Sakla mõrvas süüdistatavale küsiti 12 aastat vangistust (4)

Sakla mõrvas süüdistatavale küsiti 12 aastat vangistust

SELLES TALUS TAPETI: Kas vana naise surma põhjustas Toomas, pole veel selge. Kohus teeb otsuse 8. jaanuariks.
Foto: Peeter Kukk

Eile nõudis prokurör Kuressaare kohtumajas 12 aasta pikkust vangistust 47-aastasele Toomasele, keda süüdistatakse eaka naise julmas tapmises 2003. aastal.

Veel süüdistatakse meest kelmuses, omastamises ja varguses. Toomas kinnitas kohtus, et ei ole neid kuritegusid toime pannud.
Ringkonnaprokurör Svetlana Maripuu palus kohtul Toomas süüdi tunnistada ning mõista kuritegude eest karistuseks kokku 12 aasta pikkune vangistus.

Tapmine pandi Saklas toime 2003. aasta aprillis, mil jäi teadmata kadunuks 79-aastane üksinda elanud naine. Politsei leidis peahaavaga tapetu tema kodumaja teiselt korruselt veimevakakirstust. Ekspertiisi hinnangul põhjustas surma lämbumine.
Süüdistuse järgi märkas Toomas 20. aprillil 79-aastast Astat kodust lahkumas. Seejärel sisenes ta majja, sõi seal ning varastas rahakotist 6000 krooni. Kui Toomas askeldas parajasti kella ja raadio kallal, kuulis ta kedagi tulemas.

Mees läks katusekambrisse peitu, kust kannatanu ta avastas ja üritas põgenevat meest takistada. Rüseluse käigus lõi Toomas vana naist nii, et too kaotas teadvuse. Mees toppis ta kirstu, tõmbas riide peale ja pani kaanele asju täis koti. Seejärel lahkus mees Saaremaalt ja politseil õnnestus ta tabada alles mullu novembris.

Tunnistas eeluurimisel süüd

Eeluurimisel tunnistas Toomas oma süü üles ja ka kahetses tehtut. Kohtus ette mängitud videosalvestiselt nähtus, et ta andis ütlusi iseseisvalt ja kaitsja juuresolekul. Kuna mees kõikidest eeluurimisel antud ütlustest kohtus loobus, palus prokurör korraldada talle ambulatoorse kohtupsühhiaatrilise ja psühholoogilise kompleksekspertiisi ning kohus rahuldas selle taotluse. Ekspertiisi tulemus ütleb, et mees on süüdiv ja tal ei ole kalduvust fantaseerida.

Lisaks mõrvale ja vargusele süüdistati Toomast ka selles, et ta 2002. aastal võttis kahelt venelaselt ettemaksuks raha, et osaleda Valjala vallavalitsuse korraldatud maa enampakkumisel. Mehed andsid kokku üle 30 000 krooni, kuid maad ei saanud.
2002. aasta 4. novembril rentis Toomas ühest Saaremaa firmast sõiduauto Mazda 323 ja jättis selle tagastamata.

Advokaat palus õigeks mõista

Kohtus palus Toomast kaitsev vandeadvokaat Sulev Raudsepp kohtualune õigeks mõista, sest ei ole ühtegi tõendit, mis annaks alust arvata, et vana naise tappis Toomas.
Advokaat on seisukohal, et ekspertiisi tulemused pigem kinnitavad seda, et mõrva võis sooritada keegi teine, sest vana naise vasaku käe küüne alt leiti DNA-d, mis ei kuulu kohtualusele.
Raudsepa sõnul pandi kuritegu toime seni kindlaks tegemata meesisiku poolt, keda aitas naine, sest operaatori tunnistuse kohaselt helistas tol õhtul sealt talust pigem naine.

Teiste kuritegude kohta ütles Raudsepp, et need on aegunud.
Oma viimases sõnas ütles Toomas, pisarad silmis, et ei ole seda tegu toime pannud. Ta ei teadnud, et politsei teda otsis. Toomase sõnul tunnistas ta eeluurimisel end kuriteos süüdi seetõttu, et politsei avaldas survet, ähvardades tema peret ajakirjanikega.
Toomas kinnitas kohtus, et kui talle antakse veel kord valida, kas kaitsta peret ja tunnistada end süüdi ükskõik milles, siis käituks ta ikka samamoodi.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 47 korda, sh täna 1)