Vallad saatsid lisaraha küsinud Facio kuu peale (19)

Vallad saatsid lisaraha küsinud Facio kuu peale

NÄNNED HOOS: Kaunite rahvarõivaste lehvides keerutasid Muhu hooldekeskuse nurgakivi panekul kohalikud tantsijad. Vaid kuu hiljem tuli Facio välja sooviga raha juurde saada, sest ehitus läheb tunduvalt kallimaks.
Foto: Aare Laine

Muhu valla eestvedamisel Liivale rajatav nelja omavalitsuse hooldekeskus läheb ehitusfirma Facio arvutuste järgi ligi 3,2 miljonit krooni kallimaks, mille maksmisega tellijad sugugi nõus pole.

Ühe hooldekeskuse ehitamiseks asutatud sihtasutuse osaniku, Laimjala valla juht Vilmar Rei nimetas raha juurdeküsimist otsesõnu riigihankel tehtud alapakkumise tulemuseks.

Facio Ehituse AS lubas riigihankel odavaima pakkumise tegijana ehitada hoone valmis veidi enam kui 17 miljoni krooni eest.
Oma Saar kirjutas juba tänavu mais, et Facio teeb Saare maakonna ehitushangetel teistele püüdmatult madala hinnaga pakkumisi, tekitades konkurentides pahameelt ja tellijates nõutust.
Ka toonane Muhu vallavanem Tiit Peedu ütles kevadel Oma Saarele, et Facio tegi Muhu hooldekeskuse ehitaja riigihankel teistest firmadest paar miljonit krooni madalama pakkumise, kuid “me ei saa ju Faciot elimineerida sellepärast, et meile ta ei meeldi”.

Muhu hooldekeskusele pandi nurgakivi septembri lõpus ja kuu aega hiljem saatis Facio Muhu vallavanemale kirja, milles firma projektijuht Kaarel Prikk teatas, et kõigi muudatus- ja lisatööde maksumuseks kujuneb 2,67 miljonit krooni ilma käibemaksuta. Facio saatis vallavanem Peedule ka muudatus- ja lisatööde seletuskirja.
7. detsembril arutasid Facio pöördumist Muhu, Orissaare, Pöide ja Laimjala vallavanem ning otsustasid ehitusmaksumuse kallinemist mitte kooskõlastada. Faciole vastuse kirjutamise usaldasid vallavanemad advokaadibüroole Järve, Otti ja Laretei.

Muhu vallavanem Peeter Laum ei tahtnud eile prognoosida, kui suur on võimalus, et leping Facioga lõpetatakse ja korraldatakse uus riigihange. “Lisaraha pole ühelgi vallal võimalik maksta, jääme lepingu juurde,” vahendas Peeter Laum valdade seisukoha. “Kindlasti on hooldekodu vaja kõigile osapooltele ning õigeks ajaks ja lepitud hinnaga.”

Vilmar Rei ütles, et Facio kalkulatsioonid pole põhjendatud ja vallad
ootavad täiendavaid selgitusi. Projekti lisaraha panemine on Rei sõnul valdadel keeruline, kuna vaba raha pole ja laenude võtmine on rahandusministeeriumi poolt tehtud praegu väga keeruliseks.
Hooldekeskus peaks Muhu vallavalitsusele üle antama tuleva aasta septembris. Praegu ollakse vundamendi ja keldriosa ehitamise faasis.

Vaatamata sellele, et enamiku ehitusfirmade mõistes on Facio ehitushinnad arusaamatult madalad, on Facio projektijuht Kaarel Prikk varem Oma Saarele kinnitanud, et allhankijate leidmisega nad jänni ei jää. “Täna on majanduses seis selline, et kalliste hindadega enam tööd ei tehta,” ütles projektijuht Oma Saarele augustis.


Facio Saaremaal

* Konkurendid on leidnud, et Facio pakkumine oli põhjendamatult madal Kallemäe kooli ehituse hankel.
* Facio vaidlustas Leisi keskkooli riigihanke tulemuse, sest Leisi vald loobus Faciost kui kõige madalama pakkumise teinud firmast.
* Kuivastu sadama laiendustööd seisid umbes kaks nädalat, kuna Facio kasutas asfaltkatendi alusena ebakvaliteetset killustikku, mis tuli hiljem üles koorida.
* Facio jäi jänni ka Kuressaare 5. lasteaia renoveerimise alustamisega, kuni lõpuks loobus tööst, sest selgus, et hoone tuleb täilikult maha lõhkuda ja uus ehitada.

Allikas: Oma Saar

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 294 korda, sh täna 1)