Ruhnu Korsi talu ootab kahjuritõrjet ja EAS-i rahasüsti (1)

Ruhnus Korsi talu juures plaanitud tööd lükkas edasi riigi rahakoti ootamatult halvenenud seis. Mõneti tuli see isegi kasuks, sest selgus, et enne restaureerimist tuleb majapalkidele teha kahjuritõrjet.

Saaremaa muuseumi direktor Endel Püüa ütles, et kuna Ruhnus on mets ja majapalgid mardikatest kahjustatud, tuli kevadel tellida maja seisundi täiendav uurimine.

Selleks kaasati Austria ekspert ja tema hinnangust selgus, et enne restaureerimistööde algust on vaja teha putukatõrjet. Selleks tuli välja kuulutada hange ja praeguseks on pakkumised saadud.

Korsi talu restaureerimine on Püüa kinnitusel mahukas. “Tahame töödega alustada 2010. aasta kevadel. Korrastamist ootavad kuus hoonet, lisaks tuleb veel teha haljastus ja sanitaartehnilised tööd ning kõige lõpuks ette valmistada ekspositsioon,” sõnas Püüa.

Graafikus on töödeks planeeritud kolm aastat, 2013. aasta kevadeks peavad asjad olema ühel pool ja suvel avatakse kompleks külastajatele.

“Selleks ajaks on praegune Ruhnu muuseum tühjaks kolitud ja meie filiaal asub tundmatuseni uuenenud pindadel,” rääkis Püüa tulevikukavadest.
Korsi talu näol on tegemist rannarootsi taluarhitektuuri ühe väljapaistvama säilinud objektiga. Möödunud aasta oktoobris kinkis Rootsis elav Tomas Dreijer talu Eesti riigile. Kinkelepingusse lisati klausel, et riik kohustub kinnistu territooriumil paiknevad hooned seitsme aasta jooksul korrastama.

Sellega oli päri kultuuriminister Laine Jänes, kes kinnitas dokumendis nõusolekut oma allkirjaga. Riigieelarves on Korsi talu korrastamiseks praegu raha 3,6 miljonit krooni. Kuna sellest ei piisa kõige plaanitu elluviimiseks, otsitakse lisafinantseerimise allikaid.

Ettevõtluse arendamise sihtasutus (EAS) on kinnitanud, et niipea kui avanevad vajalikud meetmed, panevad nemad puudujääva summa omalt poolt.

Püüa sõnul peaks kultuuriministeeriumi garantii
kaasfinantseerimise osas kohale jõudma lähiajal. “Siis on paberid koos ja saame taotluse EAS-lt raha küsimiseks sisse anda. Piirkondade konkurentsivõime tugevdamise programmi meetme rahad peaksid kohe avanema. Loodame liikumist positiivses suunas,” rääkis Püüa.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 14 korda, sh täna 1)