Laurentiuse kirik päästab Saueri oreli osi niiskuse käest

Kuressaare Laurentiuse kiriku kogudus otsib võimalusi viia kunstimälestiseks kuulutatud Saueri oreli osad sobivamatesse hoiutingimustesse.

Praegu seisavad Wilhelm Saueri firmas 1881. aastal valminud vanima Eestis säilinud oreli puidust ja metallist osad lahtivõetult Laurentiuse kiriku hoovil asuvas garaažis. See on kütteta ruum, mille kivikonstruktsioonides on muinsuskaitsjad avastanud niiskuskahjustusi.
Muinsuskaitseinspektorid käisid koguduse palvel oreliosade hoiukohta üle vaatamas teisipäeval ja tuvastasid, et ruum on siiski kuiv ja uste kaudu toimub ka vähene ventileerimine.

Köetavasse ruumi

Inspektorid Rita Peirumaa ja Mihkel Koppel kirjutasid pärast olukorraga tutvumist Laurentiuse koguduse õpetajale Anti Toplaanele kirja, milles tegid ettepanekuid, kuidas oreliosasid edaspidi hoiustada.

Nende soovitusel tuleks mängupult viia võimalike niiskusekahjustuste vältimiseks köetavasse ruumi: “Võimalusel kaaluda oreli hoiustamist Saaremaa muuseumi hoidlas. Oreli hoiustamiseks sobilikke ruume võib olla maavalitsusel. Muinsuskaitseameti seisukoht on, et oreliosad oleksid hoiustatud kompleksselt, ühes kohas.”

Muinsuskaitse soovitab oreliosad hoiustada Saaremaal, sest kui orelit lähitulevikus ei restaureerita ja selle osad jäävad aastateks Eesti eri paikadesse hoiule, võivad need kaduma minna või ei mäletata enam nende asukohta.

Mängupult muuseumi

Laurentiuse koguduse õpetaja Anti Toplaan ütles, et oreli mängupulti on varem nõustunud oma ruumides säilitama Saaremaa muuseum, aga toona ei olnud muuseum huvitatud teistest oreliosadest.
“Kuna muinsuskaitse soovituse kohaselt võiksid kõik säilinud osad olla hoiustatud ühes kohas, tuleb Saaremaa piires selline koht pikemas perspektiivis leida. Lisaks muuseumile tuleb selles küsimuses läbi rääkida ka maakonna ja linna inimestega,” sõnas Toplaan.

Ta rääkis, et kui ülejäänud oreliosad on praegustes tingimustes suhteliselt stabiilsetes oludes, siis mis puutub vanasse mängupulti, on lihtsaim lahendus säilitada seda köetavas kirikuruumis või maakonna muuseumi hoidlas. “Kogudus leiab edaspidiste hoiustamistingimuste küsimuses parima lahenduse järgmise nädala jooksul,” lisas Toplaan.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 15 korda, sh täna 1)