Viie daamiga Karala kiviaedade rüpes (5)

Viie daamiga Karala kiviaedade rüpes

KARALA KÜLA KUNSTIS: Kunstnikud (vasakult) Tähti Otstavel, Riina Saar, Ilme Armuand ja Liia Peedu. Pildilt puudub Maie Kupits.
Foto: Aare Laine

Karala. Mida ütleb see nimi saarlastele või mida ütleb mandrieestlastele ja välismaalastele? Vahest tähendab see ennekõike pilkupüüdvat rannamaastikku, külateede ääres looklevaid kiviaedu, korrastatud majapidamisi, lahkeid külainimesi, mereõnnetustes hukkunute mälestuseks püstitatud risti, rannikust mõnesaja meetri kaugusel olevat ujuvsauna ja mida kõike veel.

Karalal on mingi tõmme. Karalasse võib armuda esimesest pilgust. Selle küla inimesed hoiavad kokku. Külaselts on oma tegevusega ammugi tähelepanu äratanud. Turistidki ei pelga tolmust teed ja sõidavad seda imelist küla uudistama. Külla on endale kinnisvara soetanud inimesed mandrimaalt. Välismaalasedki on Karala enda jaoks avastanud.

Lõppema hakkava aasta kevadel avastas Karala enda jaoks viis Saaremaa kunstiklubi daami: Liia Peedu, Tähti Otstavel, Riina Saar, Ilme Armuand ja Maie Kupits. Maikuust septembrini töötasid kunstnikud nii looduses kui ka oma pisikestes ateljeedes. Novembris avati Lümanda kultuurimaja teisel korrusel näitus “Karala kiviaedade rüpes”.

Näitus on leidnud nii küla- kui ka vallaelanikelt positiivse vastukaja. Kultuurimaja direktori Ulvi Põllu meelest on Karala üks Lümanda valla pärlitest. Nüüd siis toovad külma talve veidikenegi soojust suvised pildid Karalast, mis Lümanda kultuurimajas pilke püüavad.
Iga kunstnik on näinud küla väheke erinevalt. Igal juhul annab kogu näitus peaaegu täieliku ülevaate Karala külast. Kunstnikke abistas kaks Karala Kaja – Juulik ja Muruvee.

Saagem nüüd autoritega lähemalt tuttavaks.

Liia Peedu (1936) – vabakutseline kunstnik, akrüül- ja õlimaal, pastell, portselanimaal. Saaremaal korraldanud kokku 7 isiknäitust (5 Saaremaa kunstistuudio galeriis, 1 Hansa kunstisalongis ja 1 Ajamaja galeriis).
Saaremaa kunstiklubi liige 2002. aastast. Osalenud kõigil Saaremaa kunstiklubi ühisnäitustel 2002–2008. Kuressaare-aineliste taieste konkursi 2003. aasta võitja pastelliga “Uustulnuk”. 2009. a osales maalinäitusel “Ajajälg Saaremaa mõisates”.

Tähti Otstavel (1939) – harrastuskunstnik/pensionär, endine raamatupidaja. Saaremaa kunstiklubi liige 1999. aastast. Osalenud 2001. aastal näitusel “Suvemeenutused” Saaremaa kunstistuudios.
Osalenud kõigil SK ühisnäitustel 1999–2008. Isiknäitus “Kunagi pole liiga hilja” ja maalinäitus “Ajajälg Saaremaa mõisates” 2009. a.

Ilme Armuand (1957) – harrastuskunstnik/maastikukorraldaja. Saaremaa kunstiklubi liige 2003. aastast. Kuulub Saaremaa kunstiklubi juhatusse. Osalenud kõigil SK ühisnäitustel 2003–2008. Ühisnäitus (pastellid) koos Gerda Tomsoniga 2007. aasta mais Ajamaja galeriis (“Valgete luikede lend keset lillemerd”). 2006.aastal Kuressaare-aineliste taieste konkursi ühe võidutöö autor – pastell “Kontrast või sümbioos?”. 2009. a osales maalinäitusel “Ajajälg Saaremaa mõisates”.

Riina Saar (1963) – harrastuskunstnik/ lasteaia juhataja. Saaremaa kunstiklubi liige 1999. aastast. Osalenud 2001. a näitusel ”Suvemeenutused” Saaremaa kunstistuudios. Osalenud kõigil SK ühisnäitustel 1999–2008 ja maalinäitusel ”Ajajälg Saaremaa mõisates” 2009. a.

Maie Kupits (1951) – harrastuskunstnik/raamatupidaja. Saaremaa kunstiklubi liige 1999. aastast. Osalenud 2001. a näitusel ”Suvemeenutused” Saaremaa kunstistuudios. Osalenud kaheksal SK ühisnäitusel ja maalinäitusel ”Ajajälg Saaremaa mõisates” 2009. a.

Ühel kenal talvepäeval sõitsime Kuressaarest nelja kunstnikuga veel kord näitust üle vaatama. Kahjuks ei saanud Maie Kupits seekord meiega ühineda. Teel Lümanda poole rääkisid kõik sõidukis olnud loomeinimesed emotsionaalselt, mida see küla neile tähendab.

Riina Saare sõnul tuli see idee mõisaid joonistades-maalides: ”Sõitsime siit külast läbi. Nägime ilusat pilti ja mõtlesimegi, et võiksime külateemaga edasi minna. Karalas on ju hästi tegusad inimesed, kes tegelevad kiviaedade taastamisega.”

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 180 korda, sh täna 1)