Saarlased kudusid oma saare sõduritele 139 paari sokke (2)

Saarlased kudusid oma saare sõduritele 139 paari sokke

SOKID KODUSAARELT: Vahipataljoni saarlased sokke valimas.
Foto: Kalle Kirs

Kuidas teil tuli mõte hakata sõduritele sokke kuduma, küsis läinud reedel vahipataljonis reamees Taavi Karotamm Sõdurilehest pärast seda, kui olime 96 saarlase kootud ja annetatud sokid saarlastest sõdurpoistele üle andnud. Rääkisin reamehele miskit Vabadussõjast ja tollasest Ühistöö-nimelisest organisatsioonist. Sellest, kuidas naised ja tagala on ikka ajast aega oma rindemehi toetanud.

Kaitseliidu pressiohvitser kapten Tanel Rütman käis ja uuris, kas me ikka ülejääke hiidlastele anda ei võiks. Muidugi olnuks see ilus žest, kuid olime sihikule võtnud ka mereväe, sealsete saarlastest ajateenijate ja Kuressaare vapilaeva Admiral Cowan meeskonna varvaste soojendamise. Nii jäid hiidlased seekord ilma.

Tegelikult mõlgutasime naiskodukaitsjatega Kaitseliidu staabimajas sokimõtteid juba varasügisel. Et vahva oleks midagi jõuluks teha ning kellele siis veel, kui mitte oma saare sõdurpoistele. Sokid tundusid olevat kõige mõistlikum mõte, nobenäpud jõuavad kududa ning kes tõesti ise ei oska, võib mõne kuduja käest muretseda. Võtsime vahipataljoni ette siiski täiesti juhuslikult – lihtsalt teadsime, et viimase satsiga on sinna mõned Kaitseliidu poisid aega teenima võetud. No palju neid ikka on, neid saarlasi seal presidendi kaardiväes – kolmekümne tuuris, arutasime.

Selline oli algus. Siis aga sain vahipataljoni personaliosakonnast jahmatava teate. “Kuna neid on päris palju, siis loendamine võttis tiba aega:) Tulemuseks saime siis, et meil on kokku 96 saarlast,” teatas nooremleitnant Kadri Soots.

Niisiis oli meie väike mõte kududa umbkaudu 30 sokipaari ääretult naiivne kavatsus, aga kuidas nüüd vähem kui kuu ajaga kokku saada sokid 96 saarlase tarvis? “Siin on meie lehe jõulukampaania!” arvas kohe Oma Saare tegevtoimetaja Andres Sepp. Ja nii jäigi. Peatoimetaja Tiina Luks lootis, et ka toimetuse töötajad annavad oma panuse sokikogumisse. Andsidki. Oma Saar ja Kadi raadio kutsusid inimesi üles tooma sokke saar-lastest sõdurpoistele. Ja inimesed hakkasid muudkui tooma, neid sokke meie oma sõdurpoistele.

Kolm nädalat sokke: triibulisi, halle, valgeid, mustrilisi… Toodud küll ühe, kahe, kolme ja koguni viie paari kaupa. Sekka häid sõnu ja toredaid soove – see kõik oli kindlasti vähemalt minule parim jõulukink.
“Mul on lapselaps ka vahipataljonis, kas küll tema neid sokke saab, aga keegi teine ikka,” ütles üks sokipaari toonud memm. “Mina tõin sokid kõige seksikamale sõdurpoisile,” kuulutas lustakalt kunagine kodutütar Linda. Või nagu ütles üks sokitooja, paneb põhiseadus kõigile kodanikele kohustuse osaleda riigikaitses ning nüüd on tema saanud oma kohust täita.

Ka paar meest tõid sokke. “Ostsin turult, sest ma ju ise kududa ei mõista,” nentis vana kaitseliitlane, kelle arvates oli naiste ja lehe ühine sokikogumine üks paremaid jõulukampaaniaid üle aastate.
Aga sokkide sisse oli peidetud lisaks südamesoojusele ka üllatusi. Palusime kõigil kirja panna ka annetaja nimi. Kuid päris palju oli neid, kes kirjutasid kaardile häid soove ja poetasid sokisäärde šokolaadi. “Sära silmadesse, soojust südamesse, rahu hingele ja et sokid Teid alati koju tooks,” soovis üks sokikuduja.

16. detsembriks kogunes sokke ei rohkem ega vähem kui 139 paari. Olime õnnelikud ja teatasime ka mereväele, et tahame neilegi jõuluüllatuse teha. Seal on parajasti aega teenimas viis saarlast, lisaks otsustasime rõõmustada Kuressaare vapilaeva meeskonda. Nii vahipataljonis kui ka mereväes teenivad saarlased ja Saaremaa sõbrad saavad aga terve tuleva aasta lugeda Oma Saare lehte – koos sokkidega läks mõlemasse väeossa lehe aastatellimuse kinkekaart.

Vahipataljoni teavitusohvitser nooremleitnant Taivo Talpas ei jõudnud saarlasi ära kiita. “See on meilegi üllatus, et iga kolmas ajateenija meil saarlane on,” sõnas ta, lisades, et ühtegi saarlast ei ole nemad pidanud veel tervislikel põhjustel teenistusest minema saatma. “Saarlased on tublid sõdurid, arukad ja mõistlikud,” ei olnud Talpas tunnustusega kitsi.

Ja sokkide üle oli tal ka hea meel, mitte sellepärast, et kaitseväe sokkidel midagi viga oleks. Hoopiski mitte. Ka väeosa ülem major Toomas Väli oli palunud, et kui sokipaar juhtub üle jääma, siis on temagi juuripidi saarlane – tema isa on pärit Saaremaalt. No igaks juhuks panime sokikasti ühe paari rohkem ning lubasin “ülejäägi” majorile anda.

Tagasiteel koju kõlas veel pikka aega kõrvus sõdurpoiste mehine ühiselt öeldud “Tänan!”. Esmaspäeva hommikul pidin aga vastama küsimusele, millal me järgmisel aastal sokke koguma hakkame. No kas hakkame? Kindlasti!


Sokimeistrid ja annetajad

Naiskodukaitse Saaremaa ringkond ja saarlaste päevaleht Oma Saar tänavad kõiki sokiannetajaid:
Aili Eespere, Aili Kuningas, Aili Mänd, Aime Teder, Aine Vaga, Aino Esko, Aino Kipper, Aino Paenurm, Amanda Roes, Angela Au, Anne Gladkova, Anne Veiler, Asta Altmäe, Aurika Vaho, Edvi Jürisson, Eha Kukk, Elvi Kuusk, Elvi Rosin, Evely Aavik, Heili Noormägi, Helgi Kalapüüdja, Helgi Müür, Heli Raud, Helina Mäekivi, Helve Reis, Herta Sepp, Ilme Sepp, Ingrid Klaus, Ivika Laanet, Jelena Ptšenitšnaja, Juta Room, Jõuluvana, Jüri Sepp, Kadri Häng, Kaile Koppel, Kati Rõõm, Katrin Tihik, Kersti Jõesalu, Klara Priske, Lehte Pihl, Leida Kers, Leili Õun, Lembi Saksakulm, Lemmi Pihel, Liia Alesmaa, Liia Nuum, Liidia Nau, Liilia Russ, Liina Solotarjeva, Liisi, Liivi Sepp, Linda Tasane, Linda Väärtnõu, Luule Aadussoo, Mai Hiiuväin, Maie Saar, Maili Tamm, Maimo Aru, Maimu Kärner, Maiu Välbe, Malle Lepp, Malle-Reet Jõgi, Marje Aulik, Marta Kaljurand, Merle Mai, Milvi Nelis, Milvi Põlluäär, Naadi Torgu vallast, Oili Tänav, Piret ja Andres Sarjas, Raamatukogutädi Aino Toom, Raili Nõgu, Rita Loel, Rita Saar, Salme Kirst, Selma Kütt, Selma Lember, Siioni kiriku naised, Sille Lapp, Silvia Moor, Silvi-Koidu Kuusk, Sulev Kallas, Thea Põldniit, Tiina Luks, Tiina Pilt, Toivo Vaik, Vaige Kuressaarest, Vaike Pajulaid, Valve Maripuu, vanavanaema Helvi, Veve Kuris, Vilma Laane, Vilma Ligi, Õie Tüür, Ülle Hansberg, Ülle Tiit.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 194 korda, sh täna 1)