Õnnitlused Hain Vaherile (1)

Tabava ütlemisega Kuuse John – tervitusi Valjala kanti! – öelnud ükskord, et Saaremaa kabes pole muud kui “d´Artagnan ja kolm musketäri”. Kui musketäride üle võib arutleda, siis vahva gaskoonlase roll tuleb kindlasti reserveerida Hain Vaherile, kes 27. novembril tähistab teist juubelit.

Seitsmekümnendate aastate algul hakkas kabevõistlustele üha sagedamini “eksima” silmapaistva välimusega noormees, kes tol ajal veel pigem kergejõustiklane oli. Sellena teda – natuke tõrjuvalt – vastu võtsimegi, põhimõttel: iga kingsepp… Esimestel turniiridel piirduski ta tabeli tagumise poolega, aga enamasti ikka nii, et võttis ka mõne väärtusliku “skalbi” tollastelt tippmeestelt. Eriti hädas – vähemalt resultaatide järgi – paistis Hainiga olevat meistrikandidaat Jüri Polding.

Esimene Saaremaa tasemega turniirivõit tuli Hainile 1977. a rajooni karikavõistlustelt. Esimese meistritiitlini läks veel kuus aastat. Tõelisele kullasoonele sattus Hain aga läinud sajandi viimasel aastakümnel, mil ta koos Paul Antsaarega Saaremaa kabet valitses. Nüüdseks on ta maakonna 8-kordne tšempion 64-ruudulises kabes, 5-kordne 100-ruudulises kabes ja 8-kordne karikavõitja.

Teine, vähemalt sama oluline on töö Saaremaa Kapa kabeturniiri organiseerimine alates 1980. aastast. Selles tegevuses kuluvad marjaks ära Haini emotsionaalsus ja hea suhtlemisoskus, mis võimaldavad tal ka võhivõõraste inimestega ühise keele leida. Oleme Haini halastamatult ekspluateerinud ka tema kalligraafilise käekirja pärast, mis on jäädvustatud sadadele diplomitele.

Hainiga lõpeb meie maakonnas tugev 40-ndatel aastatel sündinud kabetajate plejaad, millele järgmised aastakümned enam võrdväärset jätku ei andnud. Kuna Hain on nendest viimane, kutsuti teda naljatamisi maakonna noorimaks kabetajaks veel siis, kui noorusaastad juba möödas olid. Hain reageeris sellega, et rajas maakonna seni ainsa kabedünastia. Tema poeg Meelis on tunnustatud kabetaja, pojapoeg Sten teel sinnapoole.

Internet loob uusi võimalusi. Kabeportaalis Vint on Hain pidevalt esikolmikus iganädalasel turniiril Inglise kabes, mis “tavatamkast” suuresti erineb.
Õnnitleme teenekat tsunftikaaslast juubeli puhul, soovime tugevat tervist ja jätkuvat mõtteerksust!

Jaan Truu

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 25 korda, sh täna 1)