Kesselaiule püstitatakse eksperimentaalsaun

Kesselaiule elamist rajav arhitekt Indrek Allmann hakkab väikesaarele ehitama saunamaja, mille põhimõtteid ja energiatarbimise näitajaid kasutatakse hiljem madala energiakasutusega hoonete väljaarendamisel ja projekteerimisel nii Eestis kui ka kaugemal.

Arhitekti sõnul on tema eesmärgiks ehitada optimaalse energiatarbimisega hoone tingimuste jaoks, kus pole elektrivoolu või kus energiafirma küsib näiteks 800 000 krooni liitumistasu.

Arvutis simuleeritud

“Tahame teada, milline oleks sellises olukorras optimaalne hoone, mis ei oleks kallis ehitada, täis keerukaid tehnoseadmeid, aga samas ei jäätuks talvel ära, ning milline peaks olema sealjuures täiendav elektrivarustus – kas tuulik või mõni muu säärane asi,” selgitas Allmann.

Saunahoone paiknemine, katuse kaldenurk ja mitmed teised lahendused põhinevad arvuti simulatsiooniprogrammi arvutuste tulemustel. Näiteks arvutas programm välja, kui palju on võimalik kaasata päikeseenergiat akende kaudu, ja sõltuvalt sellest pandi paika akende arv ja nende asetus ilmakaarte suhtes.

Praegu veel projekteerimisjärgus olev saun saab ilmselt valmis järgmisel suvel, seejärel kogutakse paar aastat andmeid hoone elektritarbimise kohta. Lisaks Allmannile osalevad projektis mitmed teadusasutused, teised Eesti juhtivad projekteerijad ja ehitusfirma. Läbiproovitud printsiipe saab hiljem lisaks Kesselaiule eluhoonete ehitamisele kasutada ka tunduvalt suuremate hoonete nagu lasteasutused, kortermajad jms kavandamisel.

Elekter ülikõrge hinnaga

Indrek Allmanni ökonoomsete hoonete väljatöötamise projekt haakub hiljuti üleskerkinud elektrihinna kompenseerimise probleemiga väikesaartel. Ehkki väikesaarte seaduse kohaselt peab riik varustama püsiasustusega väikesaari elektrienergiaga ning kompenseerima lisakulusid, pole valitsus mitme aasta jooksul suutnud lisakulutuste kompenseerimise korda kehtestada.

Hiljuti tehti regionaalministrile järelepärimine, milles kirjeldatakse püsiasustusega Kesselaiul tekkinud elektrivarustuse tagamise probleeme, mida põhjustas saarevaht Urmas Vatteri elektrigeneraatori rike. Analoogilised elektriprobleemid on ka Kõinastu saarel, kus saarevaht ja elanikud toodavad generaatoritega elektrit, mille hind kujuneb võrgust saadava elektri hinnast tunduvalt kõrgemaks.

Arvestades elektritootmiseks vajaliku tehnika maksumust ja kasutatud elektri hulka maksab üks kilovatt-tund Kesselaiul Indrek Allmanni sõnul talle hetkel umbes 300 krooni.
“Et kogu selle süsteemi eluiga on ju vähemalt kümme aastat, eks hind siis sellevõrra küll oluliselt väheneb, aga eales ei jõua ta selle tasemeni nagu Eesti Energia müüb seda valdavale osale elanikest,” rääkis Allmann. Kui kasutada ainult 5kW bensiinigeneraatorit, tuleks küttekulu arvestades kilovatt-tunni hinnaks ca 30 krooni.

Kesselaiu saarevaht Urmas Vatter ütles Oma Saarele, et kui riik tahab tõesti väikesaarte olukorda parandama hakata, siis Kesselaidu kuluks ära korralik tuulegeneraator ja päikesepatareid.
Väikesaarte komisjoni esimees Kaie Masing ütles, et väikesaarte energiavarustuse teema oli komisjoni viimasel koosolekul küll üleval, kuid konkreetseid otsuseid või abinõusid veel välja ei pakutud. Siiski lubas Masing, et energiavarustuse teemaga hakatakse edaspidi tegelema.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 52 korda, sh täna 1)