Ivo Linna saab täna 2009. aasta öige saarlase tiitli (4)

Ivo Linna saab täna 2009. aasta öige saarlase tiitli

NOORIM ÖIGE SAARLANE: Kuigi Ivo Linna ise arvab, et pole tiitli saamiseks midagi teinud, arvavad pealinna saarlased vastupidist.
Foto: Raul Vinni

Täna Õpetajate majas oma 20. aastapäeva tähistav Tallinna saarlaste ühendus kuulutab tänavuseks öigeks saar-
laseks laulja Ivo Linna.

Kui tiitlisaaja kuulis talle osaks langenud tunnustusest nädala eest Oma Saarelt, oli ta meeldivalt üllatunud.
“Oh sa püha Kristus! Sellepärast mind sinna üritusele nii kangesti kutsutigi. Mind võtab see tummaks, ei oska arvata, miks mulle selline au,” oli Linna esimene reaktsioon.

Tallinna saarlaste ühenduse esimehe Kalle Liivi sõnul oli Ivo Linna valimine öigeks saar-laseks tõeliselt lihtne – tema tähtsust Saaremaa jaoks ei ole vaja mitte kellelegi selgitada, see peaks kõigile olema niigi arusaadav.
“Meil nii noori inimesi kui Ivo Linna pole seni kordagi öige saarlase tiitliga pärjatud,” rääkis Liiv, kelle sõnul on igal tiitlil oma spetsiifika ning öige saar-lase tiitlit on võimalik saada vaid sel, kel on suured teened.
“Lisaks Ivo Linna hindamatutele teenetele saarlaste ja ka kõigi eestlaste ees oli tal just sel aastal suur sünnipäev, eks see lisas selle viimase piisa karikasse,” arutles Liiv.

Ka esimene öige saarlane, kes selle tiitliga pärjati aastal 2003, pealinna saarlaste ühenduse üks ellukutsujaist ja mitme saarlaste eluluguderaamatu koostaja Paul Tamkivi on tänavuse valikuga rahul. “Ivo Linnat teavad ju kõik,” nentis vanahärra.
Ivo Linna tõdes, et on ühest küljest õnnelik, et sellise tiitli saab. “Aga teisest küljest on mul kahju, et ma pole selleks ise mitte midagi teind,” märkis mees, kes enda sõnul on siiski proovinud olla öige saarlane just nii, nagu teda on kasvatatud.

“Ma pole oma kodumaad reetnud,” sõnas tiitlisaaja, lisades humoorikalt, et ei tea, kas tema vanad õlad tiitliga kaasas käivat koormat kanda ka jõuavad. Kuuldes aga, et ta on kõige noorem tiitlisaaja, naeris Linna: “Oi sa kuram, see on nüüd küll jube hea uudis…”

Esimesel kokkusaamisel pooltuhat inimest

Tallinna saarlaste ühendus loodi 1989. aastal ja Paul Tamkivi mäletab, et esimesele kokkusaamisele toonasesse Sakala keskusse tuli pooltuhat inimest.
“Siis võisid kohal olla umbes pooled pealinna saarlased,” arutles Tamkivi. Nüüd on aeg oma töö teinud ning saarlaste ühenduse kokkusaamistel käib saarlasi saja ringis. “Kindlasti on saarlasi nii Tallinnas kui ka mandril nüüd rohkem kui 20 aastat tagasi, sest väljaränne on olnud ju päris suur,” arvas ta.

Tamkivi teada on aga ka “enne neid” pealinnas saarlaste ühendusi olnud.
Nii näiteks loodi 1917. aastal Tallinnas Saksa okupatsiooni all olevate saarte elanike selts, kes organiseeris kirjavahetust ja toetust okupatsioonialuste saarte elanikele.
Samuti tegutsesid pealinnas saarlaste ühendused läinud sajandi 20-ndatel ja 30-ndatel aastatel. 50-aastane paus tuli Tallinnas elavate saarlaste seltsitegevusse vaid Nõukogude ajal.

Kalle Liiv arvas aga pidupäeva eel, et võib-olla peaks saarlaste ühendus mõtlema rohkem koostööle hiidlaste ühendusega. “Me võiks oma tegevust rohkem lähestikku arendada, siis oleks ilmselt ka ettevõtmisi lihtsam korraldada,” sõnas ta.

Rita Loel, Toivo Vaik


Tallinna Saarlaste Ühendus 20 – õnnitleme!

Saarlaste Ühing Torontos (SÜT) õnnitleb sõsarorganisatsiooni Tallinna Saarlaste Ühendus (TSÜ) tema 20. juubeliaastapäeva puhul! Samas soovime TSÜ juubelipeole – mis toimub Tallinnas 12. detsembril – täispurjesid ja igati head kordaminekut! Oleme tol päeval siin kaugel Kanadamaal mõttes teiega ja tunneme rõõmu ka selle üle, et saame teie juubelit kaunistada oma näitusega kodusaarelt, mis sai teoks koostöös Saaremaa Muuseumiga seoses hiljutiste EV 90! juubelipidustustega.

Tallinna Saarlaste Ühenduse 10. aastapäeva puhul välja antud juubelitrükiselt loeme kirjanik Jüri Tuuliku tabavat ütelust, et see on “saarlase hing”, mis meid üle merede ja maade ühendab ning ajendab meid looma klubisid/seltse/ühinguid, kus iganes sadamas – üle laia maailma – me olude sunnil oma uue kodu oleme loonud. Samast loeme edasi: “… üheks suuremaks “ärakaranud” saarlaste koondumise kohaks läbi aastakümnete on kodumaal olnud Tallinn”.

Sellele lisame me siin omalt poolt, et väljaspool kodumaad on Kanada, eriti Toronto, aga ka Vancouver, kuhu Teise maailmasõja keeruliste aegade tõttu sattus hulgaliselt saarlasi elama, üheks taoliseks kohaks. Meid kõiki aga liidab ja ühendab Jüri Tuuliku saarlase hing. TSÜ eesseisval pidupäeval oleme mõttes ja hinges koos teiega Tallinnas!

Lõpetades edastan siin kaassaarlastele Torontos ja mujal Tallinna saarlaste lahke kutse kõigile, kes juhtub tol päeval kodumaavisiidil olema: olete teretulnud TSÜ juubelipeole! Selleks võtke kontakt ühenduse esimehega – Kalle Liiv, e-post kalle.liiv@nord.ee .
Saarlaste Ühing Torontos nimel

Johannes Pahapill
esimees

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 38 korda, sh täna 1)