
PRÜGI VÕI PORGAND? Kudjape jäätmejaama avamisel proovis Prügikolli mänginud Tõnis Kipper järele, kuidas “äravisatud” porgand maitseb. Toonane Kaarma vallavanem Ülo Vevers arvas, et tegu on siiski “biolaguneva jäätmega”.
Foto: Peeter Kukk
Pärast Kullimäe puhastusseadmete rekonstrueerimist 2010. aasta teisel poolel alustab AS Kuressaare Veevärk toidujäätmete vastuvõtmist, et kasutada neid puhastusseadmel elektri tootmiseks.
Toidujäätmete kasutamine on osa Kuressaare Veevärgi plaanist hakata pärast puhastusseadme rekonstrueerimist Kuressaare linna reovee jääkmudast tootma soojusenergiat ja elektrit.
AS-i Kuressaare Veevärk juhatuse liige Illar Noot ütles Oma Saarele, et hinnanguliselt tekib Kuressaare linnas aasta jooksul paar tuhat tonni toidujäätmeid.
“Palju sellest elektrit saab toota, see selgub ilmselt puhasti projekteerimise käigus,” sõnas Noot, kelle sõnul müüakse elekter kas Eesti Energiale või kasutatakse puhastusseadme vajaduste katteks.
Noot selgitas, et biolagunevate toidujäätmete kasutamine energiatootmisel on linnale kasulik ka seetõttu, et sellega vähenevad mandrile veetava prügi kogused ja kulud.
Noot rääkis, et kui haridusasutuste ja toitlustusasutuste köögi- ja sööklajäätmete liigiti kogumine ilmselt mingi probleem ei ole, siis eraisikute käest toidujäätmete kogumine eeldab majade juurde eraldi konteinerite paigaldamist.
Toidujäätmed peavad kindlasti olema eraldi sorteeritud, sest Kuressaare Veevärk segajäätmeid vastu võtma ei hakka.
Biolagunevate jäätmete eraldi kogumise kohustus tekib Kuressaares 1. jaanuarist 12 ja enama korteriga majades.
Linnavalitsuse keskkonna- ja välisprogrammide spetsialist Karli Valt ütles Oma Saarele, et Kuressaares on selliseid maju üle 30. Biojäätmete konteinereid on võimalik osta 100- ja 240-liitriseid.
Valdil ei olnud infot, mis seis on nende majade ühistutel või haldajatel eraldi biojäätmete konteinerite hankimisega. “Näidismajana võiks aga välja tuua Pikk 60 korteriühistu, kes Marek Schapeli eestvedamisel on väga kohusetundlik ja eesrindlik,” sõnas Valt.
Kuressaares maksab alates 1. jaanuarist 100-liitrise segaolme- või biojäätmete konteineri tühjendamine 28 krooni koos käibemaksuga ja 240-liitrise konteineri tühjendamine 65 krooni.
Karli Valt möönis, et loogiline oleks, kui eraldi kogutud biojäätmetest lahtisaamine läheks inimestele vähem maksma. Kuid OÜ Prügimees taotles esialgu biojäätmete eest koguni suuremat tasu, viidates, et konteinereid on vähe ja nende juurde eraldi sõitmine läheb kalliks.
“Lepiti siiski kokku, et biojäätmed segajäätmetest kallimaks ei lähe, sest muidu võinuks tekkida oht, et inimesed ei kogugi biojäätmeid eraldi ja panevad kõik segajäätmete konteinerisse,” sõnas Karli Valt.
Kuressaare abilinnapea Kalle Koov ütles, et eraldi sorteeritud ja kogutud jäätmehooldus Kuressaares ei juurdu, kui ei teki tuntavat hinnavahet segaolme- ja sorteeritud jäätmete vahel.
“Spekuleerimine hinnakujunduse teemal on tänamatu tegevus, lisaks ka keeruline olukorras, kus häid numbreid käepärast võtta pole,” nentis Koov. “Seega saab see hetkel olla vaid minu deklaratiivne kinnitus – Kullimäe metaanitanki valmimisel alaneb ka biolagunevate jäätmete vastuvõtuhind.”
Karli Valt märkis, et hinnanguliselt võiks hinnalangus tulla 10–15 protsenti.
Ain Lember, Andres Sepp
USA-s ja Inglismaal inimesed ise ehitavad oma katustele katuseharja tuulikuid:
http://www.otherpower.com
Taastuvenergiate kasutuselevõtt on sellest hea,et siis saab tasuta elektrit…
Kuidas saab TASUTA ELEKTRIT?
1.http://ehra.ee/veebikiri/taastuvenergiapohised-tehnoloogiad/
taastuvenergia seadmete kohta on kirjas tekst:
Kui kiire on tasuvusperiood?
Tasuvusperiood ei ole ülitäpselt määratletud ja on sõltuvuses tarbimisest. Reeglina, mida suurem on tarbimisvajadus seda lühem on tasuvusperiood.
On juhuseid, kus tasuvusperiood on 0 päeva ja juhuseid kus tasuvusarvutuse tulemus on 20 aastat. Reeglina on tasuvusaeg praeguste hindade jures 5-10 aastat. See ei ole pikk aeg. Tuulegeneraatorite/päikesepaneelide puhul tuleb arvestada, et peale tasuvusperioodi lõppu on elekter nö. Tasuta. Ja mis peamine seadmed kuuluvad kliendile ning lisamakse kohustused
puuduvad. Soojuspumpade tasuvusaeg jääb 3-8 aasta piiridesse.
2.Kommentaar Äripäeva kommentaariumist:
vaatleja 06.10.09 09:41
Kas Te tõesti arvate, et elektrienergial on kuhugi veel tõusta? See oleks üpris imelik …. sest energia hinnale paneb piirid tavatarbija. Nimelt minnakse alternatiivide kasutamise peale … päikeseenergia koos mõne kW-te tuulegeneraatorite peale … nende vallas on areng kiire ja seadmed on juba kättesaadavad igale internetikasutajale eriti soodsalt. Hetkel tasuvusaeg on langenud 5-7-le aastale ja normaalsed seadmed peavad vastu 20-25 aastat ehk 20 aastat tasuta energiat. Tasuvusaeg aastast aastasse aina lüheneb ja tulevik on selle päralt, kes hakkab pakkuma majapidamisele täit lahendust … mida varem seda parem, sest vastasel korral minnakse internetti ja ostetakse otse tootjalt. Ideaalis ei ole majapidamisele vaja salvestusjaama, kui ta saaks müüa oma üleliigse energia EE-le ning pimedal ajal teha tasaarvelduse. Ma usun, et sellisel juhul langeb tasuvusaeg 2-3le aastale majapidamise kohta. Tulevik on inimeste kätes …
3.Arvutagem siis millal hakkab jooksma TASUTA ELEKTER !?!
Ühes veebis on kirjas tekst:
ELEKTRITUULIK MAKSAB END TAGASI
Kasu elektrituulikust on näha juba järgmises elektriarves! Elektrituuliku tasuvusaeg sõltub tuulte tingimustest, toodetud elektrienergia kogusest ja elektrienergia lõpphinnast.
5 kW:ne elektrituulik peaks tuulte tingimustest olenevalt tootma 10 000 kuni 20 000 kWh elektrienergiat aastas. Aastane energia tarve normaalselt soojustatud tänapäeva väikeelamu kütmisel on u. 120 kWh/m2 ehk näiteks 100 m2 majal umbes 12 000 kWh aastas. Valgustusele ja majapidamismasinatele kulub seejuures ca 5000…6000 kWh aastas
4.Kõikse odavamalt saab tuuliku siis mil toda ise ehitada.www.otherpower.com
USA-s on tuulikute valmistamise buum,elanikud ise ehitavad tuulikuid autogaraazides.
5.www.maassen.ie :
The first task of the wind turbine is offset the power that you require for your own needs when the wind is blowing. The generator will at times produce more power than you can use-this power is fed back in to the grid. New legislation now ensures that you get paid by the ESB (first 4000 microgenerator registered/including free import export meter) for any power you feed back into the grid. The first 3000kW you will receive 19cent per kW and for everything above 3000kW you will receive 9cent per kW.
Below are two example of how much a typical house can benefit from an MSET6 wind turbine.
1)Based on Very good wind site 7m/s ave.annual wind speed.
4500kW @ 18.6cent used from your turbine Saves – 837euro
3000kW @ 19cent paid from ESB for your export – 570euro
12500kW@ 9cent paid by the ESB for your export – 1125euro
Total annual gain 7m/s site = 2532.00euro
2)Based on good wind site 6m/s ave.annual wind speed.
4500kW @ 18.6cent used from your turbine Saves – 837euro
3000kW @ 19cent paid from ESB for your export – 570euro
8500kW@ 9cent paid by the ESB for your export – 765euro
Total annual gain 6m/s site = 2172.00euro
(As the cost of electricity rises year on year the gains will increase also)
6.Narva elektrijaamades raisatakse aastas 10 miljardi väärtuses põlevkivi-Marek Strandberg: Kuidas Eesti taas rikkaks saab? http://www.delfi.ee/news/paevauudised/arvamus/article.php?id=26888553&l=fpOpinion
Milline erakond on vastutav nende 10-te miljardite raiskamises?
TASUTA ELEKTER ANNAB SULLE VABADUSE…
TASUTA ELEKTER VABASTAB SIND…
elektritsaabtasuta.blogspot.com
Lisaks jäätmetele saab teha elektrit ka sõnnikust:))) Äripäevas on artikkel:”Ärimehed vaatavad lootusrikkalt sõnnikusse”:)))
Eesti riik pidavat toetama taastuvenergia kasutuselvõttu,antakse toetusi ja mida kõike veel:
TALLINN, 12. oktoober, BNS – Postimees kirjutab, et aastal 2010. jagab riik majandusministeeriumi prognoosi kohaselt taastuvenergiatoetust ligi miljardi krooni ulatuses.
Võrreldes selle aastaga kasvab toetuse hulk ligikaudu poole võrra.
Eesti Energia Narva elektrijaamad saavad 2010. aastal hakkpuidupõletamise toetust ligi 250 miljonit krooni, märgib ajaleht. Eesti Energia Aulepa tuulepargi toetusraha on järgmisel aastal 84 miljonit krooni.
Postimees lisab, et kuue aasta pärast võivad riigi elektritootmise toetused olla ligi kolm miljardit krooni aastas.
Riigikogu heakskiitu ootava seaduseelnõu järgi hakkab Narva Elektrijaamad uute põlevkivikatelde valmimisel saama nende eest toetust 1,2 miljardit krooni aastas 20 aasta vältel.
Taastuvenergiatoetust saavad muuhulgas uued tuulikud, hüdrojaamad ja koostootmisjaamad.
Tallinna toimetus, +372 610 8824, majandus@bns.ee
Baltic News Service
Rutakem kirjutama avaldusi selleks,et muretseda katusetuulikuid(Rooftop wind turbines),päikesepaneele,maasoojus energia ekspluatatsiooni seadmeid,loidete energia ekspluatatsiooni seadmmeid,biosoojus ekspluatatsiooni seadmeid jpms. taastuvenergia seadmeid-saate tasuta elektri omast käest…
Mil elekter on tasuta käes siis saab panna käima elektrisõidukid ja tehnika poolmuidu s.o. säästate kütuse arvelt.
Kõik on kena vaid siis kui kontroll ka toimib! Karli Valt võiks väheke linna vahel liikuda ja vaadata, kui paljudel majadel on paberi kogumiseks konteinerid olemas ja kui paljudel need puuduvad ja seoses sellega ka seadust rikuvad. Millal aga käivitus kohustuslik paberi kogumine?????? Sama saab olema ka toidujäätmetega, et ühed võtavad ja maksavad, teised aga itsitavad ja tassivad oma jäätmeid veel teiste kastidesse. Asujal on täiesti õigus, et konteinereid saab olema vähe ja see ei tasu sellise hinnaga ära.
Ootan huviga, millal kõrgel ametikohal olev spetsialist Hr. Karli Valt möönab, et meie linnas on kõigil majadel eriliigiliste jäätmete kogumiseks konteinerid olemas!
Mis on viga üldkasutatavate konteineritel? Minul ei ole erikonteinereid maja juures, ent viskan pakendi ja paberi mööda sõiteks selleks otstarbeks ette nähtud suurde konteinerisse. Toidujäätmete eraldi kogumine oleks muidugi keerulisem, sest see raibe kipub haisema. Aga paber ja pakend on puhas kraam. Kui kogumiskott täis saab võtan näppu ja viskan pagasnikusse.
Paneme paika prügiringid,siis ei teki haisu,eriti suvel,konteinerid eilne päev,eriti puhastamine.Prügiautod sõitma nagu praegu liinibussid,ostan pileti ja viskan koti autole.
kas oleks võimalik see kommentaator ära blokkida? sest muud kui tema lausvalet siin ei esine. Elektrit EI SAA tasuta, taastuvenergia on praegu inimestele veel liiga kallis, millal ükskord see kasutaja, kes elfa tehnikafoorumis zeitgeist1 all esines (nüüdseks blokeeritud) ka siin blokeeritakse?
Ka senini tuuldelennanud kõhutuulest oleks võimalik elektrienergiat ja majasooja toota. On hämmastav, et senini pole keegi selle vägagi perspektiivse taastuvenergia kasutuselevõtuga tegelenud. Võimalik, et sõnajalad hakkavad sellega peale läbikukkunud jõulutuuri tegelema. Edu neile selleks!
Tähendab et enda poolt ostetud ja kinnimakstud kuid kasutamata “toorainest“saadava energia pead veel kord kinni maksma kui see näituseks elektrina tagasi tuleb ja kolmas kord maksad ka äraveo eest.Noh las siis ostavad nagu näit .hakkepuitu,milleks tasuta jagada ja kui ma ikka oma kotitäie kartulikoori ja noh õunasüdamed ja arbuusikoored kohale tarin nagu Sikassaarele vanaraua et siis piaks ise pappi saama ja selle papi maksan elektri eest tagasi,see oleks õiglane.
Praegu maksab elektritarbija kinni rohelise energia, sest riigikogu võttis mõned aastad tagasi vastu otsuse, et alternatiivenergiat toetatakse 84 sendiga iga kilovati pealt. Kallis lõbu, elektritootjad või sees. Aga ega muidu dotatsioonita ei saaks taastuvenergia osakaalu kogu riigis suurendada. Aga kõige kurvem see, et ei ole piisavalt tõendeid, et taastuvenergia kasutuse laienemine ka kliima paika tagasi loksutab, et inimestest üldse midagi sõltub. Seetõttu pumbatakse massiajupesuga maksumaksjate ja tarbijate raha riigivalitsejate heakskiidul.
Samas kohalikke elektrijaamu on vaja kasvõi julgeolekulistel kaalutlustel, kui Narva peaks tagant ära kukkuma. Niiehknaa oleme käest-jalust seotud. On vaid halvad ja väga halvad valikud.
Ks selle röömuks laulavadki sönajalad jälle?
edaspidi paluks kõigil linnakodanikel pee..tada ainult linna puhastil, et ühtki grammi/sm3-t kallist energiaressurssi ei läheks kaotsi.
1 kg toidujäätmeid 3 liikmelise pere kohta päevas? No see eeldaks senisest märksa suuremat banaani ja kartuli pruukimist. Kust need jäätmed muidu tekivad.
peab paksema koorega banaane ja kartuleid ostma hakkama.
Miks te peeru kasutamise suhtes nii pessimistlikud olete? Hiljuti käis läbi ju uudis, et mingi farm kogus lehmade peeru ja kasutas energia tootmiseks?
Puux, sa räägid kliima “tagasi paika” loksumisest. Ent asi ei ole ju AINULT kliimas vaid uutes energia saamise võimalustes kui niisuguses ja nende otsimises. On ju selge, et praegune heaoluühiskond põhinebki just nimelt sellisel väga odaval energial – naftal ja gaasil. Paha lugu on aga see, et mingi hetk need varud lõppevad (ok, sinna läheb veel aega, aga mida vähemaks jääb seda kallimaks läheb) ja on vaja aegsasti natuke ajusid liigutama hakata. Mida varem seda parem. Selge, et esialgu ei ole kõik uued tehnoloogiad täiuslikud, ent neid ei ole vaja ka tingimata demoniseerida või ainult vandenõuteooriate käepikendustena näha.
Üldse on kogu see kliima soojenemise värk kogu loodushoiule kahjuks tulnud. Räägitakse: ärge tarbige ja reostage liiast, muidu kliima soojeneb.
Nüüd leitakse: HM? Aga äkki ikka ei soojene? Järelikult võib piiramatult reostada ja ressursse tarbida???
Ee… Tõsi või?
Kas praegu rahahädas siplev Kuressaare Linnavalitsus ei peaks mitte kehtestama peerumaksu või siis peerukogumise kohustuse. Avalikesse kohtadesse tuleks püstitada kõhutuule kogumise automaadid ja puuksutamine muuta niimoodi üldrahvalikuks aktsiooniks ja auasjaks.
Tubli Kati, sul nupp nokib!
Kuressaare keskväljakule võiks püsti panna avaliku peerukogumise posti. Igaüks kes tunneb vajadust, puuksutaks oma kõhutuule sinna linna hüvanguks ja golfi kasuks. Nii saakski Kuressaarest tõeliselt roheline linn.