Eakad kiidavad uut elupaika (8)

Eakad kiidavad uut elupaika

SÖÖGIAEG: Just on helisenud sööma kutsuv kell ning eakate kodu elanikud ruttavad söögitoa poole, ikka üksteist toetades ja aidates.
Foto: Peeter Kukk

Veidi üle kuu tagasi Sõmeralt Kogulasse kolitud eakatekodu korraldas eile lahtiste uste päeva, et näidata nii omavalitsustele kui ka teistele huvilistele, kuidas vanakestel uues kohas läheb.

Oma Saar käis samuti vaatamas ja tõdes, et rõõmsad olid nii vanurid kui ka töötajad.
“Siin on vaikne ja kena, nii kut taevariigis,” kiitsid eakate kodu elanikud külalistele ning Akiliina Saar julgustas kõiki, kel selline iga ja vajadus, hooldekodu peale mõtlema ja ligi astuma.

Memme sõnul on uues kohas vahel isegi liiga soe ja õhtuti paneb tema radiaatori peale märja saunalina. “Söömalaua taga mõned vahel virisevad, aga siin on igal juhul parem kui üksinda kuskil metsas olla,” arvas Akiliina, kes loodab, et põlved ja silmad ikka nii kaua vastu peavad, kui talle elupäevi antud on.
Eakatekodu juhataja Jaanika Rikko sõnul on eakatel Kogulas võrreldes endise elupaiga Sõmeraga palju paremad tingimused väärikaks vananemiseks – alates kaunilt remonditud soojadest ruumidest ja lõpetades ühel tasapinnal asuvate ruumidega, mis on oluline ratastoolis liikujaile.

“Lisaks on koht looduskaunis kohas, ei ole linnast kaugel,” loetles Rikko Kogula eeliseid. Omaette vaatamisväärsused on käsitööna valminud ustesildid, kus peal toa elaniku nimi. “Nende eest peame tänama perekond Pugi, kelle kättetöö see on,” avaldas Rikko.
Kogulasse kolinud eakate hooldekodu on 50-kohaline ja tubades elatakse kahe-kolme kaupa (lamajad vanurid on 4-kohalistes tubades). “Kui te oleksite varem tulnud, oleksite kuulnud meie tänast kontserti, meile käisid laulmas Kärla lasteaia lapsed,” rääkis Rikko, lisades, et kontserdid on majas päris sagedased. Lisaks käivad eakatele pühapäeviti hingeõnnistust jagamas eri koguduste vaimulikud.

“Majas on kaks teleri vaatamise kohta, sest kui ühes vaadatakse näiteks ETV-d, aga teised tahavad parajasti mõnd teleseepi vaadata, on see võimalus olemas,” ütles Rikko.
Hooldekodusse on tellitud ka mõlemad kohalikud ajalehed ning eakatele meeldib väga ka raadiot kuulata. “Vikerraadio ja Kadi raadio on nende lemmikud, eriti kella kolmene soovisaade, seda kostab kohe igast toast.”
Eakatekodu kuulub ASile Hoolekandeteenused. Sõmera hooldekodu, mida juhib Arno Vinni, kolis erivajadustega kliendid septembri lõpus Kogulast Sõmerale ning eakad said endale uue kodu Kogulas.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 57 korda, sh täna 1)