Muhulased ehitavad muistset uisku (2)

Muhulased ehitavad muistset uisku

UISU TAASSÜND: Tänaseks on olemas uisu ametlik ehitusdokumentatsioon, joonised, maketid ning täissuuruses kaare ja kiilu šabloonid.
Foto: Madis Rehepapp

Mittetulundusühingul Väinamere Uisk on käsil pea tuhatkond aastat Väinamerel Muhumaa sümboliks olnud purjelaeva ehitamine.

Väinamere Uisu esindaja Mihkel Jürissoni sõnul sai projekt alguse kevadel, mil alustati uisulaevade arenguloo põhjalikku uurimist.
“Kuigi meil on tänapäeval raudlaevad, mis täidavad ülesandeid kauba ja inimeste transportimisel, ei peegelda nende kiiluvesi meie esivanemate pilke, mis raskete purjede all kaugusesse vaatasid,” rääkis Jürisson Oma Saarele.

“Nii tekkis meil aastatega veendumus, et ehitades uisulaeva, suudaksime taastada saarerahva ajaloolise mälu ja panna Muhumaa merenduses uued tuuled puhuma,” selgitas ta.
Uute tuulte all pidas Jürisson silmas seda, et muistne purjelaev oleks väinaületusel parvlaevaliiklusega paralleelselt meeldiv alternatiiv. Ajaloolise laevaliini taastamine Muhu ja Saaremaa vahel elavdaks omakorda sealseid rannakülasid.

“Liiklemispiirkonnaks on kavandatud kogu Väinamere arhipelaag ja sihtkohtadeks paljud sõprussadamad. Lisaks meelelahutus- ja haridusprogrammidele oleme seadnud eesmärgiks taastada rannakaubandus ja korraldada ekspeditsioone muistsetel uisutraktidel Kuressaarde, Tallinna, Riiga ja Gotlandi,” tutvustas Jürisson peagi valmiva meresõiduki tulevast marsruuti.

Laevaehitus ei ole praegusel kitsal ajal Jürissoni sõnul lihtne ettevõtmine, seega on suureks abiks olnud Euroopa struktuurifondid. Omafinantseeringu katmisega on samas juba pisut keerulisem lugu.
“Tänu meie ühingu liikmete, konsultantide ja rahvusvaheliste ühenduste heale tööle oleme siiski leidnud mõned võimalikud lahendused,” saab uhke purjelaev Jürissoni kinnitusel valmis nii või teisiti.

Ajaloolise kaubalaeva nimetus tuleb sõnast huisk, mis tähendab uisuühingu andmeil madu või ussi. Sama sõnaga kirjeldati ka saarlaste viikingilaevu, mis ründasid Riia piiskopkonna alasid ja osalesid röövretkedel Skandinaaviasse.
Laeva valmimine võtab ühtekokku pea kaks aastat, kuid juba 30. jaanuaril langetatakse Koguva külas pidulikult Moonlandiks ristitud laeva kiilupuu.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 42 korda, sh täna 1)