Tulumaksu laekumise prognoos täidetakse enamikus omavalitsustes (3)

Tulumaksu laekumise prognoos täidetakse enamikus omavalitsustes

 

Kui võtta aluseks 11 kuu andmed, võib eeldada, et üksikisiku tulumaksu laekumise aastane prognoos täitub enamikus Saare maakonna omavalitsustes. Novembrilõpu seisuga ohustab alalaekumine vaid kolme omavalitsust – Kihelkonna, Pöide ja Mustjala valda.

Maksu- ja tolliameti 11 kuu statistika näitab, et kehtiva eelarvega võrreldes on Kihelkonna vallas üksikisiku tulumaksu laekunud vähem 4,7% kavandatust ehk veidi üle 233 000 krooni. Pöides on alalaekumine üle 194 000 krooni ehk 3,7% ja Mustjalas ligi 106 000 krooni ehk 3,3% kavandatud eelarvest (vt joonis 2).

Rõõmustab aga fakt, et enamikus Saare maakonna omavalitsustes on kohalikud võimukandjad üksikisiku tulumaksu laekumise prognoosi tegemisel olnud küllaltki realistlikud. Seepärast võib eeldada nii neis omavalitsustes kui ka maakonnas tervikuna 2009. aasta tulumaksu laekumise prognoosi täitumist.

Tõsi, novembrilõpu seisuga oli tulumaksu laekumine väikeses miinuses (–0,5%) ka Kaar-ma ja Laimjala vallas. Kaarmal on üksikisiku tulumaksu laekunud ligi 123 000 krooni ja Laimjalas ligi 22 000 krooni vähem, kui see peaks 11 kuu keskmise näitaja järgi olema. Kuna jõulukuul on maksulaekumine aga reeglina olnud keskmisest kõrgem, võib eeldada, et nimetatud kaks omavalitsust suudavad oma mahajäämuse kõrvaldada.

Orissaares ja Valjalas on seis paranenud

Sügise alguse seisuga oli üksikisiku tulumaksu alalaekumine, võrreldes kehtiva eelarvega, suures miinuses ka Orissaare ja Valjala vallas. Kuid tänu sügisel vastu võetud lisaeelarvetele on nende omavalitsuste finantspositsioon märkimisväärselt paranenud.

Rahandusministeeriumi veebilehel toodud numbritest selgub, et septembris on Orissaare vald tulumaksu laekumise prognoosi vähendanud 1,28 mln krooni ehk 8,8%. Seetõttu on vald 11 kuu seisuga tulumaksu laekumise osas 0,3 protsendipunktiga plussis (arvudes teeb see 35 700 krooni).

Selgituseks nii palju, et kui Orissaare poleks eelarvet negatiivses suunas korrigeerinud, oleks valla üksikisiku tulumaksu laekumine olnud 8,5 protsendiga miinuses.
Valjala vallas vähendati käesoleva aasta tulumaksu laekumise prognoosi poole miljoni krooni võrra oktoobris ja tänu sellele ollakse praegu 3,9 protsendipunktiga plussis.

Ruhnus eelarve täidetud

Ühes Saare maakonna omavalitsuses – Ruhnu vallas – on 2009. aasta eelarve üksikisiku tulumaksu laekumise osas juba täidetud. Novembrilõpu seisuga oli väikesaare eelarvesse laekunud 941 066 krooni, s.o 1066 krooni enam kui kavandatud.
Eelarve on praktiliselt täidetud ka Pihtla vallas. Vastavalt kehtivale eelarvele peaks Pihtlas üksiksiku tulumaksu tänavu laekuma 9 mln krooni – novembri lõpuks oli valla eelarvesse de facto juba laekunud ligi 8,96 mln krooni.

Mullusega võrreldes on kõik omavalitsused miinuses

Kui võrrelda aga 11 kuu maksulaekumist mullusega, on kõik meie maakonna omavalitsused 2009. aasta hilissügise seisuga miinusesse langenud. Masu ajal on tagasiminek (vt joonis 1) olnud kõige suurem Kihelkonnal (–17,6%), Pöidel (–16,6%) ja Kuressaare linnas (–16,2%), aga ka Mustjalas ja Torgus (–16,1% ja –16%).

Möödunud aastaga võrreldes on tagasiminek olnud kõige väiksem (vaid –1,2%) Ruhnu vallas. Ruhnu on ka omavalitsus, kus üksikisiku tulumaksu laekumine on käesoleva aasta varasematel kuudel olnud 2008. aastaga võrreldes pika aja vältel plussis: nimelt on väikesaare eelarvesse tänavu 11 kuust viiel tulumaksu laekunud enam kui mullu.

Läinud kuul tabas aga ka Ruhnu valda suurem tagasilöök – 2009. a novembris laekus Ruhnus üksikisiku tulumaksu ligi 33% vähem kui mullu samal ajal. See ülisuur alalaekumine viiski 11 kuu laekumise möödunud aastaga võrreldes väikesesse miinusesse.


KURESSAARE JÄTKUVALT ETTEVAATLIK

Hiljuti saatis linnavalitsus volikokku esimesele lugemisele 2010. aasta eelarve, mis on koostatud ülima ettevaatlikkusega. Nimelt on selles üksiksiku tulumaksu laekumise prognoosi tänavusega võrreldes vähendatud ligi 4,9 mln krooni ehk 0,5%.

Kuressaare linna kodulehel avaldatud pressiteates ütleb majandusala abilinnapea Kalle Koov: “Eelarve on tehniliselt tasakaalus, selle koostamisel on linn arvestanud võimalike tuludega, eelkõige füüsilise isiku tulumaksu laekumisega 103,2 miljonit krooni, mis jääb alla tänavuse aasta tegelikule maksulaekumisele, kuid mis peaks võtma arvesse tööjõuturul ja Eesti majanduses toimuvat.”

Abilinnapea jätkab: “Iseenesest saab järgmine aasta olema keeruline, kuna lisaks võimalikule tulumaksu vähenemisele vähenevad ka teised linna kaudsed maksutulud ja tulud majandustegevusest.”

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 32 korda, sh täna 1)