Kõikuv veesurve purustas boilereid

Kõikuv veesurve purustas boilereid

SURVE LÕHKUS BOILERI: Vald lubab inimesi aidata.
Foto: Peeter Kukk

Kõljalas on viimasel ajal toimunud paar veidrat õnnetust, inimeste kodudes on nende äraolekul purunenud boilerid või veetorud. Esialgsete arvamuste järgi on tegu ootamatute veesurveprobleemidega, mille tagamaad peituvad elektrikatkestuses. Hetkel ei oska asjaga tegelevad spetsialistid täpsemalt öelda, miks nii on läinud.

Oma Saar vestles Kõljala elaniku Jüriga, kelle käli avastas koju tulles katkise, jooksva boileri, millest vett mitte ei tilkunud, vaid voolas korralikult.
Õnneks on boiler vanni kohal, nii et põrandale vesi ei voolanud ega rikkunud ka elamist.

Jüri ühendas käli boileri veevõrgust lõpuks lahti, sest niisama ei soovi keegi vett torudest alla lasta.
Jüri naise onu kodus purunesid sama kummalisel ja ootamatul moel torud, mis ta ise ära paikas.
Pihtla valla majandusspetsialisti Tiit Rettau sõnul tegeletakse juhtumiga väga intensiivselt ja asja on uuritud juba mitu päeva.
Tema andmeil said õnnetused alguse pärast seda, kui Valjala alajaamas oli 5–6-tunnine elektrikatkestus, misjärel aprillis valminud uus pumbamaja hakkas tõrkuma.

Survekõikumised esinesid uutes trassides nii tugevalt, et vahepeal ei olnud üldse vett, siis aga oli surve nii tugev, mille sarnast varem nähtud pole.
Kolmapäevase ootamatu survetõusu kohta tunnistasid pumbajaama seadistajad Rettau andmeil aga, et kui nad pumba käsitsi tööle panid, läinud veesurve ootamatult hetkeks väga kõrgeks.

Eilse päeva jooksul käis pumbajaamas tehnik, kes tegeles automaatikaga ja vahetas ära veemõõtjad. Ühtlasi tehti ka mõõtmisi, palju päevaga veekulu on olnud, ja selgus, et vett on tavapärasest rohkem kulunud 6–8 kanti. “Tundub, et kuskil on mingi leke, seda peab hakkama homme uurima,” sõnas Rettau eile ning lubas, et täna hakatakse võimalikku leket otsima.
Rettau avaldas kahtlust, et kui uued põhitrassid, tänu millele surve paremaks läks, kasutusele võeti, võisid nende ühendamisel vanemate majade torustikega mõnel pool torud üles öelda.

Suve läbi edukalt töötanud pumbamaja tõrkuma hakkamisest saadi märku möödunud nädala teisipäeval, kui juhtus esimene boileriõnnetus. Viimati ütles ühe pere boiler üles üleeile. Tiit Rettau kinnitas siiski, et vald püüab inimesi, kellel õnnetus juhtunud, aidata.
“Katsume igal juhul aidata, nemad pole milleski süüdi,” ütles ta. “Eks me arutame vallavalitsuses, kuidas seda teha.”
Värskelt ehitatud pumbajaamal kehtib praegu garantiiaeg.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 58 korda, sh täna 1)