Ajakirjanik arvab: Lumi teeb ulukite elu raskeks (7)

Praegu pean küll ajakirjaniku ametit, seetõttu ilmub mu lugu selles rubriigis, kuid ühe osa minu vabast ajast võtab huvi looduse vastu ja jahindus.

Tänavune talv toob paljudele meist peale kauni talvepildi nautimise kaasa mitmeid ebameeldivusi. Parkimiskohti napib, teed on lumevallide tõttu kitsad, rataste all on lumepuder, mis võtab kiirust maha ja suurendab kütusekulu, jalgsi liikuda on raske ja iga päev peab kodust väljapääsemiseks või kõnniteede puhastamiseks lund rookima. Kuid meil on võimalik oma elu ise natuke paremaks muuta, kui vaid viitsime end liigutada.

Kahjuks ei ole loodus pannud kõiki elusolevusi arenema ühtviisi ja suurem osa meie kliimas elutsevast faunast satub lumerohkuse tõttu hätta. Hiljuti helistas mulle üks mees Käesla külast, kes oli leidnud maantee äärest veel elava, kuid läbinäritud kõriga metskitse. Kuna Saare maakond ei hiilga just hundirohkusega ja kits oli suure tee ääres, võib arvata, et pahategija oli koer. 

Loomulikult ei anna koer endale aru, et säärane tegevus on taunitav, seda enam panen kõigile koeraomanikele südamele, et nad oma koerad kinni hoiaksid. Talv, kus üks paks lumekiht on olnud mingil ajal sula, siis läbi külmunud ja sellele on peale sadanud veel teine, paksem kiht, on kõige raskem üle elada metskitsedel, kes nii toidu hankimiseks kui ka magamisaseme ettevalmistamiseks ei suuda sellest lumest enam läbi kaapida. Metsast välja maanteele sumanud metskits on juba nii väsinud, et ei jõua isegi väiksema krantsi eest enam ära joosta.

Raske on kindlasti ka metssigadel, kellel on sügavas lumes vaevaline liikuda oma lühikeste jalgade tõttu. Seda on märgata ka jahimeeste rajatud alalistel söödaplatsidel, kuhu sead praegu tihti sööma ei jõuagi. Samas on seal käima hakanud põdrad ja hirved, kes varem sigade söötmiskohtade vastu suurt huvi ei ilmutanud. Järelikult on ka neil rasked ajad käes.

Jahimeestele panen südamele, et kellel on võimalik, võiks organiseerida metsa heinte viimist. Mina juba sain abi tuttavalt põllumehelt, kes toimetas heinarulli ulukite tarbeks minu poolt juhatatud kohta. Aitäh abistamast! Hakkan nüüd jälgi uurima, et kindlaks teha, kes seal “humanitaarabi” tarbimas käivad.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 25 korda, sh täna 1)