Metssead tuhnisid üles Nihatu loodusraja (6)

Möödunud aastal Leisi vallas avatud olulise loodusväärtusega Nihatu matkarada on sattunud metssigade rüüsteobjektiks.

“Maastiku üldilme on kõvasti kannatada saanud, rada on mitmest kohast täiesti üles küntud,” ütles matkaraja ehitanud Koolijaagu MTÜ eestvedaja Aivo Aadam. “Karjaaiad lõhutakse ära, karjamaad tuhnitakse üles ja käpaliste populatsioon kannatab tohutult,” kurtis Aadam, kelle sõnul on sead üles tuhninud kokku mitusada ruutmeetrit matkaraja pinnast.

Enne uue külastushooaja algust tahab Aadam loodusrajale kindlasti iluravi teha ja maastikku tasandada, et külastajad oma jalaluid ära ei murraks. “Kas rada esialgu üldse läbitav on, see selgub siis, kui lumi on ära sulanud,” lausus Aivo Aadam.
Loodusraja haldaja sõnul on ta tõsiselt kaalunud sigade arvukuse piiramise küsimuses otse keskkonnaministeeriumi poole pöörduda, kohalikel jahimeestel pole vaatamata tõsistele pingutustele see sigudike arvukuse piiramine eriti õnnestunud.

“Metssigu on üle mõistuse palju, jälgede järgi vaadates tegutseb piirkonnas vähemalt kolm karja,” sõnas Aadam.
Nihatu matkarada avati ametlikult 2009. aasta mai lõpus, selle väljaehitamiseks eraldas keskkonnainvesteeringute keskus (KIK) 80 000 krooni. Ligi 40 000 krooniga on raja ehitust finantseerinud kohaliku omaalgatuse programm.

Keskkonnaspetsialistide hinnangul võib Nihatu matkaraja väärtuseks pidada eelkõige asjaolu, et seal on küllaltki väikesel territooriumil põimunud Saaremaa traditsiooniline maastikupärand looduskaitseliste väärtustega.
Põhiliselt Natura 2000 hoiualal kulgeval matkarajal on matkamiseks kolm rada: 1-km, 2-km ja 4-km. Matkarajad kulgevad mööda kunagisi põlde ja karjamaid, hõlmates ka endise Roobaka küla Kooli põlistalu valdusi.

Paikkonnal on kõrge loodusväärtus, elupaikadest on levinud liigirikkad aruniidud, loopealsed ja puiskarjamaad. Kaitsealuseid taimeliike leidub üle kahekümne.
2009. aastal külastas Nihatu matkarada 300–400 inimest.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 35 korda, sh täna 1)