Maakonna omavalitsusjuhid järgmiseks neljaks aastaks

Oma Saar külastas Kaarma valda päeval, mil uus vallavanem oli esimest päeva ametis. Vaatamata sellele, et õhtusse jõudmas oli pingeline tööpäev, lausus Margus Mägi, et talle sellised tegusad päevad meeldivadki ja et ta tunnetab iga vallamajas veedetud tunniga üha rohkem, et see töö talle sobib.

KAARMA VALD

Urmas Lehtsalu, volikogu esimees:
Esimene mõte ametisse valimise järel on ju see, et uus eelarve tuleb kokku panna. Ootame vallavanemalt ettepanekut vallavalitsuse struktuuri kohta, ka see on seotud eelarve koostamisega. Murelaps on meie üldplaneering, seal on lahendamata mitmeid vaideid, mille osas tuleb kokkulepped saavutada.

Edasi lähevad kõik need protsessid, mis on juba käivitunud. Jutt on hooldekodust, piirkondade kultuurielu edendamise küsimustest ja loomulikult sellest, et inimene saaks vallamajast ikka oma teenused kätte. Selle aasta eelarvet me vähendasime, tegime seda ettenägelikult, oleme praegu veidike plussis. Meil on head spetsialistid, kes oskavad olukorda õigesti hinnata.

Kui rääkida näiteks vallateedest, siis ütlen, et teed ei ole kunagi nii head, et oleks põhjust rahuloluks. Kuna asume linna ümber, siis on ka meie teed palju rohkem sõidetavad. Sellist aega, kus saame öelda, et vallateed on kõik korras, ei tulegi. Oleme rahaliselt toetanud neid väiksemaid kohti, kus liiklusintensiivsus väike ja inimesed ka ise osalevad oma teede korrastamisel.

Et seltsitegevus on tasemel, moodustasime eraldi külade komisjoni, kavas on tööle rakendada külavanemate kogu. Küllap selle kogu kaudu tuleksid nii mõnedki probleemid esile ja ehk pakutakse ka lahendusi välja. Näiteks toon siin vallasisese bussiliikluse, kus otsustajateks ei saa olla vaid need, kes ise bussi ei kasuta.


Margus Mägi
, vallavanem:
Esimesel tööpäeval on mõtteid nii palju, et kõigepealt püüan need mingiks süsteemiks laduda. Amet on tore ja huvitav, mulle väga meeldib, ka valitsuse esimese istungi pidasime täna ära.
Esimene mure on muidugi see, kust kulusid kokku hoida. Meil on palju ametnikke, suur autopark. 16. detsembriks vaatame need asjad üle ja paneme uue struktuuri paika. Hea teadmine on see, et meil on kokkuhoiukohti olemas.

Kindlasti kavandame investeeringuid, näiteks kergliiklustee linnast Salme poole, selleks koostame 2010. a vastava ehitusprojekti. Ka Muratsi poole on kergliiklusteed vaja. Edasi tuleb Nasva veevarustuse teine etapp. Võtame ette ka Nasva küla kuivendamise projekti, sest sealkandis on ju aastakümneid uputanud. Praegu on raske öelda, millal sellele rahastamise saame, aga selle nimel töötame. Nasvast rääkides tuleb kohe meelde veel rahvamaja ehitamine. Ka vanadekodu projektiga on vaja edasi minna ja Kaarma kirik tuleks ära valgustada.

Kaarma vallas on seltsitegevus heal tasemel ja kindlasti jätkame seltside toetamist. Kõik valimisnimekirjad seda ju lubasid. Ka tänasel valitsuse istungil sai kaks seltside rahataotlust positiivse otsuse. Toetame neid, kes ise midagi teevad, mitte neid, kes ootavad, et tehke teie. Ka üldplaneeringu protsessi tuleb kiirendada ja vaidlused peavad vaieldud saama.

SALME VALD

Prits Liblik, volikogu esimees:
Meie arengukava on koostatud, selle vaatame üle ja seal on meie arengud kõik kirjas. Kindlasti püüame niipalju kui võimalik leida Euroopa Liidu programmidest raha, sest ainult oma vahenditest suuremateks investeeringuteks ei piisa. Mulle on Salme valla puhul eriti meelepärane see rahulik asjaajamine ja stabiilsus.

Seda näitasid ka valimistulemused. Meil ei ole selliseid kitkumisi ei isikute ega valla allasutuste vahel, asju aetakse tasakaalukalt. “Meie” ja “teie” mentaliteeti ei ole ja üsna palju loeb siin vallavanema isik. Mees ajab asju hästi, suhtleb rahvaga, lööb kaasa kultuurielus. Kavandatakse, planeeritakse ja tehakse kõik, mis tänases majandusolukorras võimalik on.

Väga tähtis on meie vallas vaadata, kuidas läheb vallaelanikul, olgu ta laps või pensionär. Kui me räägime suurte projektide rahastamisest igal pool, siis eelkõige on igapäevase vaatluse all meie inimesed, eriti need, kes on majandusolukorra tõttu jäänud rataste vahele. Jälgime nende olukorda ja meie ülesanne ongi raskustesse sattunuid aidata. Ka külade arengul hoiame silma peal, parandame teede olukorda, teeme uusi mustkatteid juurde. Aga esimene mure on muidugi vallaeelarve tasakaalus hoidmine, see meie igapäeva elu alus ongi.


Kalmer Poopuu
, vallavanem:
Kui aeg on majanduslikult raske, siis on ta sobiv plaanide tegemiseks. Me jätkame sealt, kus meie arengud pooleli on. Salme rahvamaja on võetud KOIT-kava reservprojektide hulka. Vallaelanike jaoks on rahvamaja päris oluline, me selline teatritegija rahvas ju.

Eks ka see muinaslaeva-leid on meie valla kultuurielule palju uusi ideesid lisanud, kavas on uued etendused. Me oleme vallamaja vastas oleva lagunenud hoone omanikuga kokkuleppele saanud, sinna tuleb meie külastuskeskus, kohalik muuseum ja seal kavatseme eksponeerida ka muinaslaeva. Lähiaja plaanis on Bellingshauseni sünnikoha korrastamine, kirjutasime selleks projekti ja saime sinna ka toetuse peale.

Oleme mereäärne rahvas ja meil on mitmeid plaane väikesadamatega. Kohe tuleb meelde Salme paadisild koos Tõllu raiesmaa projekti edasiarendamisega. Vald osaleb ka Lõmala sadama projektis, sinna on kavas edaspidi välja panna rannakalurite elu-olu kajastav materjal. Lõmala sadam on meil üks hea näide erainvestori ja omavalitsuse vahelisest koostööst. Rahuste küla soovib oma paadisadamat, ka Läätsa mehed kavandavad midagi. Milline neist lõpuks ellu viiakse, seda on täna raske öelda. Kõik sõltub sellest, millisele projektile raha eraldatakse.

Kindlasti tuleb selle nelja aasta jooksul rekonstrueerida soojamajandus. Eelprojektid on valmis. Ka kergliiklustee eelprojekt Kuressaare ja Tehumardi vahelisele osale on olemas, aga meie esialgne plaan oli rajada kergliiklustee Salmelt Läätsale. See rajatakse koos veeprojekti jätkuprojektiga, kus Läätsa veevärk ühendatakse Salme omaga. Meie põhimõte on see, et plaanid peavad ikka suured olema, sest ega raha ilmast otsas ole.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 19 korda, sh täna 1)