Johannes Tõrs sai Soome presidendilt kõrge autasu

Johannes Tõrs sai Soome presidendilt kõrge autasu

VÄÄRT MEES: Sõrulane Johannes Tõrs on väärt mees nii Eestis kui ka Soomes ning Soome president Tarja Halonen tänas teda tehtud töö eest Soome Valge Roosi Rüütelkonna rüütliristiga.
Foto: Rita Loel

Läinud laupäeval andis Soome Vabariigi suursaadik Eestis Jaakko Kalela sõrulasele Johannes Tõrsile Soome Valge Roosi Rüütelkonna rüütliristi. Tõrsi sõnul on tegemist kõrgeima autasuga, mida Soome president välismaalastele annab.

“Oleme siin vabadusvõitluse muuseumis teinud koostööd soomlastest veteranidega 20 aastat,” rääkis Johannes Tõrs Oma Saarele.

Eesti vabadusvõitluse muuseumi juhataja ja rajajana on kange mees ka mitme Soome organisatsiooni auliige.

“Eks me tõime omal ajal Soomest ka maakaitsepäeva tähistamise mõtte, mida esimest korda peeti Harjumaal 1995. aastal,” meenutas Tõrs, kes tulihingelise ajaloouurija ja -talletajana on pikka aega teinud ka koostööd Helsingis asuva Soome sõjamuuseumiga.

Harjumaal Rae vallas Pirita jõe ääres asuva vabadusvõitluse muuseumi rajaja tunneb uhkust, et tema juures Külmapargis käivad ajateenijad sõduritõotust andmas.

“Homme (täna – toim) on siin sidepataljoni sõdurid,” tutvustas ta praegusi tegemisi, lisades, et muuseumi väljapanekud on ikka tähtpäevased ning praegu on üleval Soome Talvesõjast kõnelev näitus. “Muidugi saarlasi satub meile ka, päris tihti. Viimane oli Jüri Pihl, kes istutas Külmaparki 96. tamme,” rõõmustas sõrulane.

Lisaks Tõrsile autasustas Soome riik Peep Pillakut Valge Roosi Rüütelkonna rüütliristiga ja ajaloolasest poliitikut Mart Laari Valge Roosi I klassi rüütlimärgiga. Kõik kolm eestlast esitas Soome presidendile Tarja Halonenile autasustamiseks Soome sõjaveteranide liit Soome sõjaveteranide Eesti ühenduse esimehe professor Uno Järvela soovitusel.

Põhjenduses on rõhutatud nende inimeste pikaajalist ja aktiivset tegutsemist soomepoiste asja ajamisel nii Eestis kui ka Soomes.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 89 korda, sh täna 1)