Muhus õpivad õpetajad koos õpilastega (1)

Muhus õpivad õpetajad koos õpilastega

TIKKIMISPISIKUGA NAKATUNUD: Muhu koolis tikivad kõik tüdrukud, olgu nad siis väikesed või suured.
Foto: Anne Keerd

Eelmisel aastal alustas Muhu põhikoolis Meeli Oidekivi juhendamisel tööd tikkimisring, et lisaks kooli tööõpetuse tundides õpitule hoida alles ja anda süvendatult edasi just Muhule omast käsitöötraditsiooni.

Vaatamata sellele, et tikkimine nõuab väga suurt püsivust ja palju aega, leidus õnneks tüdrukuid, kelle ilusaid tikandeid nägime kevadisel näitusel. Sel sügisel ring jätkas, seekord kooli oma jõududega.
Alates septembrist kogunevad tikkimishuvilised esmaspäeviti pärast koolipäeva lõppu raamatukokku. Õppijaid on alates 4. klassist kuni direktorini välja. Üksteist nõu ja jõuga aidates on selgeks õpitud olulisemad pisted, harjutatud mustrite kavandamist ja värvide kokkusobitamist.

Esimeseks tööks oli ühesuguse mustriga nõelapadja tikkimine. Sai selgeks, et igaühel on tõepoolest oma käekiri. Nüüd on kärmemad jõudnud tikkida omakavandatud kauneid mustreid džempritele, pättidele, pluusidele, prillitoosile, albumile või lihtsalt kangale, et sellest midagi ainulaadset valmistada.

Selline õppevorm, kus õpilase rollis on koos lastega ka õpetajad, tekitas esialgu elevust. Praeguseks on selge, et sedasorti õppimine mõjub kõigile väga hästi. Tüdrukute näod lähevad naerule, kui keegi õpetajatest, kes neile tavaliselt tunde annab, äkki hoopis ise abi vajab: “Õpetaja, õpetaja, mis ma nüüd teen!?”

Tüdrukud õpetajatega koos õppimisest

Karen: See on väga tore. Me tikime raamatukogus, õpilased on esimeses reas ja õpetajad teises reas. Keegi kogu aeg naerab selja taga.
Kelly: See on nii tore, et nendel on tikkima tulles iga kord juba jälle kaks uut asja valmis, kas suur padi ja särk või midagi muud.
Pille: Mulle meeldib, et õpetajad teevad nalja ja me näeme, kuidas suured tikivad, kuigi nad ka alles alustasid.

Agnes: Meeldib, et matemaatikaõpetaja viitsib matemaatika kõrvalt ka Muhu tikandit õpetada. On tore tõdeda, et õpetajad õpivad samuti.
Merlin: Mulle meeldib, et õpetajad ka tikivad, ja nad teevad ka nalja.
Mõnusas ja uskumatult pingevabas õhkkonnas edeneb töö hästi, kuid ka aeg läheb kiiresti. Tikkimispisikuga nakatunud ei viska oma tööd koduski nurka. Igal järgmisel korral on põnev vaadata ja imestada, mida keegi vahepeal on valmis teinud.

Eelmisel esmaspäeval käisid üheskoos õppivad õpilased-õpetajad õppekäigul kogemustega tikkija Sirje Tüüri Käsitöötoas Muhus Koguva külas, et meistri tikkimisnippidest aimu saada, kauneid mustreid ja tikandeid imetleda.
Loodetavasti püsib ringis osalejate innukus ületalve ja kevadel on võimalik talve jooksul valminud töid näitusel näha.

Tiina Saar

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 61 korda, sh täna 1)