Koolimajas voolas veri (1)

Koolimajas voolas veri

ESIMENE VERI: KG õppetöö korraldaja Kaarin Peet pildistab kooli arhiivi jaoks esmakordset doonorit Mart Kolka, kes tuli huvi pärast kogema, kuidas doonorlus käib.
Foto: Peeter Kukk

Eilseks oli KG endale külla kutsunud Põhja-Eesti verekeskuse spetsialistid, kes kolme ennelõunase tunni jooksul pumpasid õpilastelt ja õpetajatelt välja mitmed kümned liitrid doonoriverd. Kokku oli end doonoriks registreerinud 60 õpilast ja õpetajat.

Kahel eelnenud päeval kogus verekeskus verd Kuressaare kultuurikeskuses. Kuna möödunud korral oli aga näha, et verd soovivad anda paljud õpilased, siis kutsus KG verevõtjad endale selleks korraks ise külla. Kooli jaoks on tegu võiduga, sest graafiku järgi koha peal verd loovutades on õpilased tundidest ära vaid paar-kümmend minutit, mitte mitmeid tunde, mis kuluks kesklinnas käies ja üldjärjekorras oodates.

Õpilaste puudumine andis verekogujatele kultuurikeskuses ka tunda. Näiteks koguti üleeile seitsme tunni jooksul 126 inimeselt 97 veredoosi. Päev varem 135 doonorilt 119 doosi. Seda pole vähe, kuid siiski vähem kui jaanuaris, mil doonorid, sealhulgas palju õpilasi, kultuurikeskuse lausa ära ummistasid.
Koolides käimine ei ole verekeskuse jaoks uus asi, pealinnas tehakse seda sageli, aga Saaremaal pole seda varem tehtud, ütles verekeskuse arst Sirly Tikas.

Mitmed õpilased loovutasid eile verd esmakordselt. 12. klassi noormees Mart Kolk ütles, et seni ei olnud ta piisavalt vana, et verd loovutada.
“Tunne on täiesti tavaline, ei ole midagi teistsugust,” tunnistas inglise keele tunnist doonoriks tulnud Mart. Tunnist pagemine ei olnud aga eesmärgiks, vaid ikka inimeste aitamine. “Tulin huvi pärast proovima ja kui sellest teistele inimestele kasu on, siis miks mitte.”

Ka 12. klassi õpilane Maria Pihl ei ole varem verd loovutanud. “Ma pigem tulin uudishimust,” rääkis ta. “Mul on tuttavaid ja sõpru, kes on käinud verd andmas.”
Tütarlaps tunnistas siiski, et talle nõelad väga ei meeldi ning see päris suur nõel tema veenis pani korraks meenutama, miks ta verd andma tuli. “Tegelikult on kõik korras,” kinnitas neiu.

11. klassi tütarlaps Kadi pidi aga kurvastusega ütlema, et tema tahaks verd anda küll, aga ei ole veel piisavalt vana. Teda kannustab mõte inimeste aitamisest ning ta osaleb ka kooli esmaabiringis. Praegu saab ta oma panuse anda vaid täisealisi doonoreid aula uksel registreerides.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 56 korda, sh täna 1)