Vilsandi Vahemere peremees lavastab Hiiumaal “Pulmad Abruka moodi”

Vilsandi Vahemere peremees lavastab Hiiumaal “Pulmad Abruka moodi”

MITME SAARE MEES: Vilsandi saare Vahemere talu omanik hiidlane Koit Randus on võtnud lavastada Abruka mehe Jüri Tuuliku “Pulmad Abruka moodi”.
Foto: Tarvo Kullapere

Hiiumaal Kärdla muusikakooli ja Lauka põhikooli viiuliõpetajana töötav ja hobi korras Kärdla kultuurikeskuses näiteringi juhendav Vilsandi Vahemere talu omanik Koit Randus toob lavastajana järgmisel aastal Hiiumaa pealinnas lavale Jüri Tuuliku kirjutatud näitemängu “Pulmad Abruka moodi”.

“Seda lugu ei ole ammu mängitud. Tegelikult tahtsin seda juba paarkümmend aastat tagasi teha. Kahjuks ei tekkinud siis võimalust. Nüüd aga võtsid ka näitlejad selle pakkumise hästi vastu. Üle Hiiumaa sõidavad näitlejad Kärdlasse proovidesse,” rääkis lavastaja Koit Randus.
Näidendis on üldse 19 tegelast. Randuse sõnul on näiteseltskonnas inimesi Hiiumaa kaugematestki paikadest. Kõige kaugemalt käiakse proovides Emmaste kandist.

Kuigi kirjanikest kaksikvendade Jüri ja Ülo Tuuliku 70 aasta juubel on 22. veebruaril, saab näidend hiidlaste näiteseltskonna esituses lavaküpseks aprillis. Lavastaja hinnangul sobiks seda suvel mängida Orjaku sadamas.
“Lubasin Jüri Tuulikule, et ehk jõuame selle tükiga ka Abruka saarele. Mina pole isiklikult veel Abrukal käinud.”

Vilsandiga seob hiidlast Vahemere talu, mille peremees on Koit Randus olnud juba mitukümmend aastat. Eelmisel suvel ülemaailmsel vilsandlaste kokkutulekul nägid saareelanikud ja vilsandlaste külalised Koit Randuse lavastatud Elmo Ellori kolmejaolist külajanti “Maarahwa lunastamine”. Mängisid Kärdla kultuurikeskuse näiteringi näitlejad, kaastegevad olid Emmaste puhkpilliorkester ja tantsurühm Taidelaid.

Vilsandil mängitud näitemängu lavaletoomisest rääkis Koit Randus lausa uskumatu loo, kuidas tema Vilsandi naabrimees Viktor Vernik leidis Lassi talu prahi seest kuulutuse, mis teavitas, et seda näitemängu on omal ajal mänginud Vilsandi tuletõrjesalga liikmed.

“Kirjandusmuuseumis asja uurides selgus, et selle näidendi autor on üsna palju kirjutanud. Iseenesest oli seda tükki kaunis raske lavale tuua. Ma ei kujuta ette, kuidas seda omal ajal mängiti,” rääkis Koit Randus.
“Pulmad Abruka moodi” on Koit Randusele Hiiumaal kolmeteistkümnes lavastus.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 140 korda, sh täna 1)