Maavanem Toomas Kasemaa uusaastatervitus (1)

Möödunud aastat jääme meenutama majandusliku langusega, kasvava töötuse ja uute lahenduste otsimisega nii erasektoris kui ka avalikus sektoris. Ei ole kohanud kedagi, kellest maailmamajanduse suurim langus oleks mööda hiilinud ja tähelepanuta jätnud.

Kuid me oleme kohanemisvõimelised ning uute oludega on vajalik uut moodi toime tulla. Elus on tihti olukordi, mida varem tuntud meetoditega ei lahenda. Möödunud aasta oli innovatsiooniaasta ning uut moodi mõtlemine oli „in“ ning hetkeolukorras tõesti vältimatu.

Möödunud aasta oli tantsu ja laulupeo aasta, mille seekordne nimetus – üheshingamine oli eriti vajalik rasketel aegadel ühise meelekindluse leidmiseks ja hoidmiseks. Ühislaulmine andis uue tõuke isamaalisusele, andis võimaluse tunda oma rahva tugevust ja ühtekuuluvust. Oleme ju tavaliselt kinni oma igapäevamuredes ja ei kipu igapäevaselt mõtlema ühiskonnaelu väärtustele – ühtekuuluvusele ja isamaalisusele. Tihti mõistame, et oleme seotud ühiskonnaga ainult hüvede tarbimise läbi, andmata ise midagi ühiskonnale. Läbi ühistegevuse ja seltsielu aga oleme hoidnud ja väärtustanud oma rahvast, oma keelt, oma juuri ja traditsioone. See on tugev vundament, millele saab rajada ka majanduselu edenedes uuenduslikud mõtted ja tegevused.

Saaremaa jaoks oli möödunud aasta maavalitsuse poolt vaadatuna paljuski transpordiaasta. Rakendasime käiku uue ühistranspordi korralduse koos uute bussidega ning peatustesse ilmunud teabega sõiduaegade kohta. Siinkohal vabandan kõigi saarlaste ees, kellele uus korraldus ebamugavusi põhjustas, kuid vanaviisi kahjuks enam jätkata ei saanud. Oli vaja investeerida uutesse bussidesse ja käia kaasas rahvastiku arvu muutusega maakonnas. Ühistransport Saaremaal toimib ja jääb toimima ning loodan, et edaspidises diskussioonis ning koostöös omavalitsustega lahendame üleskerkinud probleemid.

Mis on saarlaseks olemise hind? Saareelu tundub romantiline külalistele, kuid enamik saarlastest teab päris täpselt, kui palju lisatunde ja -kroone võtab mandrile sõitmine. Saareelu kõrget hinda teavad ilmselt hästi ka need saarlased, kes on pidanud minema leiba võõrsile teenima. Järgmine aasta kujuneb kindlasti murranguliseks Saaremaa püsiühenduse küsimuses, sest valmib püsiühenduse keskkonnamõjude hinnang. Aegajalt tuleb ette skeptilisi küsimusi ning arvamusi silla või tunneli kohta, kuid igasugune skepsis kaob, kui oled järjekordselt mõned tunnid sadamakail oodanud. Kutsun Teid kõiki üles toetama järgneval aastal vabariigi valitsust olulise tulevikuotsuse langetamisel.

Soovin, et uus aasta tooks igale saarlasele, muhulasele, vilsandlasele, abruklasele ja ruhnlasele enesearendamise võimaluste ja üldise heaolu kasvu ning majandusedu!

31.detsembril 2009

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 24 korda, sh täna 1)