Kas aliased peaksid kapist välja tulema? (26)

Kas aliased peaksid kapist välja tulema?

 

Allpool olev kirjutis on ajendatud Kaja Tampere loost “Aliaste ajastu”, tema varasematest lugudest inimeste juurdepääsust looduskaitsealadele, hoolimisest üldse ning nende artiklite kommentaaridest. Ühe artikli juurde kirjutas alias Jõhvikas nii sisuka kommentaari, et Oma Saare (OS) peatoimetaja palus tal toimetusega ühendust võtta.

Jõhvikas otsustas jääda anonüümseks, aga kas Jõhvika nime all olev püsikommenteerija jääb igaveseks anonüümseks? Olen mingitel eluperioodidel ka ise agar kommenteerija ja mõndagi on selle tegevuse käigus silma jäänud.

Soovitus alias Jõhvikale

Esiteks täpsustus Jõhvika kommentaarile 8.12.09, 22.30. Jõhvikas, sain nii aru, et OS pakkus sulle, et kirjutaksid neile toimetuse aadressil. Ja oletan, et nad soovisid sinult arvamuslugu samal teemal ja oleksid selle eest ka honorari maksnud (jah, sain aru, et sind ei kutsutud kommentaariruumis oma nime all arvamust avaldama, vaid ikka toimetusele kirjutama). Lehelugeja ei seostaks paberlehes ilmuva artikli autori nime kunagi aliasega Jõhvikas (kui ta just ei tee copy-paste’i oma kommentaarist), aga jah, toimetus saaks nii teada, kes on Jõhvikas.

OS on vahel siiski avaldanud vastukaja rubriigis mõne arvamus- või uudisloo kommentaari järgmise päeva paberlehes, aliase nimega, aga need on erandkorrad ja saan aru, et ajalehe toimetusele meeldiks enam, kui inimesed ikka oma nime all kirjutaksid. Mis sest, et kommentaariruum jääb sellest ilma. Aliast kasutavale isikule ei saa ka honorari maksta.

Mõistan, et OS-i toimetusele meeldiks enam püsiautor oma nime all kui grafomaan kommentaariruumis, kelle arvamus kaob koos selle esitajaga ajaloo hämarusse. Samas ei ole seis lootusetu, nt merenduse teemal on ka internetis oma õige nime all kommenteeritud ja mitmete lugude autorid on vastukaja ja selgitusi oma loo juurde lisanud, mis on iseenesest hea märk, et vastukajad lähevad loo autorile korda. Isegi üks riigikogu liige on oma artiklite juurde lisakommentaare kirjutanud.

Aga eks Jõhvikas teeb ise oma valikud. Näiteks toimetuses teab paar inimest juba pikemat aega, kes varjub nime Selmet taha :) Aga see, et nad aimavad ja teavad, ei tee kasutajanime omaniku elu keerulisemaks. Kui Jõhvika paari aasta kommentaaride põhjal koostada portree, saaks temast üht-teist teada. Näiteks superkommenteerija Vollit võib suure tõenäosusega juba aimata. Veidi veel, siis võib juba ka tema tegeliku nime teada saada.

Välja tuleb niikuinii

Kauaaegne alias ühe kindla nime all ei jää kunagi lõpuni teadmata. Midagi ikka tekstidest koorub, mis sind välja annab. Kas või mõnel seltskonnaüritusel võid mõne inimese suust kuulda mingit lausefraasi või ainult sõna, mis on kuskil kommenteerija stamplause või -sõna. Ja ta ongi paljastatud, ilma et ta seda tahtnuks või isegi teaks. Püsinimega aliase võib paljastada ka IP-aadressi teadmata.

Netiruumi kasutajad ei ole 100% anonüümsed, kuna kommentaarid on kui veebiruumi jäävad jäljed. Lõpuni anonüümseks jäämiseks tuleb selleks pidevalt vaeva näha, mäletada oma eelmisi kommentaare, vältida sama stiili ja iseloomulikke sõnakasutusi tekstis, vältida oma tööst ja eraelust kirjutamist ja vihjeid neile, kasutada paari-kolme varjunime ja meeles hoida nende libaprofiile jm.

See on ju ajalehel hea saavutus, kui ajalehest ajalehte toimub diskussioon, näiteks Kuressaare avaliku ruumi teemal on olnud pikki vaidlusi mitmeid kordi. Viimati näiteks Mart
Saarso algatatud keskväljakule kuju püstitamise teema, millel oli palju vastukajasid nii kommentaarides kui ka lehelugudena. Kusjuures siis esines kommentaariruumi alias Kuulge hiljem ka arvamuslooga oma tegeliku nime Merit Karise all. Ei juhtunudki midagi kohutavat.

Oma tegeliku nime all

Kaja Tampere lood on OS-is pikka aega olnud ühed enim diskussiooni tekitanud kirjutised. Ka seekord on Kaja ja OS pannud täppi, kui teemaga tegeletakse rohkem kui ühes artiklis. Siin avaldatu on samuti järjekordne vastukaja.
Kui nüüd Kaja püstitatud aliaste ajastu teema juurde tagasi tulla, siis tegelikult oli tema loole vaid kaks-kolm kommentaari, mis Kajat halvustavalt kritiseerisid, ülejäänud kiitsid autorit ja materdasid neid kahte “lolli”.

Kommentaariruumi omapära on see, et võid olla intelligentne kommenteerija ja loo autorit kiita, aga kui hakkad autori kaitsmise eesmärgil teisi kommenteerijaid materdama, siis jääb ka sinu enda intelligentsusest vähe järele. Aktsepteerime kõigi arvamust, see, mis me arvame mõne arvaja (piiratud) silmaringist, võib intelligentse arvaja enda teada jääda. Ärme laskume teiste kasvatamatute tasemele. Et vältida arva-ruumi omapära tõttu enda viltust kuvandit, võib ju alati kirjutada ajalehte.

Nagu Kaja Tampere oma kirjutises soovis, olgem rohkem kodanikuühiskonna täieõiguslikud liikmed ja julged oma arvamuse väljaütlemisel. Oma tegeliku nime all. Paberlehe lugeja arvamus jääb tema enda teada, ehk kolleegid või pereliikmed saavad sellest kuulda, mitte rohkemat. Internetis lugejad saavad aliast kasutades jätta netikommentaari. Julgemad kirjutavad oma nime all Oma Saare toimetusele. Aliaste ajastu või mitte.

Alias Selmetki tuli kapist välja. Jõhvikas otsustas kappi jääda. Mis vahe arvamuse esitaja autorlusel on, kui sõnal on nendetagi oma jõud?
Palju õnne Oma Saare toimetuse töötajatele, lugejatele ja püsikommenteerijatele, et ajaleht on juba kolmeaastane. OS-i sünd ja arenemine on ka üks kodanikkonna aktiviseerumise märke paljudest ja ka oluline kodanikkonna aktiviseerumisele kaasaaitaja Saaremaal.

Loe Oma Saarest lisaks:
Raul Vinni, Puudega inimesed ei pääse looduskaunitesse kohtadesse
Juhtkiri Loodus on kõigi jaoks
Kaja Tampere, Ajakaja: Hakkaks hoolima!?
Kaja Tampere, Peeglisse vaat, armsad siin maailmas kaasatatsujad!
Kaja Tampere, Ajakaja: Aliaste ajastu

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 94 korda, sh täna 1)