Gripivaktsiin jätab saarlased külmaks (7)

Saaremaale saabunud tuhandest doosist A/H1N1 ehk seagripi vaktsiinist oli 23. detsembri seisuga ära tarvitatud vaid 252.

“Huvi on väike, inimesed ei tule kohale,” ütles tervisekaitsetalituse Saaremaa osakonna spetsialist Inge Balin, kes usub, et praegu segas vaktsineerimiskampaaniat suuresti ka pühadeaeg, mil inimestel on muudki teha kui haigustele mõelda.

Igatahes ütlesid saarlased esialgu ära ka täiendavast kogusest vaktsiinist, mida oldi valmis saarele saatma. “Näis, kuidas hakkab minema pärast pühi,” sõnas Balin.
Perearstide sõnul on uue gripi vaktsiini maaletoomisega Eestis hiljapeale jäädud, sest enne jõudsid kohale viirushaigused.
“Mina ei ole veel ühtegi vaktsineerimist teinud, sest praegu on siinkandis palju haigestunuid,” ütles Orissaare perearst Elo Lember. Haigele inimesele on seagripi vaktsiini manustamine ohtlik.

Muhus, kuhu haigestumiste kõrgperiood jõudis tänavu kõige varem, on nüüd teine olukord. “Rahvas on oma haigused suures osas läbi põdenud ja nüüd püüame inimesed kiiresti sea-gripi vastu ära vaktsineerida, sest kui see pärale jõuab, siis ikka siia Muhusse kõige enne,” rääkis Muhu perearst Lea Uustalu.

Tema sõnul on esimesed 30 doosi seagripi vaktsiini juba manustatud, juurde saadi veel 20 doosi ja need on kavas ära teha 30. detsembril. Inimestega on juba kokku lepitud. Muhus on mindud seda teed, et oma piirkonna riskirühma inimesed on kõik läbi helistatud ja nendega individuaalselt vesteldud. Ja inimesed saavad Uustalu sõnul aru küll, et vaktsiin on nende endi kaitsmiseks.

Kuressaares on perearst Sille Väli vaktsineerimist küll teinud, kuid mitte nii palju, kui algul arvatud. “Tahtjaid võiks rohkem olla,” märkis ta. “Eriti need, kelle lähedased töötavad näiteks välismaal ja nüüd pühadeks koju saabuvad.”
Väli piirkonnas on riskirühma kuuluvaid inimesi üle 200 ja neid kõiki ta läbi helistada ei jõua. “Inimesed, kel on kroonilised haigused, peaksid ise ka rohkem huvi tundma,” arvas ta.

Tervisekaitsja Inge Balini sõnul on kõiki perearste saabunud vaktsiinist küll teavitatud, kuid mõned tohtrid ei ole oma vaktsiiniportsu järel veel käinud.
Eelmisel nädalal registreeris tervisekaitsetalituse Saaremaa osakond 118 viirushaiguse juhtumit. See on kümne võrra vähem kui üle-eelmisel nädalal. Gripp diagnoositi neljal haigestunul.

Sotsiaalminister Hanno Pevkur ennustas aga ERR uudistesaates, et jaanuari teises pooles või veebruaris on tulemas veel üks uude grippi haigestumiste laine.  
Seagripi tüsistustesse on Eestis seni surnud 8 inimest. Eestisse jõudis 25. detsembril ka järgmine kogus uue gripi vaktsiini.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 36 korda, sh täna 1)