Islamiusku saarlanna kirjutas raamatu (74)

Eestis populaarseks kujunenud “Minu”-raamatute sari, mida annab välja kirjastus Petrone Print, on täiendust saanud Kätlin Hommik-Mrabte raamatu “Minu Maroko” näol.

“See on raamat sellest, mida mina nägin ja tundsin,” ütles Oma Saarele Saaremaa ühisgümnaasiumis inglise ja prantsuse keelt õpetav Kätlin Hommik-Mrabte, kes on omal nahal läbi elanud harjumise teistsuguse kultuuri ja kommetega. Sellest mõttest tulenevat ka raamatu alapealkiri “Maailma teistpidi vaatamise õpik”.

Araabia filoloogi ja islamoloogi haridusega Hommik-Mrabte sõnul püüab ta oma raamatuga selgitada, et kõikjal ei pruugita elada samamoodi nagu meil siin.
“Me arvame automaatselt, et kõik [võõras] on paha ja vastik,” rääkis Kätlin ja lisas, et mida sügavamalt sa mõnda võõrasse kultuuri sisse lähed, seda rohkem hakkad nägema nüansse.
Islamiusku Kätlin Hommik-Mrabte arvates pakub meie meedia islamimaailmast vaid ühekülgset ja negatiivset infot.

“Minu raamat jutustab tavalisest elust, mitte niivõrd terroriaktidest, mis jäävad moslemite igapäevaelust väga kaugele. Samas avan ka moslemimaailma vaateid näiteks 9/11 rünnakule või Iraagi sõjale,” ütleb autor oma raamatu tutvustuses.
Kätlin kinnitas ka Oma Saarele, et see Maroko, mida näevad turistid, ei ole tõeline Maroko.

“Raamatu autor jõudis oma religioossete otsingute tulemusel islamiusuni ülikoolipäevil Tartus. Araabia keele ja Koraani õpingud viisid ta Pariisi, kus ta kummalisel kombel leidis interneti teel hingesugulase.
Kätlin otsustas vastata südame häälele ning sõita Kuveiti enda pulma, kohates alles seal esmakordselt oma tulevast abikaasat. Koos siirduti mõne aja pärast Marokosse, kus autor pidi kohanema uue perekonnaga ning araabiamaa igapäevaeluga,” tutvustab autorit Petrone Print.


Eestlane ja moslem

“Appikene! Ära seda nüüd küll tee!!! Jumala eest! Ta peksab su läbi, hoiab sind päevad otsa köögis kinni ja võtab lahutusel lapsed käest!”
Uskuge või mitte, aga pidin seda enne abiellumist rohkem kui ühe heatahtliku inimese suust kuulma. Lõpuks ei osanud ma enam muud moodi reageerida kui vaid malbe naeratusega.

Sisemuses aga kriipis mõte – mis õigusega te minu abielu lahutate, enne kui see pole veel alanudki?
Olen eestlane, aga moslem. Või kas peangi siia “aga” vahele panema? Olen moslem juba üheksandat aastat, abielus viiendat. Pean seda täpsustama, sest enamasti arvatakse, et olen moslem oma marokolasest mehe pärast.

Inimese identiteeti vormivad ühtviisi nii ta millegi kõrgema poole püüdlev hing kui ka maine kogemus. Minu kogemus, mida tahaksin teiega jagada, on mind viinud läbi lapsepõlve eneseotsingu Nõukogude Eestis, araabia keele ja islamoloogia õpingute Pariisis, abiellumise Kuveidis, otse sooja Maroko südamesse. See kõik on osa minust: olen eestlane ja moslem.

Kätlin Hommik-Mrabte

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 62 korda, sh täna 1)