2009. aasta maailma majanduses: Teoks saamata jäänud košmaaride aasta

2009. aasta maailma majanduses: Teoks saamata jäänud košmaaride aasta

MAJANDUSE KURB NÄGU: Lolita on 5-aastane Ameerika kass, kellest omanikud läinud aastal finantsraskuste tõttu loobusid.
Foto: The Columbia Chronicle

Tehes kokkuvõtet majandusaastast 2009, räägivad majandusteadlased mitte ainult sellest, mis juhtus, pigem kõneletakse hoopis sellest, mida ei juhtunud ja mida õnnestus seljataha jäänud 12 kuu jooksul vältida. Eksperdid on üksmeelel: äsja lõppenud aasta ei toonud kuigivõrd suuri globaalseid muutusi, seepärast võibki öelda, et tegu oli teoks saamata jäänud košmaaride aastaga; samas on kaasaja maailm kõigi oma vooruste ja puudustega muutunud majanduslikus mõttes turvalisemaks.

Globaalsed tulemused

“Kõdunenud” USA-keskne süsteem pidas löögile vastu: 1930. aastate Suur depressioon ei kordunud, Ameerika dollarile tuginev ülemaailmne rahandussüsteem jäi püsima, kuid uus ülemaailmne finantsarhitektuur eksisteerib vaid majandusekspertide ja poliitikute soovunelmates.

Praktiliselt kõik oletused, mida traditsiooniline majandusprognoos aasta tagasi välja pakkus, täitusid kas täielikult või osaliselt. Globaalsest finantskriisist väljumine tagati juba kontrollitud meetodiga – dollari lisaemissiooniga. Sellise tegevuse eesmärk oli peatada majanduslangus ja elustada majandust alguses USA-s, seejärel aga ülejäänud juhtivates majandusriikides. Just valitsuste suured rahapaiskamised ja poliitilis-administratiivsed abinõud on seni võimaldanud kriisi kontrolli all hoida, väidavad analüütikud.

Dollari surmast rääkimine on ennatlik

Esinedes aastavahetusel televisioonis, märkis USA rahandusminister Timothy Geithner: “Finantskriisi uut lainet ei tule. Me ei saa lubada, et möödunud aastal aset leidnud sündmused korduksid.” Minister lükkas kategooriliselt tagasi kõik kartused, et majandust võib tabada uus langus, mille võivad esile kutsuda nõrk dollar ja probleemid kinnisvaraturu krediteerimisega.

Mis puutub dollarisse, siis on selle nõrkus enamike ekspertide arvates paljuski tinglik. Kogu läinud aasta vältel oli just USA valuuta kogu maailma kapitali jaoks peamine päästerõngas. Vaatamata üha sagedamini kõlavatele üleskutsetele võtta USA dollarilt maailma peamise reservvaluuta roll (muide, säärase ettepanekuga tuli möödunud aasta keskel välja ka Kremli praegune peremees Dmitri Medvedev), ei ole märgata, et vähemalt lähiajal võiks praegu kehtivale olukorrale tekkida tõsiselt võetav alternatiiv.

Seepärast olekski dollari surmast rääkimine enneaegne ja suur liialdus.
Kui rääkida aga kinnisvaraturu rahastamisest, siis siin on olukord analüütikute arvates hakanud paranema vastavalt sellele, kuidas majanduselu tervikuna on hakanud elavnema.

Nii näiteks kasvasid tehingud elamispindade müügiturul USA kinnisvaramaaklerite rahvusliku assotsiatsiooni andmetel novembris, võrreldes oktoobriga, 7,4%. Säärane statistika osutus tunduvalt optimistlikumaks analüütikute prognoosist, kes ennustasid tehingute kasvuks vaid 2,5%. Need arvud on väga näitlikud juba ses mõttes, et just üleköetud USA kinnisvaraturg oli seekordse kriisi häll.

Ameerika paranemisest sõltub palju

Praegu on majanduseksperdid enam-vähem üksmeelel – USA majanduse järkjärguline tervenemine on aluseks olukorra paranemisele ka teistes riikides ja paranemine toimub just sellises järjekorras. Siinjuures tasuks meenutada, et veel aasta tagasi eeldati, et esimestena võivad majanduslikest vapustustest toimuda säärased Aasia riigid nagu Hiina ja India.

Vaatamata sellele, et kogu möödunud aasta vältel suutis maailma suurriikidest vaid Hiina säilitada SKT suhteliselt kiire kasvutempo ja märgatavalt laiendada sisenõudlust, võib siiski öelda, et Hiina majandus on endiselt n-ö tagaajaja rollis.

Majandusteadlaste sõnul läbib Hiina praegu etappi, mille arenenud riigid (USA, Jaapan, Saksamaa, Suurbritannia jt) läbisid ligi sajand tagasi.
Lisaks on Hiina majanduses analüütikute arvates, vaatamata SKT kiirele kasvule, suured riskid finants- ja kinnisvaraturu nn mullide tekkeks, mis võivad kõvasti veel kommunistlikust maailmavaatest mõjutatud poliitikute ebakompetentse tegevuse korral suure tõenäosusega võimenduda.

Rääkides Eesti idanaabrist märgivad eksperdid, et 2009. aastal arenes sealne majandus täies vastavuses Venemaa kui tooraineriigi staatusele. Kuid aasta tagasi tehtud apokalüptilised prognoosid Venemaa elanikkonna sissetulekute totaalsest vähenemisest, massilisest tööpuudusest ja kuritegevuse kasvust ei täitunud.

Meie idanaabri majandus arenes vastavalt konjunktuurile maailma tooraineturul. Tänu asjaolule, et sügiseks tõusis naftahind 70–75 dollarini barreli eest, õnnestus sel suurriigil säilitada majanduslik ja sotsiaalne stabiilsus.
Headel aastatel, mil tooraine hind oli maailmaturul väga kõrge, kogutud tohutud valuutareservid võimaldasid Kremli võimukandjatel majanduslikku tagasilööki pehmendada.

Seega, kuna naftahind on tõusnud, on Venemaa majanduse langus vähemalt praegu peatunud ja alanud on hoopis selle aeglane taastumine. Analüütikud väidavad, et ka eelseisval aastal jääb siin peamiseks liikumapanevaks jõuks tooraineeksport. Seda on suurepäraselt mõistetud ka valitsevates ringkondades, kes on aktiivselt tegutsenud selle nimel, et laiendada võimalusi energiakandjate ekspordiks.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 17 korda, sh täna 1)