Muhu-mustrilised meened aitavad matrjoškadele tuule alla teha (3)

Muhu-mustrilised meened aitavad matrjoškadele tuule alla teha

Foto: Kliff & Klaus Stuudio

Sel kevadel suurt populaarsust kogunud etnotenniste kõrval on uue asjana südamlikult vastu võetud ka etnomustriline kodukraam.

Etnomustriliste meenete autori Indrek Kaingi sõnul lisandus kodukraamiseeria tennistele alles hiljuti, kuid juba on need asjad väga hästi vastu võetud. “Vastukaja on väga positiivne ja see teeb head meelt,” sõnas Kaing Oma Saarele.

“Kui ma rahvusmustrites tennised rahva ette tõin, sai kohe ka öeldud, et eesmärk on tuua need mustrid rahvale tagasi,” meenutas Kaing, kuidas mustriliste meenete sari alguse sai. Kaubamärgi Gong tooted, mis koondavad enda alla nii tennised kui ka uue kodusarja, on Kaingi sõnul sündinud puhtalt ta oma huvidest.

“Tantsijana arvasin, et tennised oleksid vahvad. Kui sõpradel lapsed sündisid, vaatasin, et puudub hea kingitus ja tegime beebipapud. Kodusari sai aga loodud selgelt kinkimiseks ja Eesti tutvustamiseks laiemas maailmas,” rääkis ta. “Loodan, et see sari hakkab suveniiridepoes konkurentsi pakkuma kurikuulsatele matrjoškadele,” muigas Kaing.

Meenetel kasutatud kollane Muhu muster on Kaingi kinnitusel talle väga südamelähedaseks saanud ning kindlasti proovib ta ka uute teemadega Muhu-temaatikal hinge sees hoida. “Seda rõõmu ja päikest on seal lihtsalt nii võrratult palju. Mul endal ka varvas Muhu saarel täitsa olemas,” tunnistas ta.

Meenete internetipoe omaniku Velvet OÜ projekti koordinaatori Mart Lankotsi sõnul läheb mustrilistel meenetel kenasti, sest tellijaid jagub lisaks kohalikele ka välismaal. “Seda nii lähinaabrite seast kui ka
ookeanide tagant,” sõnas Lankots.

Praegusel jõulukinkide varumise ajal ongi Lankotsi sõnul kõige populaarsemaks meeneks osutunud uus kodukraamisari, kuhu kuuluvad näiteks rahvuskirjalised pajalapid, käterätid, põlled, toolipadjad ja linikud.
“Soe on näha, et rahvusmustrid on meile kõigile jätkuvalt lähedased, mis sest, et neid igapäevaselt kõikjal ei kohta,” nentis Lankots.

Etnokirjaliste esemete hulgas on esindatud viis erinevat kihelkonnamärgistusega värvikooslust: Jüri, Viru-Nigula, Muhu (kollane ja oranž – toim) ja Jõhvi. Tooted on valmistatud Eestis, kootud 100% puuvillasest kangast ja kokku on need õmmelnud Eesti kurtide liidu ettevõte Otos. Kodusari on ühtlasi ka innovatsiooniaasta 2009 märgi “Uus on IN” liige.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 294 korda, sh täna 1)