Jahimehed loovad ulukikahjude fondi (11)

Eesti jahimeeste selts on teinud ettepaneku luua maaomanikele ulukite poolt tekitatud kahju kompenseerimiseks eraldi hüvitusfond, kirjutab Eesti Päevaleht.

“Hüvitusfondi põhieesmärk on kahjude ennetamise motiveerimine ja kahjustuste tekke korral nende rahaline kompenseerimine,” ütles jahimeeste seltsi tegevjuht Hegne Lump. “Maaomanikele tekiks selge kompensatsioonide saamise allikas, mistõttu jääksid ära nende ja jahimaade piirkondade kasutajate vahelised õigusvaidlused.”

Idee järgi hakkaks raha fondi laekuma jahimeeste iga-aastastest maksetest ja osaliselt ka jahipiirkonna kasutusõiguse tasust, mille riik praegu täielikult oma taskusse paneb.
Jahipiirkonnas tegutsevate jäägrite panus fondi sõltuks sellest, kui palju ulukikahjusid selles piirkonnas esineb. Võimalikult madal taks motiveeriks neid kahju tekitavaid loomi rohkem küttima, muidu tuleb neil lihtsalt rohkem maksta.

Täpsetest arvudest ja summadest ei tahtnud Lump rääkida, kuna üksikasjad tahetakse täpsustada siis, kui keskkonnaministeerium on fondi loomise heaks kiitnud.
Oma Saarele teadaolevalt keskkonnaministeerium fondi loomiseks raha anda ei soovi, vaid soovib kehtestada kahjuhindamise metoodika nii põllu- kui ka metsakultuuridele.

Kui uluk põhjustab maaomaniku omavastutusmäärast suuremad kahjud, siis on jahimees kohustatud need hüvitama. Lisaks plaanib keskkonnaministeerium anda maaomanikele õiguse jahirentniku väljavahetamiseks: kui kaks kolmandikku jahipiirkonna maaomanikke otsustab, et üks või teine rentnik neile ei sobi, siis vahetavad nad selle rentniku lihtsalt välja.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 18 korda, sh täna 1)