Kuressaare gümnaasiumis käis külaline Afganistanist

Kuressaare gümnaasiumi Afganistani-teemaline aasta jätkus eile, kui gümnaasiumiastme õpilastele käis oma sünnimaa elust rääkimas omal ajal Rootsi pagenud sõjaväetõlk Farah Saighani.

42-aastane Farah Saighani on poole oma elust elanud Stockholmis, kuid oma sünnimaaga on ta olnud aktiivselt seotud Rootsi Afganistani komitee kaudu, kus ta keskendub inimõigustele ja naiste õigustele Afganistanis. Ise pages ta koos perega Rootsi pärast seda, kui oli poliitilise aktiivsuse eest vangi mõistetud.

Kuressaare gümnaasiumi õpilastele rääkiski külaline peamiselt inimõigustest ja tavainimese elust Afganistanis, näidates pilte ja tuues väga elulisi näiteid. Farah Saighani rääkis näiteks korruptsioonist, mis on riigis suur probleem ja mille tõttu jääb suur osa Lääne abist tavainimesteni jõudmata. Ta tõi näite, et kui õpetaja palk on Afganistanis 100 dollarit ja 2-toalise korteri üür Kabulis 200 dollarit, siis võib aru saada, et inimesed otsivad lisateenistust.

Veel rääkis ta laagrites külmetavatest lastest ja tüdrukutest, kes juba kümneaastaselt antakse naiseks keskealistele meestele.
KG õpilased uurisid külaliselt, kas ta näeb lootust säärasest olukorrast kunagi välja tulla, kuid suuri lootusi Farah Saighan oma sõnul ei hellita. Saighanil oli hea meel, et siinsed õpilased selle teema vastu üldse huvi tunnevad. Ta ütles, et tema kolm Rootsis elavat samaealist last ei tunne erilist empaatiat tema kodumaal toimuva suhtes, vaid huvituvad rohkem Armani päikeseprillide viimastest mudelitest.

Farah Saighani toonitas, et Eesti lapsed peaksid hindama seda, mis neile antud on, sest enamik Afganistani lapsi ei saa sellist elu elada ühtegi päeva.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 10 korda, sh täna 1)