Euroopas süveneb rahulolematus Santa Klausiga

Euroopas süveneb rahulolematus Santa Klausiga

KAS RIVAALID? Saatuslik kohtumine: Christkind Santa Klausiga tõtt vaatamas.
Foto: Internet

Sel aastal enne jõule levisid Austrias ja Saksamaal taas üleskutsed loobuda punakuube kandva Santa Klausi (loe: jõuluvana) liiga kommertslikust imagost.

Seekord ei väljendunud jõuludega kaasnev traditsiooniline askeldamine Euroopas mitte ainult suurmüükides, laatades ja pühade-eelses kiirustamises. Näiteks Austria idaosas asuvas Grazi linnas korraldati meeleavaldus, millel osalejad nõudsid kogu maailmas levinud Santa Klausi imago keelustamist.

Täpsemalt aga nimetavad liikumise Pro Christkind liikmed Santa Klausi Coca-Cola kompanii väljamõeldiseks ja on seisukohal, et paljude jaoks ei seondu punases kuues vanakese kuju juba ammu jõuludega. Nende väitel olevat tegemist vaid Ameerika kompanii toodanguga.

Jõulud rahvuslikumaks

Kõnealuse liikumise esindajad arvavad, et vähemalt Austrias peaks Santa Klaus koha loovutama palju traditsioonilisemale ja rahvuslikumale võluhaldjale Christkind, kes pidavat andma jõulupuule valguse ja teeb jõululaupäeval lastele kingitusi.
Tõsi, võluhaldja väljanägemise osas lähevad arvamused lahku: on neid, kes kujutavad Christkindi väikese inglitaolise tüdrukuna, teiste jaoks on haldjas aga pelgalt valguskiir, mis jõululaupäeval meie akendes lootustandvalt aeg-ajalt helgib.

Lisaks on liikumise Pro Christkind aktivistid teinud ettepaneku, et ära tuleks muuta ka sellised Santa Klausile omased atribuudid nagu põdrad ja saan – need tuleks asendada inglite ja karjustega, see tähendab persoonidega, kes vastavalt pärimusele seisid vahetult pärast Jeesuslapse sündi tema hälli juures.

Mitte esimest aastat

Meeleavaldused, kus nõutakse liialt kommertslikuks muutunud Santa Klausi keelustamist, ei toimu Austrias esimest aastat. Liikumises osalejad kõnnivad mööda tänavaid, jagavad lendlehti, milles jutustatakse jõulude tähendusest, kuid Santa Klausi kohta öeldakse, et see vanake pole pühade kehastus, vaid pigem on tegemist pühade-eelse meeltesegaduse ja ostutuhina sümboliga. “Me pole Santa Klausi vastu,” rääkis Austria ühele suuremale päevalehele Die Presse üks Grazis toimunud meeleavaldusel osalejaid. “Santa Klaus on hea ameeriklastele ja inglastele, kuid ta ei haaku kuidagi meie kultuuritraditsioonidega.”

Santa Klausi vastu suunatud ühiskondlik liikumine tekkis mitu aastat tagasi ja peale Austria on sel täna toetajaid ka Saksamaal ja Tšehhimaal. Liikumises osalejad võitlevad jõulude kommertslikuks muutmise vastu ja paljud neist nõuavad, et harjumuspäraseks muutunud punast kuube kandev vanake tuleks asendada hällis oleva Jeesuslapse kujuga ning kommertsliku Santa Klausi peaks välja vahetama tema prototüüp ehk tõeline Santa Klaus – Püha Nikolaus (vt infokasti).

Pretsedent on loodud

Omamoodi pretsedent loodi kolm aastat tagasi 2006. aastal, kui kogu Austria territooriumil keelati Santa Klausi kujutise kasutamine. Viinis toimunud jõululaadal kauplejaid hoiatati koguni, et juhul kui nad keeldu rikuvad, võivad linnavõimud kauplemise kohe peatada.
Veel enam, Viini linnavalitsus andis välja korralduse, mille kohaselt oli Santa Klausi kostüümi riietatud inimestel linnatänavatele ilmumine keelatud 6. detsembril, see on Püha Nikolause päeval.

Suisa poliitiline skandaal

Kuid ühes Saksamaa linnas kasvas segadus Santa Klausi ümber suisa poliitiliseks skandaaliks. Nimelt ilmusid ühes supermarketis müügile Santa Klausi kujukesed, mis olid rõivastatud Coca-Cola kompanii stiilis punasesse kuube, kuid mehikese parem käsi oli väljakutsuvalt üles tõstetud. Mõned eriti tähelepanelikud ostjad ja valvsad kodanikud nägid selles žestis kohe ajaloolist analoogiat.

Ja ehkki kaupluse juhtkond püüdis inimesi veenda, et Santa Klaus osutab käega lihtsalt taeva poole, kust ta tuli, langetas kohalik kohtunik otsuse, et edasiste arusaamatuste ja väärtõlgenduste ärahoidmiseks tuleb väljakutsuvas poosis Santa Klausid müügilt kõrvaldada.


KUST PÄRINEB JÕULUVANA TRADITSIOON

Santa Klausi (e.k jõuluvana) nimi ja traditsioon on alguse saanud 4. sajandil elanud ristiusu pühaku Nikolause (Sankt Nicolaus) järgi ja levinud üle ilma.
Nikolaus elanud Myra linnas Väike-Aasias.

Linnas elanud ka kaupmees, kellel olnud kolm tütart. Kaupmees laostus ega saanud tütardele kaasavara anda. Seetõttu polnud võimalik tüdrukuid ka mehele panna ja isal ei jäänud muud üle kui leppida kokku, et müüb tütred lõbumajale. Kui Püha Nikolaus seda kuulis, hakanud tal tüdrukutest hale. Võtnud kuldrahadega täidetud kukru, viskas ta selle öö varjus naabermaja aknast sisse. Naabrimees tänas jumalat ja sai esimese tütre mehele panna. Kogu lugu kordus veel kaks korda ja kolmandal korral sai mees teada, kes see heategija oli.

Teine legend räägib, kuidas Püha Nikolaus päästis lapsi, jagas neile kingitusi ning hoiatas meremehi ohtude eest. Kord, kui Myra linnas valitses nälg, seisid sadamas viljalastis laevad. Nikolaus veenis meremehi jätma igasse laeva vaid sada külimittu vilja, ülejäänu aga vaestele jagama. Ta kinnitas, et kaalumisel puudujääki ei märgata. Meremehed tegidki nõnda ja ei kahetsenud tehtut.

Aastaid hiljem valis Myra linn Nikolause oma piiskopiks. Ka kõrge aukandjana hoolitses ta vaeste eest ja jagas lastele kingitusi. Jõuluööl aga jättis kingid kotiga ukse taha trepile. Pärast surma kuulutati Nikolaus pühakuks ning tema surmapäeva (6. detsember) hakati tähistama nigulapäevana. Nikolaus maeti Myra linna. 11. sajandil kaevati Nikolause surnukeha välja ja viidi Itaaliasse Bari linna, kus see asub tänini.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 48 korda, sh täna 1)