgümnaasiumis Maris Mägi elu! Oleme Minule.com meeskonnaga taas teel Saaremaale, et kohtuda seal Marise ja paljude koolinoortega ning rääkida välismaale õppima mineku võimalustest. Jälgi infot oma kooli teadetetahvlil ja sea kohver valmis!

Jana Tiits


Mis on Minule?

Minule.com põhitegevus on noortele info ja abi pakkumine välismaa ülikoolidesse kandideerimisel. Konsultatsioonide käigus aitame huvilistel välja selgitada riigi ja kooli, kus nad oma õpinguid jätkata soovivad, ja nõustame sobiva eriala valikul. Seejärel pakume tuge kogu kandideerimisprotsessi vältel.

Kandideerida saab nii Minule.com partnerülikoolidesse kui ka mujale. Minule.com abiga on kogu protsess selgem ja lihtsam. Meie sõnum on, et välismaa ülikoolides õppima asumine on võimalik, kasulik ja mitmekülgselt rikastav kogemus.

Vaata kodulehekülge www.minule.com, helista 64 10 450, kirjuta lene@minule.com või tule kohale Luise 4–46, Tallinnas.

Kas tahad õppida välismaal?

Tahad kohe asjaga algust teha? Siis tee nii:

1. UURI
Uuri, mis sind huvitab. Räägi inimestega, kes on mõnes teises riigis õppinud. Küsi, mida nad seejuures väärtustavad. Saa teada, mis sind ees ootab. Mis sind seejuures võlub, mida kardad, mida ootad? Mida tahad õppida? Või – küsi seda kõike meilt!

2. OTSI
Võimalusi on lugematult palju. Selleks, et leida õige, pead sa hästi teadma, mida tahad. Endas selgusele jõudmiseks saab jällegi meilt abi. Kui tead, mida tahad, ütle meilegi ja me muudame sinu soovi reaalsuseks.

3. KANDIDEERI
Üks samm veel. Pane dokumendid kokku ja esita kandideerimisavaldus. Mis dokumendid, kuidas, mis ajaks ja kõikidele teistele põletavatele küsimustele saad vastuse meie käest. Selleks me olemas olemegi.

Tänaseks päevaks

õpib meie abiga välismaal üle 900 tudengi. Neil on, mida välismaal õppimise kohta öelda, kogemusi, mida jagada. Samuti oleme ka ise mitme tegevusaasta jooksul omandanud väärtusliku teadmistepagasi, mida hea meelega teiega jagaksime.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 127 korda, sh täna 1)