Trotüülipakk Püssirohutornis tõi kohale pommirühma (4)

Trotüülipakk Püssirohutornis tõi kohale pommirühma

OHTLIK LEID: Tõenäoliselt taheti selle trotüülipakiga tekitada plahvatust, et matta hukatute surnukehad rusude alla.
Foto: Priit Kivi

Eile käis päästeameti pommirühm Kuressaare linnuse Püssirohutorni keldris lõunabastionil, kust leiti imelik pakike. Tegemist oli Teise ilmasõja aegse trotüülipakiga, mille abil venelased lootsid ilmselt torni õhates rusude alla matta kolmkümmend üks 1941. aastal hukatud inimest, arvas Saaremaa muuseumi direktor Endel Püüa.

Endel Püüa sõnul hakkasid Rändmeistri projekteerijad Püssirohutorni keldris tegema esialgseid mõõdistamisi ja ettevalmistustöid edasiseks restaureerimiseks. Püssirohutorn on kavas korda saada europrojekti raames ning tuleva aasta 25. septembril on seal plaanis avada memoriaal 1941. aastal venelaste poolt hukatud saarlastele.

“Selgus, et kelder on kahe seinaga – on välimine ja sisemine sein ning nende vahel on ventilatsiooniava, sisuliselt on nagu üks kelder ehitatud teise sisse,” iseloomustas Püüa torni ehitust. “Püssirohukeldritele ongi iseloomulik, et seal oleks ventilatsioon hästi tagatud,” märkis ta.
“Purustatud ukse kohal, kahe müüri vahel, avastasidki projekteerijad paki ja kandsid mulle kahtlasest leiust ette,” rääkis muuseumi direktor, kes kõigepealt võttis ühendust muuseumi kaitseliitlasest turvamehega.

“Heiki Rand arvas kohe, et tegemist on lõhkeainega. Siis helistasin Lääne-Eesti päästekeskusesse, kust saadeti välja pommirühm. Selguski, et tegemist on 400-grammise trotüülipakiga,” ütles Püüa, kelle hinnangul näitab leid, et venelastel oli 1941. aastal plaanis matta mõrvatud Püssirohutorni sisemise võlvi rusude alla. “Plahvatused küll käisid, uks lendas eest ära, kuid ilmselt siis üks lõhkeainepakk jäi terveks,” arvas ta.

“See on tõsine tunnistus sellest, et nad tõesti tahtsid seda võlvi alla lasta. Siiani oli legend, et venelased tahtnud võlvi puruks lasta, aga skeptikud ütlesid, et siis oleksid nad seda ka teinud, et mis see müür siis alla lasta on. Aga Püssirohukelder oli spetsiaalselt ehitatud, iga oskamatu vene madrus seda alla lasta ei suutnud,” rääkis muuseumi direktor.

Püssirohukelder on ehitatud 15. sajandi lõpus – 16. sajandi alguses.
Päästeameti pressiesindaja Beata Perens kinnitas, et pommirühm tõepoolest käis eile Kuressaare linnuse hoovis. “Tegemist ei olnud ohtliku lõhkekehaga,” ütles ta, lisades, et pommirühma mehed lokaliseerisid trotüülipaki ja see läheb hävitamisele.
Püüa sõnul ei ole viimase sõjaga seonduvaid leide viimastel aastakümnetel linnuse ümbruses välja tulnud.

Küll aga kaevati 80ndate lõpus – 90ndate alguses Läänebastioni vallikraavist välja viis Rootsi kindluse suurtükitoru ning 70ndate alguses peavärava juurest “see kõige pikem kindlusesuurtükk”.
Rootsiaegset lahingumoona on muuseumi direktori teada varem leitud, samuti veneaegseid kuulikesi, aga nüüd tuli välja veel üks viimase sõja meenutus.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 30 korda, sh täna 1)