Vandaalid tegutsevad ka kaitsealadel (4)

Vandaalid tegutsevad ka kaitsealadel

RÄSITUD: Enamik infotulpasid on Kuressaare–Sääre maantee ääres praegu just niisugused.
Foto: Aare Laine

Järve luidete maastikukaitseala tähistavatest märkidest Kuressaare–Sääre maantee ääres on vandaalid lõhkumata jätnud vaid paar-kolm. Enamik plastiktahvleid on puruks rebitud, mõnes kohas seisavad püsti vaid märke hoidnud puitpostid.

Õnneks on huligaanidest puutumata jäänud suured kaitsealale paigutatud infotahvlid. Lugedes Järve luidete maastikukaitseala Järve puhkeala suurt infotahvlit kaitseala Sõrve-poolses otsas, võib järeldada, et loodusesse rüüsteretki teinud pätid lugeda igatahes oskavad.

Tahvlile on kirjutatud, et kaitsealal on keelatud telkimine, lõkete tegemine, prügi jätmine loodusesse, mootorsõidukitega liiklemine väljaspool selleks ettenähtud teid ja parklaid. Vastavad keelumärgidki juures. Väiksemate tähiste-märkide lõhkumise keelust ei sõnagi. Küllap tegid vandaalid siit oma järelduse – mis pole keelatud, on lubatud.

Olgu lõhkujatega, kuidas on, aga pahategu on teoks tehtud ja riigiametnikel uute märkide, viitade ja tahvlite paigutamisega jälle tööd juures. Töö tööks, aga RMK (riigimetsa majandamise keskus) peab uute märkide tegemiseks-paigaldamiseks taas kulutama suure summa raha, mida annaks loodussõprade heaks teistviisi rakendada.

RMK metsamajanduse osakonna looduskaitse peaspetsialist Urmas Roht ütles Oma Saarele, et praegu kogutakse purustatud märkide ja tahvlite kohta infot. Talvel valmistatakse lõhutud tahvlite asemele uued ja järgmise turismihooaja alguseks pannakse need kaitsealale üles. Roht mainis, et mujal Eestis pole olukord parem. Kahjuks ei ole kõik looduses käijad looduse armastajad. Kuidas muidu vandaalitsemist seletada.
RMK Saaremaa puhkeala juhataja Anu Metsniit ütles, et hiljaaegu lõhuti Veerel ära ühe lõkkekoha puukuur.

“See ei ole üksnes see, et lõhutakse mõttetult märke. Lõhutakse ka suuremaid asju. Mõnel inimesel jäävad vist küüned taha igale asjale,” lausus Metsniit nördinult.
Igal aastal rajatakse ja korrastatakse RMK puhkealal loodussõprade jaoks kümneid puhkekohti. Turismihooaja lõpuks on mõned neist taas väga armetus olukorras.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 31 korda, sh täna 1)