Midagi on Taani riigis mäda – sellist ütlust kasutame siis, kui toimunud on midagi imelikku või kahtlast. Et maakonna suurimas omavalitsuses selgub alles volikogu istungil tõsiasi, et portfellide jagamiseks polegi kokkulepet, on pehmelt öeldes pikantne.
Kas nüüd on maavanemal põhjust viieliikmelise linnavalitsuse kolmeliikmelisena ametisse nimetamise suhtes ka järelevalvemenetlust alustada, selles osas ei oska leht seisukohta võtta. Aga paralleele tuues tekib esimene mõte, et kas riigikogu nimetaks ametisse vabariigi valitsuse, kus puuduvad näiteks majandusminister, siseminister ja välisminister.
Toimetus ei kahtle, et uus linnavalitsus on ka sellisena tegus ja igapäevaelu korraldamisel lähevad asjad oma rada. Aga soovitame aulikul rael edaspidi oma asjad enne selgeks rääkida, kui esinduskogu ette tullakse. Mõelda tuleks eelkõige sellele valijale, kes koalitsiooni kasuks valimissedelile märke tegi.
Järelvalvemenetlust on asi tõesti väärt. Seaduse järgi saab linnapea volitused valitsuse ametisse nimetamise päevast. Kui on pool valitsust ametisse nimetatud, on siis linnapeal pooled volitused? Kui, siis millised volitused on ja milliseid pole?
nüüd on siis häda,et volikogu pole kummitempel, enne oli häda et köiki asju otsustab tagatuba,millal te rahul olete?
KOKS ajab järjekordselt hülgemõla.
kohaliku omavalitsuse korralduse seadus sätestab:
“…
§ 8. Valla ja linna põhimäärus
(1) Valla või linna põhimääruses sätestatakse:
1) volikogu esimehe ja aseesimehe või aseesimeeste valimise kord, volikogu komisjonide moodustamise kord, õigused ja kohustused ning volikogu komisjonide esimeeste ja aseesimeeste valimise kord;
2) valitsuse moodustamise kord, vallavanema või linnapea valimise kord, valitsuse pädevus;
…”
Kuressaare linna põhimäärus on küll sisult paras pomeriim, kus keerutatakse linnapea ametisaua ja ametiraha kirjelduse ja kasutamise ümber (ei paneks imestama, kui selles dokumendis oleks kirjeldatud ka ajakirjanikega kihlvedude sõlmimise kord) aga siiski on seal kirjas ka linnapea volitused ja ka linnapea valimise kord (Linnavolikogu määrus nr 22 15.06.06).
Jah tõesti, linna põhimäärus lubab linna juhtimisel isegi prokuristi kasutada aga kui ka oleks kinnitataud ainult linnapea – seda suuremad volitused tal oleks.