Gripikartuses saarlased ostavad apteekidest massiliselt näomaske (12)

Gripikartuses saarlased ostavad apteekidest massiliselt näomaske

MASKID ETTE! Saaremaa Apteegi farmatseut Külli Kolk ütleb, et lisaks näomaskidele ostavad paljud inimesed ka käsi desinfitseerivaid vahendeid ja loomulikult on suurenenud mitmesuguste ravimite ostmine.
Foto: Peeter Kukk

Saaremaa apteegid on viimastel päevadel müünud suurel hulgal kaitsvaid näomaske saarlastele, kes püüavad hoiduda haigestumast, kui peaks puhkema gripiepideemia.

“Näomaske ostetakse massiliselt,” ütles Saaremaa Apteegi farmatseut Külli Kolk Oma Saarele. Sama kinnitati ka teistes Kuressaare apteekides.
“Üks läks välja ja pani maski kohe ette,” rääkis Turu tänava apteegi farmatseut, kelle sõnul muretsevad endale maske eriti just kaupluste töötajad. Samuti muretsevad teenindusasutused käte desinfitseerimisvahendeid.

Kuressaare perearstikeskuse apteegis öeldi ajakirjanikule, et inimesed on rohkem hakanud ostma immuunsüsteemi tugevdavaid ravimeid ja vitamiine. Samuti on ka sealt rohkem kaitsemaske ostetud.
“Nad varuvad ette, et juhul kui epideemia puhkeb ja inimestel tuleb kuhugi avalikku kohta minna, siis on mask kohe olemas,” arvas perearstikeskuse apteeker.

Maal on rahulikum

Maa-apteekides on olukord natuke rahulikum. Näiteks Muhu apteegist ostavad näomaske vaid asutused ning ravimite ostu suurt kasvu ei ole märgata. Suurenenud on aga vaktsiinide ostmine.
“Maske saime nii palju, kui laos oli,” ütles Muhu apteegi farmatseut, lisades, et on praegu piisavalt varustatud.
Ka Orissaare apteegis on olukord rahulik ja suurt tungi ravimite ostmiseks ei ole, küll on aga sealtki näomaske küsitud. Samuti on endale näomaske varuks tellinud Kihelkonna apteek.

Hoopis rahulikumalt võtab asja Leisi kandi rahvas, kes usub pigem loodusravi tervendavasse mõjusse. “Sööme küüslauku, jõhvikaid ja pohli ning ei ole meil häda midagi,” ütles Leisi apteegi töötaja optimistlikult.
Tema sõnul suhtub Leisi rahvas asja rahulikult, loodab, et Saaremaal suurt epideemiat ei tule, ja oma tervist tahavad nad pigem turgutada, nii nagu Vigala Sass õpetas. Sass soovitab üleüldse haigustega võitlemiseks süüa küüslauku ja tõsta organismi happelisust.

Ära käi raviasutustes

Saare maavalitsuse sotsiaal- ja tervishoiuosakonna juhataja Inna Kask soovitab haigestunutel võimalusel mitte külastada raviasutusi, kuna sealt võib saada teiste haigete pisikuid.

“Võimalusel proovige saada ravimiseks nõu eemalt – kas nõuandetelefonilt vms,” ütles Kask, lisades, et oluline on hügieen ja positiivsed emotsioonid.
“Enamik gripiviirusi allub viirusevastastele ravimitele, nende hulgas ka uus gripiviirus A/H1N1. Viirusevastased ravimid on retseptiravimid ja seetõttu määrab vajaliku ravimi haigele arst,” rääkis Kask.
Inna Kask toonitas, et praegu, kus on alanud tavapärane ülemiste hingamisteede viirusnakkuste hooaeg, on kõige olulisem haiguse leviku vältimine.


Pese käsi!

Haiguse leviku vältimiseks saavad inimesed ise palju kaasa aidata, teades, kuidas nakkus levib ja kuidas haigestumist ennetada. Haigestumise korral on mõistlik võtta ühendust perearstiga, jääda koju, vanematel mitte saata haigestunud lapsi lasteaeda või kooli.

Kuna gripiviirus säilib väliskeskkonnas suhteliselt lühikest aega, on hügieenireeglite järgimine, s.o tavaline kätepesu gripi ennetamiseks kõige lihtsam ja tõhusam viis.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 50 korda, sh täna 1)